Açık

KANUNDAN KAÇAMAZSINIZ!

GÜNCEL HABER - 21 Ekim 2021 07:09 A A

Adaletin Azrail ile Yarışı

 

KANUNDAN KAÇAMAZSINIZ!

 

Nazi toplama kampındaki toplu katliamların suç ortağı olmakla suçlanan Nazi savaş suçlusu 96 yaşındaki kalp hastası ihtiyar kadın, 75 yıl sonra Alman çocuk mahkemesinde hâkim karşısına çıkıyor.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Ekim 2021

 

Eski bir Nazi toplama kampı sekreteri olan 96 yaşındaki ihtiyar Irmgard Furchner 11,000’den fazla (11,412) cinayete ortak olma suçlamasıyla uzun yıllar sonra hâkim karşısına çıkmıştır.

Geçtiğimiz ay duruşmasının başlaması öncesi kaçan 96 yaşındaki ihtiyar Furchner polis tarafından yakalanmış ve birkaç gün gözaltında tutulmuştur.

İhtiyar Furchner Nazi Almanyasında bir SS (Schutzstaffel – Koruma Timi) komutanının sekreteri olarak görev yaptığı Stutthof toplama kampında işlediği suçlar nedeniyle yargılanmaktadır.

Savcıların iddianamesine göre 96 yaşındaki ihtiyar Furchner, toplama kampında tutulan insanların sistematik cinayetlerine yardım etmekle suçlanmaktadır.

İhtiyar Furchner, savcılara göre Haziran 1943 ile Nisan 1945 tarihleri arasında Stutthof toplama kampı komutanının yazıcısı ve sekreteri olarak görev yapmıştır.

Savcılar, İkinci Dünya Savaşı sırasında, şu anda Polonya’nın Gdansk kenti yakınlarında bulunan Stutthof Nazi Toplama Kampında, aralarında Yahudiler, Polonyalı vatanseverler ve Rus savaş esirlerinin olduğu 65,000 insanın ortadan kaybolduğunu ifade etmektedir.

Kanundan kaçılmayacağının mükemmel bir örneği olarak, 75 yıldan fazla bir sürenin ardından hâkim karşısına çıkacak olan ihtiyar Furchner, hakkındaki iddianameyi dinlemek üzere Hamburg yakınlarındaki Itzehoe’deki mahkeme salonuna tekerlekli sandalye ile getirilmiştir.

Stutthof Nazi Toplama Kampında binlerce insanın acımasızca katledildiği bir gaz odasının görünümü. Fotoğraf: Bruce Adams / Getty Images

 

Sanık Furchner aleyhindeki iddialara yanıt vermemiştir ve duruşmaya 26 Ekim 2021 tarihinde devam edilecektir. Şimdi 96 yaşında olan Furchner, işlediği iddia edilen suçlar esnasında 21 yaşın altında olduğundan kuzey Almanya’daki bir çocuk mahkemesinde yargılanmaktadır.

Önceki Makale  Kim Geri Adım Attı?

Almanya, üzerinden yıllar geçmesine rağmen, halen hayatta olan Nazi savaş suçlularını aramayı sürdürmektedir.

Adaletin, ölüm meleği Azrail ile olan savaşını kazanmasını ve 75 yıl sonra hâkim karşısına çıkan 96 yaşındaki Nazi savaş suçlusu ihtiyarın yaptıklarının cezasını çekmesi dileklerimle…

Kanundan kaçamazsınız!

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 07:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • MEHMET FETHİ KARSLI 21 Ekim 2021 15:21

    BANKALAR ÖZ SERMEYELERİNİ, ÜLKEMİZİN İNSANININ **HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ–GÜVENLİĞNE KATKISI–KATMA DEĞER ÜRETMEDE EĞİTİM-SAĞLIK-VE GÖREVLİLERE VİZYON TEŞKİL EDECEK ŞEKİLDE VERMEMEKTE DİRENMEKTEDİR.. **ZORUNLULUK HALİ OLARAK KABUL EDİLECEK OLURSA –HERKES SAKINCALI PİYADE… BANKALAR HARİÇ, BİR DE HAZİNEDEN GEÇİNENLER…
    SELAM VE SEVGİLER..

%d blogcu bunu beğendi: