Site Rengi

Sun Savunma Haber

Guantánamo’nun En Karanlık Sırrı

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Guantánamo’nun En Karanlık Sırrı

Birleşik Devletler askeri hapishanesinin yöneticilerine göre Mohamedou Salahi ellerindeki en değerli tutukludur. Fakat Salahi’nin gardiyanı olan Oregon Ulusal Muhafızlarından Steve Wood bunun tam tersini düşünmektedir.

Yazar: Ben Taub, The New Yorker, 15 Nisan 2019

Çeviren Ercan Caner, Sun Savunma Net, 23 Haziran 2019


Mohamedou Salahi defalarca işkenceye maruz kaldığı Guantánamo Körfezinde tam 14 yıl tutuklu kalmıştır.
İllüstrasyon: Tyler Comrie; Foto Kaynak: Stringer / AFP / Getty

Sözde insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün savunucusu olduğunu iddia eden ve demokrasi götürme maskesi altında gittiği her yere ölüm götüren stratejik müttefikimiz Birleşik Devletlerin Guantánamo Körfezindeki bir deniz üssü içinde bulunan cehennemde yaptıklarını bu uzun ama ilginç yazıda okuyabilirsiniz.

Guantánamo askeri hapishanesindeki tutukluların sayısı sürekli olarak azaltılsa da bu cehennem bugün hâlâ açıktır ve Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın 2017 tarihli uygulama emriyle de sonsuza kadar açık kalacaktır. Oysa sekiz yıl önce Barack Obama, Birleşik Devletler başkanlığı görevini devraldıktan sadece iki gün sonra, 22 Ocak 2009 tarihinde Guantánamo Körfezindeki deniz üssü içinde bulunan tutuklu merkezinin bir yıldan daha az bir süre içinde kapanmasına yönelik bir uygulama emri yayımlamıştır.

Küba, 1898 yılına kadar İspanya’ya aittir, İspanya imparatorluğu zayıflamaya başladığında Kübalılar bağımsızlıkları için savaşır ve Amerikalılar da yardım eder. Savaş sona erdiğinde İspanya Küba’nın kontrolünü ABD’ye bırakır, savaştan yaklaşık üç yıl sonra da Küba bağımsız bir devlet olur.

İki ülke 1903 yılında bir anlaşma yapmış ve ABD, Küba devletinin bağımsızlığını tanırken, Küba da her iki tarafın da mutabakatı ile sona erdirilebilecek bir anlaşma ile Guantánamo Körfezinde bir kısım toprağı, yıllık sadece 3,386, 25 ABD doları tutarındaki bir kira bedeliyle Birleşik Devletlere bırakılmıştır.

El Kaide tutuklularının Guantánamo’da muhafaza edilmesi kararı 9/11 saldırılarının hemen sonrasında verilmiş ve derhal uygulamaya koyulmuştur. Camp X-Ray’de 2002 yılında yaptığı konuşmada Rumsfeld, Guantánamo’da muhafaza edilenlerin yasal statülerinin Cenevre Konvansiyonu kapsamı dışında olduğunu ve savaş esiri yerine savaş tutuklusu olduklarını ifade etmiştir. Guantánamo cehenneminde yargısız infazlar halen sürmektedir.

Yazının tamamını PDF formatında okuyabilirsiniz.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
Araplar Neden Suriye’de Bizi İstemiyorlar?

Araplar Neden Suriye’de Bizi İstemiyorlar?  Bizim özgürlüklerimizden nefret etmiyorlar. Kendi...

Gerilimlere Aldırmayan Müslüman Azerbaycan Heyetinin İsrail Ziyareti

İsrail’in Gizli Müslüman Dostu Gerilimlere Aldırmayan Müslüman Azerbaycan Heyetinin İsrail...

Almanya Hükümeti, Suriye’de Kullanılan Leopard Tankları Nedeniyle Ateş Altında

Almanya Hükümeti, Suriye’de Kullanılan Leopard Tankları Nedeniyle Ateş Altında Almanya...

Almanya’nın Türk Süper Starı “Erdogate”

Almanya’nın Türk Süper Starı "Erdogate"   Entegrasyon için en önemli...

Kapat