Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Kuzey Suriye Cephe Hattında Gerginlik

Kuzey Suriye Cephe Hattında Gerginlik

“Kanada’da General Dunford ve diğer ABD’li muhataplarımızla yaptığımız görüşmeler sırasında ABD’nin Suriye sınırına kurmayı planladığı gözlem noktaları hususu da gündeme geldi. Bu gözlem noktalarının ülkemizdeki algıyı son derece olumsuz etkileyeceğini, burada, ‘ABD askerleri bir şekilde terörist YPG’lileri koruyor, onları perdeliyor’ şeklinde bir algıya sebep olabileceğini dile getirdik. Askeri ve sivil muhataplarımıza rahatsızlığımızı tekrar tekrar ifade ettik. Bu tür uygulamaların bölgedeki karmaşık durumu çok daha karmaşık hale getireceğini düşünüyorum. ABD’li müttefiklerimizin PKK’dan hiçbir farkı olmayan terörist YPG’lilerle ilişkilerini bir an önce kesmesini bekliyoruz.” Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR.

Yazar: Rod Nordland, The New York Times, 7 Şubat 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Kasım 2018

 

Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç kentinde bulunan cephe hattındaki bir gözetleme ve kontrol noktasına ulaşan Amerikan Özel Kuvvetlerinden askerler, Foto: Mauricio Lima/The New York Times

Kuzey Suriye’de Amerikalı generaller ile birlikte bölgeyi gezen The New York Times gazetesinden bir muhabir ve fotoğrafçı, Birleşik Devletler ile Türkiye arasında çatışma olasılığının olduğu Münbiç kentini ziyaret etmişlerdir.

MÜNBİÇ, Suriye — İki üst düzey Amerikalı general Çarşamba günü, yaklaşık 20 metre uzaklıkta bulunan Türk birlikleri kim olduklarını karıştırmasınlar diye, üzerlerinde çok büyük Amerikan bayrakları olan araçları ile Suriye’nin Münbiç kentinde bulunan cephe hattına gelmişlerdir.

Irak ve Suriye’deki Amerika tarafından liderlik edilen Özel Kuvvetler unsurlarının komutanı olan Tümgeneral Jamie Jarrard bölgede yaptığı açıklamada; ‘‘Burada olmaktan çok gururluyuz ve herkesin bunu bilmesini istiyoruz’’ ifadelerini kullanmıştır.

Korgeneral Paul Funk (solda) Münbiç’te bulunan bir gözetleme ve noktasında Amerikan Özel Kuvvetler mensubu bir askerle konuşurken. Foto: Mauricio Lima/The New York Times

Türkiye’ye daha önce verilen mesaj sanki yeterince açık değilmiş gibi General Jarrard’a eşlik eden ve bütün koalisyon unsurlarının komutanı olan Korgeneral Paul Funk ise yaptığı açıklamada; ‘‘Bizi vurursanız çok sert bir şekilde tepki vereceğiz. Kendimizi savunacağız’’ sözleriyle durumu detaylandırmıştır.

Bölgeye yapılan bu ziyaret, Türkiye cumhurbaşkanının, teröristlerin kalesi olarak nitelendirerek ve Amerikan birliklerinin terk etmesini talep ederek Münbiç kentine saldırı tehdidi sonrasında, böylesine üst düzeyli iki ABD’li silahlı kuvvetler yetkilisinin kuzey Suriye’deki cephe hattına yaptığı ilk ziyaret olmuştur.

Fakat Amerikalılar Türkiye’nin bölgeyi terk etmeleri yönündeki talebini reddetmiş ve yedi yıldır sürmekte olan Suriye savaşında yeni bir düğüm noktası olan, iki NATO müttefiki Birleşik Devletler ile Türkiye arasından bugüne kadar görülmemiş potansiyel bir çatışma riski ortaya çıkmıştır.

 Suriye’nin kuzeyinde ABD tarafından kurulan bir devriye ve gözetleme noktası. Foto: R. Said/REUTERS

 

Önceki Makale  Çarşamba İğneleri

Suriye’nin bu bölgesi bir zamanlar İslami Devlet militanlarının kontrolü altına geçmiştir. Birleşik Devletler ve müttefikleriyle Suriyeli Kürt savaşçılar, bir yıldan daha uzun bir zaman önce onları bölgeden atmak için işbirliğine gitmişlerdir.

Fakat Birleşik Devletler’in bu çabası, Kürtleri uzun zamandan beri düşman olarak gören Türkiye’yi öfkelendirmiştir. Türkler şimdi silahlarını Kürtlere doğrultmuştur ve bu durum Amerikalılar ile olası bir çatışma riski yaratmaktadır.

