Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Kayıp Arjantin Denizaltısına Ne Oldu ve ARA San Juan’da Kaç İnsan vardı?

Kayıp Arjantin Denizaltısına Ne Oldu ve ARA San Juan’da Kaç İnsan vardı?

Sun Savunma Net Ailesi Olarak Bütün Kahraman Denizcileri Saygıyla Selamlıyoruz!

Ah, bir ataş ver cigaramı yakayım, sen sallan gel ben boyuna bakayım.

Arjantin Deniz Kuvvetlerine ait ARA San Juan Denizaltısı Güney Atlantik Okyanusunda kayıp ve 44 kişilik mürettebatı için oksijeni yetersiz.

Yazar: Tom Michael ve Mark Hodge, 1 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Aralık 2017


Güney Atlantik’te kaybolan Arjantin denizaltısı için bir haftadır sürmekte olan kurtarma çalışmalarına son verildi. Şimdi tek hedef, ne yazık ki kazaya uğrayan ARA San Juan denizaltısının yerini tespit etmek!

Güney Atlantik’te seyir halindeki, 44 mürettebatı olan ARA San Juan adlı denizaltısı ile temas geçtiğimiz hafta içinde kesilmiştir.

Arjantin’e ait dizel-elektrik motorlu denizaltı, yaptığı son çağrıda yetkililere, mekanik bir arıza yaşandığını rapor etmiştir.

2007 ile 2014 yılları arasında yenileştirme ve bakıma alınan 34 yaşındaki Alman yapımı denizaltı, gönderdiği son mesajında bataryalarında bir sorun olduğunu rapor etmiştir.

Denizaltı mürettebatı raporunda, arıza nedeniyle rotasını Arjantin’in Atlantik sularından, mürettebatın çoğunluğunun yaşadığı, Mar del Plata’da bulunan deniz üssüne çevirdiğini bildirmiştir.

Fakat denizaltıdan bir acil durum çağrısı yapılmamış ve problemin denizaltıyı hareketsiz veya su yüzeyine çıkmaktan alıkoyduğu konusunda bir bilgi alınamamıştır.

Kayıp denizaltıyı arama çalışmalarına, temasın tamamen kesildiği 16 Kasım 2017 tarihinde başlanmıştır.

Haritada ARA San Juan denizaltısının son temas gerçekleştiğindeki rotası ve arama faaliyetlerinin icra edildiği saha görülmektedir.

Denizaltının kaybolması bütün Arjantin ulusunu derinden sarmış ve Başkan Mauricio Macri, kayıp denizaltı mürettebatının akrabalarını ziyaret ederek onlarla birlikte dua etmiştir.

Otoritelere göre herhangi bir gövde yırtılması olmaması durumunda, ARA San Juan denizaltısında, mürettebatın denizin altında hayatta kalabilmesi için yedi günlük oksijen bulunmaktadır.

Bu süre ne yazık ki 22 Kasım 2017 tarihinde sona erecektir.

Denizaltıyı arayan ekiplerin, dalgaların altında bir ısı sinyali tespit ettiklerine yönelik haberler ortaya çıkmış fakat bütün gayretlere rağmen kayıp denizaltının yerini tespit etmek bugüne kadar mümkün olmamıştır.

Arjantin web sitesi Clarin’den alınan bilgilere göre; denizaltından alınan son raporun gönderildiği yer esas alınarak, arama çalışmaları için yeni bir saha belirlenmiştir.


Arama çalışmalarına katılan uçak ve geminin her ikisi de Puerto Madryn sahili 185 mil açıklarında, denizin 230 feet derinliğinden bir sinyal aldıklarını rapor etmişlerdir.

23 Kasım 2017 tarihinde kayıp denizaltıyı arayan kurtarma timlerinin, bir hafta önce, denizaltının kaybolmasından sadece birkaç saat sonra yüksek bir ses tespit ettikleri rapor edilmiştir.

ARA San Juan denizaltısının son kaydedilen pozisyonundan sadece 30 mil uzaklıkta duyulan sesin bir patlama sesi olabileceğine yönelik korkular giderek büyümektedir.

