Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Fransız Araştırmacıdan Başarılı COVID-19 İlaç Denemesi

 

Tedavi Denemesinde (!) %75 Başarı

Fransız Araştırmacıdan Başarılı COVID-19 İlaç Denemesi

 

 Fransa’dan ünlü bir Fransız araştırma profesörü, COVID-19 hastalığının tedavisinde, virüsün yayılmasını altı gün gibi kısa bir sürede durdurabilen yeni bir tedavi denemesinin başarılı sonuçlarını açıkladı.

 

The Connexion, 23 Mart 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 23 Mart 2020

 

 

Hastalığın tedavisindeki deneme, Fransa’nın Marsilya kentinde bulunan Institut Hospitalo-Universitaire (IHU) Méditerranée kurumunda bulaşıcı hastalıklar enstitüsünde çalışan Profesör Didier Raoult tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Marsilya’da bulunan Institut Hospitalo-Universitaire (IHU) Méditerranée kurumunda çalışan Profesör Didier Raoult, 16 Mart 2020 tarihinde hastalığın tedavisiyle ilgili yapılan denemeleri açıklayan bir video görüntüsü yayınlamıştır.

 

Profesör Raoult, Fransız hükümeti tarafından kendisine COVID-19[i] hastalığının muhtemel tedavi yöntemlerini araştırma görevi verilen ve Fransız hükümetine danışmanlık yapan bir bulaşıcı hastalıklar uzmanıdır ve Institut Hospitalo-Universitaire (IHU) Méditerranée Enfeksiyon bölümünün başkanıdır.

 

Profesör Raoult, klorokin[ii] tedavisi uyguladığı ilk COVID-19 hastalarında hızlı ve etkin bir iyileşme süreci görüldüğünü ve virüsten etkilenme sürelerinde keskin bir düşme olduğunu açıklamıştır.

 

Normal olarak sıtmanın önlenmesi ve sıtma hastalarının tedavisinde kullanılan klorokin, Plaquenil adlı ilaç adı altında piyasada kullanılmakta ve satılmaktadır.

Tedavi, Fransa’nın güney doğusunda virüsten etkilenen ve gönüllü olarak bu tedavinin uygulanmasını kabul ederek hastaneye yatan ilk 24 hastaya uygulanmıştır.

 

Hastalara, 10 gün süreyle günde 600 mikrogram klorokin tedavisi uygulanmıştır. Klorokin, diğer ilaçlarla etkileşime girebildiğinden ve bazı durumlarda ciddi yan etkilere neden olabildiğinden, hastalar tedavi denemesi süresince sıkı kontrol altında tutulmuştur.

 

Profesör Raoult açıklamasında; tedaviyi kabul eden herkesi sürece dâhil ettiklerini ve Nice ve Avignon kentlerinin, virüs bulaşan ve yeterli tedavi almayan hastaları sağladığını ifade etmiştir.

 

Tedavi esnasında hidroksiklorokin[iii] ihtiva eden Plaquenil adlı ilaç verilmeyen hastaların tedaviye başlandıktan altı gün sonra hala virüsün etkisi altında olduklarını doğruladıklarını, fakat Plaquenil verilen hastalardan sadece %25’nin altı gün sonra hâlâ virüsün etkisinde altında olduklarını ifade etmektedir.

 

Klorokin fosfat[iv] ve hidroksiklorokin geçmişte Çin’de COVID-19 hastalarının tedavilerinde kullanılmıştır, halen sürmekte olan klinik deneylerde kullanılmıştır. Birleşik Devletler merkezli virüslere karşı etkili bir ilaç olan ve normal olarak HIV[v] tedavisinde kullanılan Kaletra da COVID-19 hastalığı ile mücadelede test maksadıyla kullanılan diğer bir ilaçtır.

 

Önceki Makale  Trump’ın Büyük Başarısı

ABD Akademik Çalışmaları Doğruluyor

 

ABD bilimsel araştırmacıları tarafından 13 Mart 2020 tarihinde yayımlanan bir çalışma da klorikinin etkili bir tedavi yöntemi olarak görüldüğü ve Fransa’da elde edilen bulgularla uyumlu olduğu ifade edilmiştir.

 

ABD’de yayımlanan akademik çalışma, klorokin tabletlerinin kullanılmasının, daha hızlı iyileşme ve hastanelerde daha az kalış dâhil, korona virüsten etkilenen insanlarda olumlu sonuçlara neden olduğu ifade edilmektedir.

 

COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsünün elektro mikroskop altında görüntüsü. Kaynak: NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH

 

ABD’de yapılan çalışmanın sonuçlarına göre klorokinin, COVID-19 aşısının geliştirilmesi beklenirken, korona virüse kullanılabilecek potansiyel bir koruyucu tedbir olduğuna yönelik bulgular da laboratuvar ortamında elde edilmiştir.

