Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Erdoğan-Netanyahu Twitter Kapışması, Mavi Marmara ve Tzipi Livni Olayları

Erdoğan-Netanyahu Twitter Kapışması,

Mavi Marmara ve Tzipi Livni Olayları

 Bu ülkede iki halkın birlikte olması için kesinlikle yer yoktur. Araplar bu küçük ülkede kalmaya devam ederlerse hedeflerimizi başaramayacağız. Arapları komşu ülkelere göndermekten başka çaremiz yok – hepsini. Tek bir köy, tek bir kabile kalmamalı. Joseph Weitz, Yahudi Ajansı Kolonileştirme Bölüm Başkanı, 1940.

Asla teröristlerle uğraşmayın. Onları bulun ve öldürün ve daha da önemlisi, teröristlere para, silah, destek sağlayan veya onlara dokunmayarak topraklarını kullanmalarına izin veren devlet ve grupları acımasız bir şekilde cezalandırın. Rabbi Meir Kahane

 Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Mayıs 2018

 

Filistinli yetkililere göre İsrail ordusu tarafından açılan ateş sonucunda
yaklaşık olarak 2700 kişi yaralanmıştır. Foto Telif Hakkı: EPA

 

Türkiye İsrail büyükelçisini çağırarak, ‘‘GEÇİCİ’’ olarak Türkiye’yi terk etmesini talep etmiş, tepki olarak da İsrail Kudüs kentindeki Türk konsolosunu çağırarak belirtilmeyen bir süre İsrail’i terk etmesini talep etmiştir.

İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Twitter mesajına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yine bir Twitter mesajı ile yanıt vermiştir.

İsrail ile Gerçek Mücadele Nasıl Olmalıdır?

Mavi Marmara Olayı:

İsrail tarafında, Diplomatik Güvenlik Kabinesi yediye karşı üç oyla Türkiye-İsrail antlaşmasını, 28 Haziran 2016 günü onaylamıştır. Beklendiği gibi Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Başkan ve Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Adalet Bakanı Ayelet Shaked antlaşma aleyhine oy kullanmışlardır.

Mavi Marmara Olayı için düzenlenen bir gösteri

Gazze’de hayatını kaybedenlerin yaptıkları protestolar ve antlaşmanın İsrail Parlamentosu Knesset tarafından onaylanması yönündeki itirazlar bir tarafa bırakıldığında, İsrail hükümeti tarafı işi ucuz atlattı denebilir. İsrail tarafında antlaşmaya en şiddetli itiraz belki de, kendisinin de bulunduğu Mavi Marmara gemisine saldırı düzenleyen İsrail askerlerini ‘‘katil’’ olarak nitelendiren Arap milletvekili Hanin Zuabi’den gelmiştir.

Türkiye tarafında ise mahkeme, Mavi Marmara davasının düşürülmesine karar vermiştir. İsrailli savaş suçlusu askerler hakkındaki yakalama kararları kaldırılmıştır. Tutuklanmaktan korktuğu için Belçika’ya gidemeyen eski İsrail Dışişleri Bakanı Livni gibi onların korkmalarına artık gerek yoktur. İstedikleri zaman korkmadan rahatça Türkiye’ye gelebilirler.

Mavi Marmara olayı ile ilgili dünyanın birçok yerinde davalar açılmış durumdadır ve neyse ki davanın Türk mahkemesi tarafından düşürülmesi, insanlığa karşı gaddarca suç işleyen İsrail askerlerini aklamamaktadır.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni Olayı:

Gazze Şeridinde, 27 Aralık 2008 ile 18 Ocak 2009 tarihleri arasında icra edilen ‘‘Cast Lead’’ adlı İsrail askeri operasyonu esnasında Livni İsrail Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmektedir.

Avrupa ülkelerine gidemeyen savaş suçlusu eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni

 

Önceki Makale  Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9 milyon insan hastaneye yatabilir

İsrail’in saldırısı sonucunda, Palestinian Centre for Human Rights verilerine göre 1.417 Filistinli yaşamını yitirmiştir. Ölenlerden sadece 236’sı Filistinli savaşçıdır. İsrail tarafından yapılan kanlı operasyonda 313 çocuk ve 116 kadın hayatlarını kaybetmiştir.

Palestinian News Network (PNN)’e göre, 23 Ocak 2010 tarihinde bir grup kurban, Belçika Federal savcılığına, Tzipi Livni dâhil bazı İsrailli sivil ve askeri yetkililer hakkında, Gazze Şeridinde işlenen savaş suçları ve insanlığı karşı işlenen suçlar ile ilgili şikâyette bulunmuştur.

Avrupa Birliği resmi kaynaklarının açıkladığına göre bir Belçika mahkemesi, eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin, 23 Ocak 2017 tarihinde, Belçika başkenti Brüksel’de uçaktan inişi sonrasında tutuklanmasını emretmiştir.

Belçika mahkemesinin bu kararı üzerine Livni Belçika’da bulunan Avrupa Parlamentosu’na yapacağı ziyareti iptal etmek zorunda kalmıştır. Tıpkı daha önce yaptığı gibi, tutuklanmaktan korkan Tzipi Livni, hasta olduğu gerekçesiyle Belçika’ya gidememiştir.

İsrail bugün böyle fütursuzca vahşet yapabiliyor ise bunun nedeni geçmişte İsrail’e karşı denge unsuru olan bütün ülkelerin, Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında, sözde Arap Baharı devrimleri ile birer birer dizginlenmesidir.

Gerçek mücadele, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işleyenleri, Belçika mahkemesi gibi için tutuklama emri çıkararak  ve onları yargılayarak yapılır, onları 3-5 kuruş için aklayarak değil!

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
AKILLI TELEFONUNUZU KULLANARAK ARABANIZI NASIL BULABİLİRSİNİZ?

AKILLI TELEFONUNUZU KULLANARAK ARABANIZI NASIL BULABİLİRSİNİZ?  Ercan Caner Bütçenize uygun...

V FOR VENDETTA

V FOR VENDETTA İnsanlar hükümetlerinden korkmamalıdır. Hükümet insanlarından korkmalıdır. Yazar:...

Uçağı Anormal Durumlardan Kurtarma

Uçağı Anormal Durumlardan Kurtarma Uçağı Anormal Durumlardan Kurtarma Kursuna Hoş...

Doğu Akdeniz’de Sondaj Durduruldu

Neden? Doğu Akdeniz’de Sondaj Durduruldu   Doğal gaz aramayı planladığı...

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller   Kenan Yelken,...

Kapat