La Naciona’a göre arama faaliyetine katılan bütün uçaklar ve gemiler halen bölgeye ulaşmak için yarış halindedirler.

The ARA San Juan Denizaltısı

Arjantin Deniz Kuvvetleri sözcüsü Enrique Balbi, muhabirlere yaptığı açıklamada; 15 Kasım 2017 tarihinde denizaltı ile son iletişimden yaklaşık üç saat sonra, denizin altında hidro akustik bir anormallik tespit ettiklerini ifade etmiştir.

24 Kasım 2017 tarihinde, denizaltı ile ilgili patlama haberlerinin ortaya çıkması sonrasında, denizaltı mürettebatının üzüntüden harap olmuş akrabaları, deniz kuvvetlerini sevdiklerini öldürmekle suçlamışlardır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sözcüsü Balbi’nin patlamayı ‘‘anormal, tek, kısa ve şiddetli bir patlama’’ olarak nitelendirmesi sonrasında mürettebatın akrabalarından birisinin ‘‘Kardeşimi öldürdüler, sizi o***pu çocukları’’ şeklinde haykırdığı bildirilmiştir.

Balbi, gazetecilere yaptığı açıklamada; deniz kuvvetlerinin patlamanın nedeni hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade etmiştir.

28 Kasım 2017 günü ise ARA San Juan denizaltı mürettebatının, gönderdikleri son mesajda bir yangını rapor ettikleri ortaya çıkmıştır.

İçinde 44 denizci olan ARA San Juan denizaltısı ile son temas, denizaltının kayıplara karıştığı 15 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşmiştir.

A24 haber kanalına göre denizaltı gönderdiği son mesajda, deniz suyunun havalandırma sistemi içine girerek dizel-elektrik motorlu geminin bataryalarında kısa devre ve yangına neden olduğunu rapor etmiştir.

1 Aralık 2017 günü, Arjantinli yetkililer ne yazık ki kayıp denizaltının arama faaliyetlerine son vermiş ve bundan sonra bütün gayretlerini kayıp denizaltıyı bulmaya yönlendireceklerini açıklamışlardır.

Arjantin Deniz Kuvvetleri sözcüsü Enrique Balbi yaptığı basın konferansında ‘‘Mürettebatı kurtarmak için gereken gün sayısının iki katının ne yazık ki aşılmış olduğunu’’ açıklamış ve mürettebattan kurtulan hiç kimse olmasa da kayıp denizaltının arama çalışmalarına devam edileceğini ifade etmiştir.

SUN SAVUNMA NET Ailesi olarak bütün denizcilerin önünde saygıyla eğiliyor, ARA San Juan mürettebatının acılı aileleri ve Arjantin halkına sabırlar diliyoruz.

‘‘Dumlupınar burada battı, kapağı açın ve irtibat kurun.’’

Bu vesile ile 1953 yılında, Türk denizcilik tarihinin belki de en üzücü kazası olan Dumlupınar Denizaltı Faciasında, Çanakkale Boğazında 90 metre derinlikte hayatlarını yitiren 81 kahraman denizcimizin aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.

Çanakkale’de Nara önünde batan Dumlupınar denizaltı gemisinde kalmış olan personelin kurtarılmasından tamamen ümit kesilmiştir’’ Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı.

Dumlupınar Denizaltısından, 90 metre aşağıdan gelen son sesler:

— Alo Dumlu.

— Evet, Dumlu.

— Ben Üsteğmen Suat.

— Evet, efendim ben Selami

— Selami nasılsınız, biz geldik, şimdi bana durumu anlat.

— Efendim dizellerden yara aldık, manevra dairesinde yangın çıktı, bataryayı sıfıra alarak kıç torpido dairesine geçtik, şimdi manevra dairesi su ile dolu.

— Kaç kişisiniz orada?

— 22 kişiyiz.

— Diğer dairelerle irtibatınız var mı?

— Yarım saat evvel kıç batarya dairesi ile konuştum, şimdi cevap vermiyorlar.

