savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5706
EURO
34,7860
ALTIN
2.444,62
BIST
9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
29°C
Ankara
29°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
28°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Açık
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
25°C

İslam Düşmanı Michael Flynn Kararı Ertelendi

İslam Düşmanı Michael Flynn Kararı Ertelendi

İslam Düşmanı Michael Flynn Kararı Ertelendi

 

Yargıç, savcılarla anlaşmasına rağmen, Başkan Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanını hapishaneye göndermeye hazırlandığı sinyalini verdi.

 

Yazarlar: Griffin Connolly, Roll Call, 18 Aralık 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Aralık 2018

FBI ajanlarına yalan söylediğini itiraf eden Başkan Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik ve seçim kampanyası danışmanı emekli General Michael Flynn hakkındaki karar Mart 2019 tarihine kadar belirlenmeyecek.

Yapılan son duruşmada Federal Yargıç Sullivan, Flynn’in özel savcı Robert S. Mueller III ile yaptığı iş birliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmadıkça, Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı ve avukatlarına onu cezaevine göndermeye hazır olduğu sinyalini vererek kararını erteleme kararı almıştır.

Emekli General Flynn, Salı günü Washington Mahkeme Binasında Yargıç Emmet Sullivan’a, 2007 yılında FBI ajanlarına yalan söylediğinde bunun bir suç olduğunu bildiğini kabul etmiştir.

Flynn,  Yargıç Sullivan’a FBI ajanlarına yalan söylediğinde bunun bir suç olduğunu bildiğini itiraf etmiş, fakat yargıcın suçunu kabullenmesi yönündeki önerisini reddetmiştir. Fakat yargıcın Flynn’in ihanetle yargılanabileceği yönündeki uzun sert konuşmasını dinledikten sonra Flynn’in avukatları, sonradan sorduğu sorulardan geri adım atan ve mahkeme salonundakilere söylediklerini dikkate almamalarını ifade eden Yargıç Sullivan’dan kararı ertelemesi talebinde bulunmuştur. Mueller’in ekibinden savcılar da kararın ertelenme talebini kabul etmişlerdir.

Flynn, hakkındaki kararın açıklanacağı mahkeme salonuna Salı günü, üzerinde mavi bir takım elbise, yeni bir beyaz gömlek ve kırmızı-mavi kravatı ile yaklaşık olarak 11.00 sularında gelmiştir.

Yargıç Sullivan, Flynn hakkında ‘‘ülkesini sattığını’’ ifade ettiği uzun bir konuşma yapmıştır.

Yargıç Sullivan, yaptığı uzun ve sert konuşmasında; ‘‘Birleşik Devletler başkanına ulusal güvenlik danışmanlığı görevini yürütürken, yabancı bir ülkenin kayıt dışı ajanıydın’’ ifadesini kullanmıştır. Yargıç, mahkeme salonunda arkasında duran Amerikan bayrağını işaret ederek Flynn’e ‘‘Bu yaptığın, muhtemelen bu bayrağın temsil ettiği her şeyi baltalamaktadır’’ ifadeleri ile yüklenmiştir.

Mueller ve ekibindeki diğer savcılar, bu ayın başlarında mahkemeye sundukları bir dilekçede Flynn’in hapis cezasına çarptırılmaması önerisinde bulunmuştur.

Savcılar, Birleşik Devletler ordusundan emekli üç yıldızlı generali, Trump’ın Beyaz Ev’e geçiş döneminde, Rusya’nın ABD Büyükelçisiyle yaptığı görüşmeler hakkında yalan söylediğini vaktinde kabul etmesi ve geçtiğimiz Aralık ayında suçlu olduğunu kabul ettikten sonra da hükümete büyük ölçüde yardım etmesi nedenleriyle övmüştür.

Mueller ve ekibi mahkemeye sundukları kararla ilgili dilekçelerinde; Flynn’in, özel savcı ile 19 toplantıya katıldığını ve verdiği dokümanlar ve yazışmaların birden fazla soruşturmada savcıların araştırmasına yardımcı olduğunu vurgulamışlardır.

Birçok hukuk uzmanı, dallanan soruşturmaların başkanın damadı ve Beyaz Ev danışmanı olan Jared Kushner ve Trump’ın 2016 yılındaki başkanlık seçimini kazanması sonrasında geçiş ekibinde yer alan diğer yetkilileri de töhmet altında bırakabileceğine inanmaktadır.

Flynn’in savunma ekibi ise, Flynn’in kendisini yargıç önüne çıkaran, hiç kendisine özgü olmayan bu değerlendirme hatası nedeniyle büyük pişmanlık yaşadığını ifade ederek, şartlı tahliye ve toplum hizmetini içeren hafif bir ceza talebinde bulunmuştur. Flynn’in avukatları, eski bir üç yıldızlı general olan müvekkillerinin orduda on yıllar süren tertemiz siciline de atıfta bulunmuşlardır.

