Açık

Helikopter Geliştirilmiş Görüş Sistemlerinde FAA-Elbit Ortaklığı

HAVACILIK - 19 Nisan 2017 22:27 A A

Helikopter Geliştirilmiş Görüş Sistemlerinde FAA-Elbit Ortaklığı

Yazar: James T. McKenna | 4 Nisan 2017

Çeviren: Ercan Caner |Sun Savunma Net |10 Nisan 2017

Elbit Systems’ SkyVis.

Elbit Systems firması, FAA (Federal Aviation Administration) ile birlikte helikopterlerde gelişmiş görüş sistemlerinin geliştirilmesi maksadıyla işbirliği yapacağını ve kendi imali olan Heli-ClearVision sisteminin, FAA’nin Atlantic City, New Jersey’deki Teknik Merkezinde, Sikorsky S-76 modeli bir helikoptere entegre edileceğini açıklamıştır.

İsrail, savunma, anayurt güvenliği ve ticari ürün üreticisi Elbit Systems firması, yapılan çalışmanın havalimanlarında bulunan pistlere yaklaşmanın yanı sıra kara ve deniz üzerinde bulunan helikopter panellerine yaklaşmalarda da kendi geliştirdiği, gelişmiş görüş sistemlerinin kullanılmasını kapsadığı açıklamasını yapmıştır. Firma yetkilileri, helikopter uçuşlarının kendine has özelliklerinin dikkate alındığını ve tipik baş üstü göstergelerine ilave özelliklerin de Heli-ClearVision sitemine eklendiğini vurgulamaktadırlar.


Yapılan anlaşmaya göre Elbit System firması, FAA envanterinde bulunan S-76 modeli helikopterin, firma tarafından geliştirilen Heli-ClearVision ve Synthetic Vision System (Sentetik Görüş Sistemi) ve Combined Vision System (Birleştirilmiş Görüş Sistemi) gibi alt sistemlerinin değerlendirilmesi maksadıyla kullanılacağını ifade etmektedir.

Operasyonel konseptlere ilave olarak yapılacak değerlendirmeler, alet yaklaşmalarının görerek yaklaşma safhalarında görsel referans ve ipuçları muhafaza etmek için gereken sensör kriterlerinin irdelenmesi ve görerek uçuşlarda uçuş emniyetinin geliştirilmesini kapsayacaktır.

Elbit System firması, FAA ile birlikte yürütülecek çalışma ve değerlendirme esnasında farklı hava şartları, gündüz ve gece, yatay seyrüsefer ve dikey yönlendirmeli lokalizer performans yaklaşmaları dahil farklı yaklaşma yöntemleri ile uçuşlar icra edileceğini ifade etmektedirler.

Bütün uçuculara emniyetli uçuşlar dilerim.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
HAVACILIK - 22:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: