Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri

Levent Kağan

Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.

Yazı Dizisi -2

Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri

Adalet

Yazan: Yakup Battal, Sun Savunma Net, 15 Mayıs 2018

Yargı için 2010 yılında “tarafsız ve bağımsız yargı için evet diyorum.” 2017 Anayasa Değişiklik Referandumunda “Bağımsız ve Tarafsız Yargı için Tüm Kalbimle Evet” diye propaganda yapılmış. İktidar partisinin seçim manifestosunda da tarafsız ve bağımsız yargı vurgusu var, sanki 8 yıldır ülkeyi siyasi iktidar değil, başka birileri yönetiyor.

Oysa 2010 Anayasa değişikliğinin asıl amacı kozmetik düzenlemeler bir yana bırakılırsa Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’dan oluşan yüksek yargı ile HSYK’ya hâkim olmaktı. Maalesef tıpkı askeri vesayet gibi yargı vesayetini kaldırıyoruz derken, yargı FETÖ’ye teslim edildi, Yargı sistemimizde 2010 yılından itibaren FETÖ vesayeti en üst seviyeye ulaşmış oldu. FETÖ, Osmanlı’nın tarikatları gibi devletten nemalanmak yerine, iktidar olmayı hedefledi, siyasi iktidar ise koltuğunun sallantıda olduğunu fark etti ve tedbir almaya çalıştı, ama çok geçti. FETÖ, 17/25 Aralık operasyonları ile siyasi iktidarı, yolsuzluk ve rüşvet konusunda epey zor durumda bırakacak şekilde bazı belge ve eylemleri servis etti.

İki şey arasında farklara ilişkin bulmacalar vardır. Aşağıdaki afişler de öyle.

2010 ve 2017 Anayasa değişiklik afişleri. (https://indigodergisi.com/2017/04/referandum-evet-afisleri/)

 

Yargı sistemi, torba KHK’ler ile şekillendirilmeye çalışılmakta, mahkemelerin yapısı, hâkim ve savcıların tayini nedeniyle adalet sistemi türbülansa girmiş, ekonomik sıkıntılar nedeniyle iflas ve icralar artmış durumda. Hâkim ve savcılar iş yükünün altında ezilmekte. Yeni hâkim ve savcı temininde siyasi davranıldığı konusunda toplumda genel bir algı mevcut.  Avukat olduğum için var demek istemiyorum. Hâkimlik ve savcılık teminatından bahsetmek zor olduğundan siyasi iktidar ve hatırı sayılır kişiler aleyhine karar verebilmek çok zor ve riskli. Bir de kraldan fazla kralcılar var, Sayın Cumhurbaşkanı Anayasayı tanımazsa ben de Anayasa Mahkemesini tanımam diyor.

‘‘Cumhurbaşkanı nasıl olsa anayasaya uymuyor bari biz anayasayı Cumhurbaşkanına uyduralım’’ diyen
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Foto: Haber365

 

Önceki Makale  Pandemi Sonrası Gıda ve Tarım

Bir ülkede “Cumhurbaşkanı Anayasaya uymuyor bari Anayasayı Cumhurbaşkanına uyduralım” diye Anayasa değiştiriliyorsa, torba yasa ve KHK’ler ile ülke yönetiliyorsa ve hukuki mevzuat ile uygulamaları farklı ise hukuk devleti açısından söylenecek fazla söz yoktur.  Hukuk devleti demek, hukuku olan devlet değil, yoksa birkaç ülke hariç tüm dünya ülkeleri hukuk devletidir. Hukuk devleti, insan haklarına saygılı, çoğulcu demokrasi, hukukun üstünlüğü ve hukuki güvenlik ilkelerine göre hareket eden devlet demek.

Bağımsız düşünce kuruluşu Dünya Adalet Projesi’nin yıllık değerlendirmesinde hukukun üstünlüğü açısından Türkiye, 113 ülke arasında 2014’te 59, 2015’te 80, 2016’da 99 ve 2017’de 101’inci sırada yer almış. Türkiye’nin bu konuda gerilerde olmasının bir nedeni de PKK ve FETÖ ama gerçek olan Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve adalet konusunda gelişmiş ülkelerin çok altında olduğu. En basit örneği, Anayasa değişikliği 21. Maddesine göre 6 ay içinde uyum yasalarının çıkarılması gerekiyordu. Aradan bir yıl geçmiş çıkarılmamış bir ay kalmış, KHK ile seçime uyum yasaları çıkarılmaya çalışıyor yani anayasayı değiştiriyorsunuz ama bunu nasıl uygulayacağınız üzerinde çalışmıyorsunuz. Bu şu anlamda gelir, Anayasa değişikliği bahane, ülkeyi OHAL şartlarında KHK ile yönetmek şahane. Hukukun üstünlüğü demek Cumhurbaşkanı, hükümet, milletvekilleri dâhil tüm devlet görevlilerinin hukuki mevzuata uyması ve hukuki mevzuatın mesleği, statüsü ne olursa olsun herkese eşit uygulanması demektir.

Yarın ‘‘Ekonomi’’ konusunu inceleyeceğiz.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
SON YAZILARI
Önceki Makale  ARAP BAHARI VE ERDOĞAN
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Nasıl Geri Zekâlı Olduk

Nasıl Geri Zekâlı Olduk İki milyon yıl boyunca büyüyen insan...

Rusya, Türkiye ve İran, İdlib Eyaletinde Ateşkes Konusunda Anlaşamadılar

Rusya, Türkiye ve İran, İdlib Eyaletinde Ateşkes Konusunda Anlaşamadılar  ...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ 12 Ağustos 2020

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci Beştepe   ŞAHLANIŞ...

MUHARREM İNCE’DEN TÜRK HALKINA BİLDİRİ!

MUHARREM İNCE’DEN TÜRK HALKINA BİLDİRİ!   2018 Yılı Mayıs ayının...

Türkiye Uygur Türklerinin Ayrılıkçı Doğu Türkistan Hareketini Destekliyor mu?

Türkiye Uygur Türklerinin Ayrılıkçı Doğu Türkistan Hareketini Destekliyor mu?  ...

Kapat