Flynn’in işlediği suçlar hakkındaki ayrıntılar, Pazartesi akşamı Mueller’in ekibi Ocak 2017’de onun FBI yetkilileri ile Beyaz Ev’de yaptığı görüşmeyle ilgili bir dokümanı açıkladıklarında ortaya çıkmıştır. O konuşmada Flynn, zamanın Rusya’nın ABD büyükelçisi Sergei Kislyak’dan politik taleplerde bulunduğunu inkâr etmiştir.

Flynn ayrıca, Türk hükümeti için yaptığı lobi çalışmaları hakkında yalan söylediği konusunda da suçunu itiraf etmiştir. Adalet Bakanlığı, Pazartesi günü onun iki Türk lobicilik iş ortağını komplo kurmak ve yabancı ajanlar olarak hareket etmekle suçlamıştır. Birleşik Devletler Adalet bakanlığı tarafından yapılan suçlama, Flynn’e bir aracı vasıtasıyla nasıl binlerce dolar ödendiğini kesin ayrıntıları ile ortaya koymaktadır.

Başkan Donald Trump, Salı sabahı, Flynn hakkındaki kararın verileceği gün attığı bir Twitter mesajında ona desteğini ifade etmiştir. Başkan ayrıca, bir kez daha, hâlâ sürmekte olan ve şimdiye kadar başkanın eski kampanya başkanı Paul Manfort ve eski kişisel avukatı Michael Cohen dâhil yedi suç itirafı veya mahkûmiyet kararı çıkaran Mueller soruşturmasını sert bir dille eleştirmiştir.

Washington’da bir yıldır duyulan dedikodulara göre Trump, eski kampanya başkanı ve ulusal güvenlik danışmanını affedebilir.

Trump attığı Twitter mesajında; ‘‘Mahkemede General Michael Flynn’e iyi şanslar’’ ifadesini kullanmıştır.

Harika ve çok başarılı politik kampanyamızdaki Rusya tezgâhı konusunda, üzerindeki muazzam baskıya rağmen söyleyeceklerini görmek ilginç olacak diyen Başkan Trump sözlerini; ‘‘Hiçbir tezgâh yoktu’’ şeklinde sürdürmüştür. Oysa Flynn hakkında verilecek karar seçim kampanyası esnasındaki Rusya tezgâhı ile ilgili değil, onun FBI ajanlarına yalan söylemesiyle ilgilidir.

Başkan, muhafazakâr senatörler ve bilirkişiler, Flynn’in savunma ekibi tarafından bu ayın başlarında mahkemeye sunulan ve Flynn’in FBI ajanlarına yalan söylemenin federal bir suç olduğu konusunda uyarılmadığına bel bağlamış durumdadırlar.

Kamuoyunda ortaya çıkan yaygaradan rahatsız olan Mueller ekibinin savcıları, Cuma günü mahkemeye ayrı bir dilekçe sunmuşlardır.

Mueller ekibinin savcıları mahkemeye sundukları dilekçede; ‘‘Ulusal güvenlik danışmanlığı yapan, geçmişte bir istihbarat örgütünün başkanlığını yapmış ve 33 yıl silahlı kuvvetlerde hizmet etmiş emekli bir generalin federal ajanlara yalan söylememesi gerektiğini biliyor olması gerekir’’ ifadelerine yer vermiştir.

BuzzFeed News’in haberine göre; Yargıç Sullivan, Flynn ve savunma ekibine Salı günü yapılan duruşmada, defalarca suçlamalara neden FBI ile görüşmenin şartlarına itiraz etmek veya kararın ertelenmesini isteyip istemediklerini sormuştur.

Flynn yanıt olarak; ‘‘Hayır Sayın Yargıç’’ ifadesini kullanmıştır.

Yargıç Sullivan’ın ısrarı; Flynn’in, tuzağa düşürülmesi nedeniyle değil de suçlu olduğu için suçunu kabul etmesini açıklığa kavuşturma yönünde belirgin bir çabadır.

Putin’in kuklası? Foto: NY Daily News

Mueller’in yürüttüğü soruşturma, özel savcının, Trump’ın kampanya, geçiş ve göreve başlama ekiplerinin Rusya bağlantıları ve başkanın eski FBI Direktörü James B. Comey’i görevden aldığında, adaleti engelleyip engellemediği hakkında daha fazla kanıt bulmaya çalışması nedeniyle halen sürmektedir.