— Merak etmeyin ‘’Kurtaran’’ geldi biz buradayız.

— Efendim manometre 267 kadem gösteriyor doğru mu?

— Selami, ‘‘Kurtaran’’ geldi, şimdi kurtarma işine başlanıyor, ben biraz sonra yine gelirim.

— Peki efendim…

What happened to the missing Argentine submarine and how many crew were onboard the ARA San Juan?

THE rescue mission to find the missing Argentinian submarine which has been missing in the South Atlantic for over a week has been called off. As the focus now moves to simply locating the ARA San Juan here’s what we know about the stricken vessel.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  İsrailli Karikatür Sanatçısı Kovuldu
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Köşe Yazarlarımız
Rusya S-400’leri Vermeyebilir mi? Putin-Erdoğan Anlaşması Suya Düştü   Türkleri, stratejik maksatlarla Rus yapımı S-400 hava savunma füzeleri ile silahlandırmak Kremlin’in bir taktiği ise, Türklerin Rus çıkarlarına hizmet edebileceği beklentisinin...
Nükleer Enerji Alanında Rusya Bir Süper Güçtür   Rusya hiçbir şey yapmıyor mu? Rusya aslında...
Rusya Yüksek Hızlı Helikopter Geliştiriyor   Defence Blog, 30 Kasım 2018 Derleyen: Ercan Caner, Sun...
Hava El Yapımı Patlayıcı Düzenekleri Rus Ordusunun Dronlara Karşı Savaş Eğitimi   Yazar: Patrick Tucker,...
Erdoğan, İdlib Konusunda Putin’in Sevgisini Kazanamadı Rusya, Sultanın Teröristlerini Ezmeye Kararlı Yaklaşan İdlib Savaşı, aynı...
  Türkiye Neden Suriye’de? Kaybedenler mi? Kaybedenler kulübünde ise savaşta insanlarını cepheye süren ülkeler olacaktır, böylesine stratejik seviyede oyunların oynandığı bir savaşta kaybedenler her zamanki gibi öncelikle sivil halk ve...
Suriye ve ABD Demokrasisi   Fatih Bengi, Sun Savunma Net, 15 Ekim 2019 İkinci Dünya...
Türk Askerleri Kuşatıldı mı? İdlib Çıkmazı Rus savaş uçaklarının desteklediği Suriye Arap Ordusu, Astana anlaşmalarının...
Barış Koridoru mu? Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Ağustos 2019 Türk...
Bağımsız Kürt Devletine Giden Yol mu? Güvenli Bölgede Anlaşmazlık Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15...
Fırat’ın Doğusunu Aydınlatan Gerçek: “Batı Asya İttifakı”   Berk ÖZER, USMER Yürütme Kurulu Üyesi, Sun savunma Net, 21 Kasım 2018   Harita: MR online ABD‘de Trump yönetiminin İran‘a yönelik yaptırımlarının...
Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç Ayrıntıları   Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların...
Suudi Hanedanlığının Maceraları ‘‘Siz küçük, çekik gözlü, kırmızı yüzlü, basık burunlu, çehreleri sanki örs üzerinde...
Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da Barış Yapmalı Suudi Arabistan Veliaht...
Araplar Neden Suriye’de Bizi İstemiyorlar?  Bizim özgürlüklerimizden nefret etmiyorlar. Kendi ülkelerinde petrol için ideallerimize ihanet...
Anne ben ölüyorum… Yürekleri Parçalayan Son Mektup   Yazar: Yaron Steinbuch, NEW YORK POST, 25 Ekim 2019 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Ekim 2019   Vietnamlı 26 yaşındaki...
Kayıp Arjantin Denizaltısına Ne Oldu ve ARA San Juan’da Kaç İnsan vardı? Sun Savunma Net...