General Funk, bölgede boynunda çapraz asılı otomatik bir tabanca ile dolaşmakta ve göğsündeki üç yıldız, cephe hattının öbür tarafında Türkiye ile birlikte hareket eden Suriyeli unsurlar tarafından dürbünle kolayca görülebilmektedir. Etrafında Özel Kuvvetler mensubu askerler ile bölgedeki yönetim yetkisine sahip olan Münbiç Askeri Konseyinden Arap ve Kürt savaşçılar bulunmaktadır.

İki general bölgedeki sınır gözetleme noktasına, birkaç mayına dayanıklı zırhlı personel taşıyıcının yanı sıra tavanlarında antenler, yedek lastikler ve benzin bidonları bulunan Özel Kuvvetler askerlerine ait Land Cruiser modeli araçların eşlik ettiği zırhsız araçlarla gelmişlerdir.

Münbiç kenti, İslami Devlet terör örgütüne karşı savaşan Suriye Demokratik Güçleriyle birlikte hareket eden Amerikalılar için en batıdaki noktadır.

Münbiç kentinde Amerikan bayraklarını dalgalandırmak uzun zamandan beri artık sıradan bir olay haline gelmiştir. Amerikan askeri araçları, kent içinde gerilimi azaltma devriyeleri olarak adlandırdıkları görevlerde, araçlar üzerinde genellikle büyük Amerikan bayraklarını kullanmaktadırlar. Devriyeler öylesine sık bir hale gelmiş durumdadır ki mahalli çocuklar dahi Amerikalı askerler arasında popüler olan ve ‘‘Merhaba, her şey yolunda, tamam, sonra görüşürüz, kendine dikkat et’’ anlamlarına gelen baş ve küçük parmakların kullanıldığı elle selamlama şeklini öğrenmişlerdir.

 

 

Münbiç kentinde üzerlerinde çok büyük Amerikan bayraklarıyla devriye atan zırhlı araçlar. Foto: BBC NEWS

 

Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ - 29 Temmuz 2020

Tamamen kara çarşafa bürünmüş kadınlar dahi devriye konvoylarına gülerek el sallamakta ve bölgede yaşayan insanlara göre İslami Devlet teröristlerinin saldırı riski olan kalabalık pazar yerlerinde dahi Amerikalı askerler, sadece tabancaları ile yaya olarak halkın arasına karışmaktadırlar. General Jarrard yaptığı açıklamada kendisini kuzey Suriye’nin her yerinde oldukça rahat hissettiğini ifade etmektedir.

Amerikalılar ile Münbiç Askeri Konseyi arasındaki ilişkiler de aynı şekilde sakin ve samimidir ve Amerikalılar, bölgede istikrarlı bir yönetim kurma gayretleri nedeniyle Münbiç Askeri Konseyini övmektedir. General Funk, cephe hattında kendisine eşlik etmekte olan ve bir Kürt olmasına rağmen savaşçılarının çoğunluğu bölgenin Arap sakinleri olan askeri konseyin komutanı Muhammed Abu Adel’e; ‘‘İslami Devlet terör örgütünün kalıcı bir şekilde yenilgiye uğratılması bu grubun en önemli vazifesidir. Bu artık sizin elinizdedir ve çok iyi iş çıkarıyorsunuz. Tek ekip, tek savaş’’ ifadelerini kullanmıştır.

Çevirenin Notları: Tarihi eski, fakat yansımaları oldukça yeni olan yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.nytimes.com/2018/02/07/world/middleeast/us-turkey-manbij-kurds.html

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Müyesser Yıldız’dan Açıklama

Müyesser Yıldız'ın gözaltından, avukatları aracılığıyla yaptığı 11 Haziran tarihli açıklama:...

Çin Uydusu Dünya’ya Çarpacak

Kontrolden çıkan 8.5 ton ağırlığındaki Çin uzay istasyonu Dünyaya çarpacak...

Almanya ve Casusluk Faaliyetleri

Almanya ve Casusluk Faaliyetleri Almanya dış istihbarat ajansı BND’nin, BBC, ...

Film Gibi Operasyon

Film Gibi Operasyon Dün gece, verdiğim emir doğrultusunda Birleşik Devletler...

NATO’nun Türkiye’ye Gizli ve Dolaylı Silah Ambargosu

NATO’nun Türkiye’ye Gizli ve Dolaylı Silah Ambargosu Çeviren: Ercan Caner,...

Kapat