Comey geçtiğimiz hafta iki kez Meclis Gözetim ve Yargı Komitelerinin üyelerinin ortak olarak katıldığı panelde sorulara yanıt vermiştir. Bu görüşmeler kapalı kapılar ardında gerçekleşmiştir. Comey senatörlerin sorularını özel olarak cevaplandırmaya, komitelerin Cumhuriyetçi başkanlarının görüşme tutanaklarını kamuoyuna yazılı olarak açıklamayı kabul etmeleri sonrasında rıza göstermiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Başkan Donald Trump’ın ilk ulusal güvenlik danışmanı ve ona çok sadık emekli General Michael Flynn’e göre İslam dini bir kanserdir, dinin arkasına saklanan politik bir ideolojidir. Amerika için tek ve en büyük tehlike radikal İslam terörüdür.

Sadık asker emeklisinin Türkiye hakkındaki düşünceleri de aşağıdadır:

  • Türkiye IŞİD terör örgütü dâhil Suriye’deki cihatçı gruplara, 2014 ve 2015 yıllarında silah, para ve lojistik destek sağlamıştır.
  • Türkiye İslamcıdır: Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi Müslüman Kardeşler örgütünün bir kolu gibi hareket etmektedir.
  • Türkiye muhalifleri hedef almaktadır. Temmuz ayından bu güne kadar 100.000’den fazla güvenlik ve kamu görevlisi tutuklanmış ve görevden uzaklaştırılmıştır.
  • Türkiye Amerikan karşıtı bir ülkedir; Erdoğan, Amerika’nın en iyi müttefiki olan Suriyeli Kürtlerle iş birliği yapan ABD yetkililerini kötülemektedir.
  • Türkiye savaş suçları işleyen bir ülkedir, Türkiye’nin güneydoğusunda sivil Kürtleri öldürmektedir.

Trump’ın bu sadık generali, Türk ordusundan bazı unsurlar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidardan uzaklaştırmak için darbe girişimi yaparken, Cleveland’da bir konuşma yapmaktadır Konuşmasının bir bölümünde; ‘‘Şu anda Türkiye’de bir darbe yapılmaktadır. Türkiye, Erdoğan yönetimi altında İslamcılığa doğru gitmektedir ve ordu Türkiye’nin laik yapısını korumaya çalışmaktadır’’ ifadelerini kullanır. Kalabalık Amerikan koyunları darbecileri alkışlar. Flynn’e göre İslamcı Erdoğan, Obama’nın yakın bir müttefikidir.

Sadık generalin sonradan nedense Türkiye hakkındaki düşünceleri değişir. ABD başkanlık seçim günü sabah saat 5.46’da Kongre haberleri yayımlayan The Hill adlı gazete, Flynn tarafından kaleme alınan bir makale yayımlar. Emekli Korgeneral Michael Flynn yazısında, Gülen’e saldırmakta ve acımasız bir otoriter olarak nitelendirilen Erdoğan’ı savunmaktadır. Açıklama, Erdoğan’a yapılan eleştirileri dayanaksız olarak nitelendirerek eleştirmektedir.

 

 

Flynn, kaleme aldığı yazıda; Türkiye’nin ABD çıkarları için çok önemli olduğunu, Irak ve Suriye’de İslami Devlete karşı yürütülen mücadelede ABD’nin en kuvvetli müttefiki olduğunu ve bölgede istikrar kaynağı olduğunu öne çıkarır. Yapılan ABD askeri operasyonları ile iş birliğine şiddetle ihtiyaç olmasına rağmen Obama yönetimi, akılsızca bir politika ile yıllardır süren müttefikliği tehdit edecek bir şekilde Türkiye’yi uzakta tutmaktadır.

Tamam, emekli Korgeneral Michael Flynn Demokrat Parti taraftarlığından Cumhuriyetçiliğe, sert ve başarılı bir askerlikten, sivri ve partizan kimlikli bir politikacıya dönebiliyor. Fikirlerinde de dönem dönem, nedense bazı çok keskin dönüşler olabiliyor. Hepsini anladık da Türkiye’nin, bu sürekli dönen, fakat İslam düşmanlığından asla taviz vermeyen eski demokrat partili, asker, İslam, Türkiye, Erdoğan, AKP düşmanı ve eski ulusal güvenlik danışmanı bu adam ile işi nedir? Ya, Türkiye’de 15 Temmuz darbesi yapılırken darbecileri överek, ‘‘ALKIŞLANMAYI HAK EDİYORLAR’’ diyerek karşısında onu dinleyen Amerikalı koyunlara darbecileri alkışlatmasına ne demeli?

Başkan Donald Trump’ın bu sadık generalinin yaptıklarıyla ilgili ayrıntıları, Sun Savunma Net sitesinde yayınlanan aşağıdaki yazılardan okuyabilirsiniz:

Trump’ın sadık generali  hakkında kararı merakla bekliyoruz…

 

Judge Unexpectedly Delays Michael Flynn Sentencing

Former Trump national security and campaign adviser Michael Flynn will not be sentenced for lying to the FBI until March. A federal judge agreed to delay the sentencing of the former Trump official after signaling to Flynn and his attorneys that he was prepared to send Flynn to prison unless he learned more about his cooperation with special counsel Robert S.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.