Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Eski Bir Işid Militanının Anıları

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Eski Bir Işid Militanının Anıları

Ocak 2015 ayının ortaları, henüz sabahın erken saatleri, siyah bir parka giyen ufak tefek, sinsi ve ürkek görünümlü bir adam, tek başına, Türkiye-Suriye Akçakale sınır kapısının[1] Türk tarafında bekliyor. Hava güneşli ve soğuk ve etrafta hemen hemen hiç kimse yok. Adam endişeli bir şekilde çevresini kontrol ediyor ve sonunda mavi elbiseli sokakları süpüren bir çöpçüye yaklaşıyor. ‘Karşı tarafa geçmek istiyorum’ diyor ve ‘Ne yapabilirim?’ diye soruyor. Sokakları süpüren mavi elbiseli adam 75 TL istiyor ve ona sınır kapısından çok da uzak olmayan bir mesafede, tel örgüdeki küçük bir deliği gösteriyor. Adam parayı ödüyor fakat tereddüt içerisinde. Çok uzun bir yoldan geldi ve şimdi varmak istediği, İslami Devletin kurulduğu tozlu kahverengi kuzey Suriye tepelerine sadece 150 metre uzaklıkta. ‘Peki, muhafızlar?’ diye soruyor. ‘Sorun yok’ diye cevaplıyor sokakları süpüren mavi elbiseli temizlik işçisi. ‘Yürü, geç git’ diyor. Adam tel örgüdeki deliğe doğru yaklaşıyor, eğiliyor ve dar delikten karşı tarafa geçiyor. Hemen koşmaya başlıyor. Türk muhafızlardan birisi onu fark ediyor ve bağırıyor, fakat o arkasına dahi bakmadan hedefine doğru koşmaya devam ediyor.
[1] Akçakale Sınır Kapısı: ilk olarak 1974 yılında faaliyete geçmiş olmasına rağmen, günümüzdeki yapılar, 2007 yılında hizmete girmiştir. Akçakale sınır kapısının hemen karşısında, Suriye-Tel Abyad sınır kapısı bulunmaktadır. Sınır kapısından geçtikten sonra: Suriye ülkesinde: Rakka şehrine olan uzaklık 100 km. Halep şehrine olan uzaklık 210 km. Şam iline olan uzaklık ise: 580 kilometredir.


Yeni gelenin adı Abu Ali’dir. Başka bir adı ve hayatı vardır geçmişte,  fakat İslami Devlete göç edenlerin çoğunluğu gibi hepsini geçmişte, geride bırakmıştır. Yeniden doğmak ve hayata yeniden başlamak istemektedir. 2015 yılının başlarında IŞİD[2] terör örgütü gücünün doruk noktasındaydı ve hala dünyanın her yerinden katılmak isteyen binlerce gönüllüyü cezbediyordu. Amerika tarafından başı çekilen koalisyon, aylardır İslami Devletin hedeflerini bombalıyordu ama hala onları bulundukları yerlerden atamamıştı. Bütün olan bitenlere rağmen IŞİD giderek güçleniyordu. IŞİD düzenli olarak halka açık yerlerde uyguladığı kafa keserek uyguladığı infaz görüntülerini yayınlamakta ve esir aldığı Müslüman olmayan kadınları seks kölesi olarak sattığını bütün dünyaya duyurmaktaydı. IŞİD tarafından sergilenen bütün vahşet ve gaddarca uygulamalar, bu örgütün genç ve hayal kırıklığı yaşayan Müslümanlar arasında popülaritesinin artmasına neden olmaktaydı.

[2] Organizasyonun ismi Arapça al-Dawlah al-Islamiyah fi al- ‘Iraq wa al-Sham (Kısaltması Da’ish veya DAESH) ‘den gelmektedir. Batıda yaygın olarak İslami Irak ve Levant (Toros Dağlarının güneyindeki Orta Doğuda geniş alan, sınırları kesin olarak belli değildir) Devleti, İslami Irak ve Suriye Devleti ve Şam (her ikisi de IŞİD olarak kısaltılır), veya basitçe İslami Devlet (IS-Islamic State) olarak kullanılmaktadır.

Işid'e karşı savaşan ülkeler

Makalenin tamamını PDF formatında online olarak okumak için BURAYA tıklayınız.

Makalenin tamamını DOC formatında okumak ve/veya bilgisayarınıza kaydetmek için BURAYA tıklayınız.

 

Robert F. Worth
Robert F Worth
,

2003-2006 yılları arasında Bağdat’ta New York times muhabiri olarak çalışan bir gazetecidir. 2000 yılında New York Times’a katılmıştır. Ekim 2007 tarihinde aynı gazetenin, Hassan M. Fattah’ın yerine Orta Doğu muhabiri olarak görevlendirilmiştir. Wesleyan Üniversitesini bitiren Worth’un Princeton Ünivertsitesi yüksek lisans ve doktora dereceleri vardır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Enver Paşa’dan Enver Altaylı’ya stratejik ortaklığın hazin öyküsü - 6
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR?

TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR? Kendi dinamiklerini, imkânlarını ıskalayan bir ülke, kaçınılmaz...

15 YILIN FATURASI AKP’NİN YIKIM TABLOSU

15 yılda milyonlarca yurttaşın alın teri bir avuç yandaşa gitti,...

Kuşatmaya Karşı Bu Kararın Tam Zamanıdır

Kuşatmaya Karşı Bu Kararın Tam Zamanıdır   Müyesser Yıldız, Sincan...

İran’da Uçak Neden Düştü?

‘‘Allah’ım Bize Yardım Et!’’ İran’da Uçak Neden Düştü?   Bir...

Teröristbaşının 4 Ay Önceki Telefonunu Hatırlıyor Musunuz?

Teröristbaşının 4 Ay Önceki Telefonunu Hatırlıyor Musunuz?   Müyesser Yıldız,...

Kapat