 

Klorokin pahalı olmayan, dünyanın her yerinde bulunabilen ve 1945 yılından beri insanlarda sıtma, bağışıklık sistemi hastalıkları ve çeşitli diğer vakalarda, her yaştan yetişkin ve çocuklar tarafından kullanılabilen bir ilaçtır.

 

Klorokin bunun yanı sıra hamile ve emziren anneler tarafından da alınabilir ve sıtma, amebiyaz[vi], HIV ve bağışıklık sistem hastalıkları gibi insan hastalıklarının tedavisinde, önemli zararlı yan etkileri olmadan yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Dünyanın her yerinde araştırmacılar, COVID-19 hastalığına karşı aşı geliştirmek maksadıyla çalışmalarını yoğun ve aralıksız bir şekilde sürdürmektedir.

Birleşik Devletlerde yapılan çalışma; bugüne kadar hiçbir ülke ve Dünya Sağlık Örgütünün, COVID-19 hastalığına karşı resmi bir tedavi yöntemi açıklamasında bulunmadığı, fakat Çin ve Güney Kore’de klorokinin ‘‘etkili bir tedavi’’ yöntemi olduğuna yönelik öneriler yapıldığını belirtmektedir.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

https://www.connexionfrance.com/French-news/French-researcher-in-Marseille-posts-successful-Covid-19-coronavirus-drug-trial-results

 

 

[i] COVID-19: SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu hastalıktır. Şekil olarak SARS-CoV-2 virüsü, dikenli bir topa benzemektedir. Bu dikenler, hücrelerimizin yüzeyinde bulunan ACE2 adlı bir proteine yapışır ve tutunurlar. Enfeksiyonun meydana gelmesinde bu ilk adımdır. SARS-CoV-2’nin dikenlerinin keskin kenarları, virüsün ACE2 proteinlerine, SARS-Klasik virüsünden çok daha kuvvetli tutunmasını sağlamaktadır ve Columbia Üniversitesinden Angela Rasmussen’e göre bu özellik, virüsün insandan insana bulaşmasında gerçekten çok önemli bir özelliktir.

[ii] Klorokin: Sıtmanın etkin olduğu bölgelerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bazı sıtma tipleri, dirençli soylar ve karmaşık vakalar tipik olarak farklı veya ek ilaç gerektirir.

[iii] Hidroksiklorokin: Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin, belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Madde özellikle klorokine cevap veren sıtma için kullanılır. Diğer kullanımlar arasında romatoid artrit, lupus ve porfiri kutanea tarda tedavisi bulunur. Ağız yoluyla alınır.

[iv] Klorokin Fosfat: Çinli uzmanlar, klinik denemelerdeki sonuçlara göre klorokin fosfatın (aslında sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaç), COVID-19 üzerinde kesin ve iyileştirici bir etkisi olduğunu onaylamıştır. Uzmanlar, korona virüs tedavisinde izlenecek yola klorokin fosfatın da dâhil edilmesi gerektiğini ve en kısa zamanda daha çok klinik deneyin yapılması gerektiğini önermektedir. Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde bulunan Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi’nin başkan yardımcısı Yanrong Sun, basın konferansında ilaca dair bilgi vermiştir (Popular Science).

[v] HIV (Human Immunodeficiency Virus/İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü), kan ve korunmasız cinsel temas yoluyla bulaşan ve vücudun çeşitli dokularına yerleşebilen, ancak esas etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüstür.

[vi] Amebiyaz: İnsan kalın bağırsaklarına bulaşan ve amip türü Entamoeba histolytica isimli parazitten kaynaklanan yaygın bir bulaşma türüdür. Her yaşta görülebilir ama gençlerde daha yaygın görülebilir. Amebiyaz, halk arasında ‘amipli dizanteri’ olarak da bilinmektedir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Avrupa Birliği’nden İnsanlık Suçu
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Işid’in Lideri Bağdadi Öldürüldü mü?

Işid Terör örgütü Lideri El Bağdadi Suriye’nin İdlib kentindeki saldırı...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü   Güneş doğmasın, çiçekler açmasın,...

Putin’in Güçlü Yeni Silahlar İddiasının Arkasındaki Gerçek Mesaj: Zayıflık

Putin’in Güçlü Yeni Silahlar İddiasının Arkasındaki Gerçek Mesaj: Zayıflık  ...

Yürürken Sakız Çiğnemek Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

Yürürken Sakız Çiğnemek Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir   Japon araştırmacılar, özellikle...

TBB Yönetim Kurulu Üyeleri Kamuoyu Açıklaması

KAMUOYUNA AÇIKLAMAMIZDIR Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ‘‘Çok yoğun...

Kapat