Vatikan Günlükleri Brezilyalı Şeytan Çıkaran Gizli Katolik Tarikat Şeytanla Anlaştı Çocuklara günah çıkarma odalarında tecavüz...
Roman Polanski, 10 yaşındaki bir kıza cinsel tacizle suçlanıyor 23 Ekim, 2017 Çeviren: Ercan Caner,...
Sanat ve Cinsel Taciz Modern Rusya’nın sanatçıları, istismar edilen bir kadın oyuncu tarafından açılan tek...
Popüler Konular
  Coronavirus: Neden Şimdi Harekete Geçme Zamanı?   Politikacılar, toplum liderleri ve iş dünyasının patronları: Neyi ne zaman yapmalısınız Yazar: Tomas Pueyo, Medium, 11 Mart 2020 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Mart 2020   Coronavirus hakkında bütün olup...
Kalpsiz, Soysuz, Arsız, Vicdansız, Ahlaksız, Beyinsiz Köpek Sen! Harbiyelilere Nutuk Okumayı yasaklayan zihniyetin mücahidi olup, ‘‘Okuyanı görürsem örgütçü diye okuldan atarım’’ diyebilecek kadar konuyu ileri götürebilen bukalemun ruhlu, her dönemin adamı, kaypak bir köpeksin! Ersel Şimşek, 17 Nisan 2019 Çünkü...
“Abdullah Öcalan… Memlekete hoş geldin” Gerçek Bir Kahramanın Aziz Hatırasına Yazar: Yılmaz Özdil Allah yardımcımız olsun.” Özel uçağa bindiler. Antalya’ya gittiler. Karpuzkaldıran askeri tesislerine yerleştiler. Uçağın kuyruğundaki Türk Bayrağı ve kimliğini gösteren işaretler kapatıldı. Üç gün sonra, vakit tamam… Tekrar...
TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN GELEN SAVAŞÇILAR    Yazı ve Fotoğraf: Olay Salcan, 3 Haziran 2018   Çin gezimin bugünkü bölümünde görmeyi hep hayal ettiğim bir yeri ziyaret edeceğim. Son derece önemli bir tarihi buluntu. Bulunduğu zaman kendisinden çok...
“Büyük İsrail”: Orta Doğu için Siyonist Plan Kanlı “Oded Yinon Planı” Tam Metni Yazar: Oded Yinon, Kudüs, Şubat 1982                                        Önsöz: Michael Chossudovsky, 6 Eylül 2015 Yayıncı: Khalil Nakhleh, Belmont, Massachusetts, 23 Temmuz 1982 İbranice-İngilizce Çeviri: Israel Shahak, 13 Haziran 1982...
Keskin Nişancılar ve Silahları   Keskin nişancılar özel olarak seçilen ve yetiştirilen askerlerdir, bütün dünyada eğitimlerine ayrı bir önem verilir ve teorik/pratik eğitim esnasında aşağıdaki özellikler nişancılara kazandırılır: Asla belirli bir yerde uzun süre kalmazlar, Hiç beklenmedik yerlerden ateş edebilirler,...
Yunanistan Bağımsızlık Savaşının Kısa Tarihi Tarihi bilmeyenler onu tekrarlamaya mahkûmdur.  Edmund Burke Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Nisan 2018 Yunan Bağımsızlık Savaşı (1821-1829), Yunanlılar tarafından Osmanlı İmparatorluğundan bağımsızlıklarını kazanmak maksadıyla başlatılan, uzun ve kanlı savaşlar sonunda, Avrupalı Büyük...
Devamını oku:
Çarşamba İğneleri

  ÇARŞAMBA   İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE, 18...

Sen Kimsin? Nesin Sen Ha! Nesin?

Sen Kimsin? Nesin Sen Ha! Nesin?   Levent Kağan, Sun...

Vergi Cenneti Man Adası

Vergi Cenneti Man Adası Tatil adasından bir vergi cennetine dönüşen...

Miss Nord-Pas-de-Calais Maëva Coucke, Fransa 2018 Güzeli Seçildi

Miss Nord-Pas-de-Calais Maëva Coucke, Fransa 2018 Güzeli Seçildi Sun Savunma...

İKİ MİKSERİN İRAN MESAJLARI

İKİ MİKSERİN İRAN MESAJLARI  İran’da olaylar hızla yayılırken ve insanlar...

Kapat