Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Donald Trump Uyarıldı

Donald Trump Uyarıldı

 

Emekli ABD istihbarat subaylarından oluşan VIPS (Veteran Intelligence Professionals for Sanity) adlı düşünce kuruluşu, Başkan Donald Trump’ı Rusya’nın Suriye’deki faaliyetleri konusunda uyardı.

 

Yazar: Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS), 9 Eylül 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 19 Eylül 2018

 

Bay Başkan,

Sizin, Suriye silahlı kuvvetlerinin, Rusya’nın desteğini arkasına alarak, El Nusra, El Kaide ve ISIS (İslami Devlet Terör Örgütü) teröristlerinin cirit attığı İdlib eyaletini geri almak maksadıyla, topyekûn bir saldırı başlattığı, kuzeybatı Suriye’de tırmanan savaş durumuyla ilgili yeterince bilgilendirilmediğiniz konusunda endişeliyiz. Suriye rejim kuvvetleri, tıpkı 2016 yılının sonlarında Halep’te olduğu gibi neredeyse başarılı olmak üzereler ve birisi isyancılara, davalarının kaybedilmiş ve ümitsiz bir dava olduğunu söyleyene kadar meydana gelecekler tanımlanamayacak büyüklükte bir katliamla sonuçlanacaktır.

Bu birisi sizsiniz sayın başkan. Varlıklarını sürdürebilmek için kargaşadan beslenen İsrailliler, Suudiler ve diğerleri, isyancıları tahrik etmekte ve sizin Bay Başkan, İdlib eyaletindeki isyancıları korumak için ABD kuvvetlerini kullanacağınıza dair sizin adınıza garanti vermekte ve belki de Şam’ın üstüne acımasızca çullanmaktadırlar. Üst düzey danışmanlarınızın, isyancıları bu yönde düşünmeye kışkırttıklarına ve en üst düzeydeki yardımcılarınızın da son zamanlardaki Suriye’den birlik çekme yerine, sonu belirsiz bir savaşa girme politika değişikliğinden kendilerine pay çıkardıklarına inanıyoruz

Bu Sefer Durum Çok Farklı  

Rus yapımı füzelerle donatılmış, görülmemiş sayıda deniz ve hava unsurları, teröristleri İdlib eyaletinden temizlemeye çalışan Suriye ve Rus kuvvetlerinin işine karışmaya kalkışanlara anında müdahale etmek üzere, halen mevzilerinde hazır beklemektedir. En azından bir nebze de olsa bu konuda size bilgi verildiğini kabul ediyoruz. Daha da önemlisi; danışmanlarınızın Rusların kabiliyetleri ve niyetleri hakkında tehlikeli bir şekilde kibirli olduklarını da biliyoruz.

 

Önceki Makale  Libya Hava Üssünde Gizemli MiG-29 Savaş Uçakları

Rus donanmasının Akdeniz’de icra ettiği tatbikattan bir görüntü. Foto: Alkawthar TV

 

Ruslar füzelerini ateşlemeye başladığında sizin şaşırmanızı istemiyoruz. Suriye’de direkt bir Rusya-Birleşik Devletler çatışması bütün zamanların en yüksek seviyesindedir. Bunu anladığınızdan emin değiliz.

Kremlin liderleri, Washington’da kararları kimin aldığından emin olmadıklarından durum çok daha tehlikeli ve her an patlamaya hazırdır. Bu durum, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, böylesine büyük bir belirsizlikle karşı karşıya kaldığı ilk durum değildir. Fakat karşı karşıya olduğumuz bu durum; Rus kuvvetlerinin çok sayıda ve savaşa hazır olarak bölgeye gönderildiği ilk durumdur. Bu, gerçekten çok riskli bir durumdur ve sonuçları oldukça ağır olabilir.

 

 

Solda Nikolai Patrushev ve paydaşı ABD ulusal güvenlik danışmanı John Bolton
Cenevre’deki görüşmeler esnasında. Foto: HO/AFP/Getty Images

 

John Bolton’un birkaç hafta önce Cenevre’de Rus paydaşıyla yaptığı iğneleyici konuşmaları hakkında sizi doğru bilgilendirdiğini ümit ediyoruz. Bizim düşüncemize göre Kremlin, Bolton’un bağlılıkla sizin adınıza mı yoksa sizin YERİNİZE Mİ konuştuğu konusunda kesinlikle emin değil.

Bay Putin’i, Birleşik Devletler Suriye politikasının kontrolünün sizde olduğuna ikna etmenin en güzel yolu; en kısa zamanda niyetlerinizi ortaya koyan, halka açık bir konuşma yapmanızdır. Daha büyük bir savaş istiyorsanız, Bolton sizi tam da en doğru yola sokmuş durumdadır.

Eğer olayları sakinleştirmek istiyorsanız, önleyici ateşkes olarak adlandırılabilecek bir hamleyi değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bununla, Birleşik Devletler ve Rusya liderlerinin, iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki açık bir çatışmayı önlemek için prosedürleri güçlendirmeye olan aleni katkılarını kastediyoruz. Mevcut şartlarda, daha büyük bir savaşı engellemek maksadıyla böylesine sıra dışı bir adımın atılması gerektiğine inanıyoruz.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Intel Veterans Urge President Trump To Step Back From The Brink On Syria

Via ConsortiumNews.com, In a memo to President Trump, a group of former U.S. intelligence officers, including NSA specialists, warn that the potential for a U.S.-Russia confrontation has never been greater at a moment the White House has confirmed it’s in the planning stages of a strike on Syria, claiming “new intelligence” that Assad has already “ordered” a chemical weapons attack, according to the WSJ.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Suikast Dronları Özel Operasyon Birliklerine Öldürücü Darbe İmkânı Sağlıyor.
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Bu Kuşatmayı Yarmalıyız

  Bu Kuşatmayı Yarmalıyız   Sünni temelli Nakşibendî tarikatının iki...

Havacılıkta Gerçek Zamanlı Meteoroloji Bilgisi Sağlama Teknolojisi Gelişiyor

Havacılıkta Gerçek Zamanlı Meteoroloji Bilgisi Sağlama Teknolojisi Gelişiyor   Yazar:...

Beyaz Fosforlu Gece Görüş Gözlükleri

Beyaz Fosforlu Gece Görüş Gözlükleri   Yeni beyaz fosforlu gece...

Çarşamba İğneleri

  ÇARŞAMBA   İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE, 18...

Yürekleri Parçalayan Son Mektup

Anne ben ölüyorum… Yürekleri Parçalayan Son Mektup   Yazar: Yaron...

Kapat