Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Dev IŞİD Hapishanesi Büyütülüyor

 

Dev IŞİD Hapishanesi Büyütülüyor

 

ABD liderliğinde İslami Devlet terör örgütüne karşı savaşan IŞİD koalisyonu, Suriye’nin Hasakah kentinde Amerika’nın Kürt ortaklarının kontrolünde olan ve binlerce yabancı ve Suriyeli tutukluya ev sahipliği yapan hapishaneyi genişletme kararı aldı.

 

Yazar: Katie Bo Williams, Defense One, 24 Şubat 2021

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Şubat 2021

 

Kürtler tarafından işletilen kuzey Suriye’deki tutuklu merkezinde 12,000’den fazla İslami Devlet terör örgütü mahkûmu bulunmaktadır. Kaynak: Rouba El Husseini/ © Agence France-Presse

ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon Suriye’nin kuzeydoğusundaki dev tutuklama tesisini genişletmek maksadıyla finans sağlayacaktır. Hapishaneden kaçışları zorlaştırmak maksadıyla yapılan bu hamle, ele geçirilen ve hapishanede insanlık dışı koşullarda yaşayan yabancı ve mahalli militanlar için iyi bir haber gibi görünmemektedir.

İngiliz Ordusundan Tümgeneral Kevin Copsey’e göre 5,000 tutuklunun bulunduğu Hasakah kentindeki hapishanenin kapasitesi iki katına çıkarılacaktır. Üç okul binasının hapishaneye dönüştürüldüğü hapishane Amerika’nın Kürt ortakları olan Suriye Demokratik Güçlerinin kontrolü altındadır. İngiliz general yapılacak genişletme çalışmaları sonrasında şu anda aşırı kalabalık olan hapishanenin Kızıl Haç standartlarına ulaşacağını ifade etmektedir.

Askeri yetkililer İslami Devlet terör örgütü halifeliğinin yıkıldığı 2017 yılından günümüze kadar geçen sürede Suriye Demokratik Güçlerinin hapishaneyi tam kontrol altında tutamadığını ve savaş deneyimi olan bazı IŞİD teröristlerinin hapishaneden kaçarak savaş alanına geri dönebilecekleri konusunda uyarılarda bulunmaktadır. IŞİD militanlarının muhafaza edildiği hapishane, bazı kaynaklara göre bizzat tutuklular tarafından idare edilmektedir.

Kürt yetkililer sürekli olarak bir Türk istilasının, dünyanın en fanatik teröristlerinin muhafaza edildiği hapishaneden kitlesel kaçışlara neden olabileceği uyarısında bulunmaktadır. Kaynak: Rouba El Husseini/ © Agence France-Presse

ABD liderliğindeki koalisyon gücünün komutanı olan Korgeneral Paul Calvert, hapishanenin kapasitesinin artırılmasının arkasındaki gerçek nedenin Suriye Demokratik Güçlerinin tesisi daha iyi yönetebilme ve kontrol edebilmesinin sağlanması olduğunu ifade etmiştir. Mevcut durumda mahkûmlara göre sayıları daha az olan gardiyanlar zaman zaman içeriye girebilmekte, fakat tesis gerçekte bizzat İslami Devlet terör örgütü tutuklu militanları tarafından yönetilmektedir.

Önceki Makale  F/A-18F Savaş Uçağı Florida Açıklarında Denize Düştü

IŞİD hapishanesinin genişletilmesi için asıl finans desteği Birleşik Krallık tarafından sağlanacak olsa da Birleşik Devletler de güvenliğin artırılması maksadıyla proje için kaynak sağlayacaktır. IŞİD hapishanesinde, yetersiz de olsa, mahkûmları gözetim altında tutmak maksadıyla dinleme cihazları, cep telefonu tespit sistemleri ve kameralar kullanılmaktadır.

Amerika’nın Kürt ortakları tarafından işletilen ve çoğunlu Irak ve Suriye vatandaşı olan hapishanedeki yaklaşık 12,000 teröristten 2,000 kadarı yabancı savaşçıdır. ABD yetkililerine göre en büyük sorun da yabancı savaşçılardır. Avrupa ülkeleri kendileri yargılamak üzere vatandaşlarını geri almayı reddetmektedir. Örneğin İngiltere IŞİD savaşçısı pislikleri vatandaşlıktan çıkarmıştır.

Hapishanenin kontrolünü elinde tutan Suriye Demokratik Güçleri uluslar arası tanınan bir hükümet olmadığından, IŞİD pisliklerini yargılama yetkisi bulunmamaktadır. IŞİD teröristlerinden bazıları Irak mahkemelerinde yargılanmış fakat baştan savma yapılan yargılamalarda yasal süreçlere uyulmamıştır.

Kürtlerin kontrolündeki hapishane komutanının ifadesine göre bazı İslami Devlet terör örgütü militanları kafa kesme saplantısından kurtulmaları için resimle uğraşmaktadır. Kaynak: Giorgos Moutafis / BILD.

Koalisyon güçleri bir zamanlar İslami Devlet terör örgütünün kontrolünde olan toprakları başarıyla ele geçirmesine rağmen bazı askeri yetkililer örgütün artıklarının yeniden canlanma olasılığı olduğunu ifade etmektedir. Özellikle Suriye’de rejim kontrolündeki Badia Çölü bölgesi olmak üzere örgüt, Irak ve Suriye’de az da olsa varlığını sürdürmektedir.

Daha az can sıkıcı olsa da yaklaşık 65,000 kadın ve çocuğun barındığı yine Suriye’nin kuzeydoğusundaki al Hol kampı da sorun teşkil etmektedir. IŞİD terörist eşleri ve çocuklarının muhafaza altında tutulduğu kampta yaşam koşulları çok kötüdür ve burada kapana kısılmış durumdaki terörist eşleri terör örgütünün vahşet dolu ideolojisini yaymak için çalışmaktadır.

Al Hol kampında yaşayanların büyük çoğunluğu çocuktur ve üçte ikisi 18 yaşın altındadır. Korgeneral Calvert’in iddialarına göre IŞİD teröristlerinin eşleri aralıksız olarak faaliyetlerini sürdürmekte ve gençler ilave eğitim için Badia Çölüne gönderilmektedir. Hasakah kentinde ayrıca kadınların ve çocukların tutulduğu ve koalisyon güçlerinin sağladığı fonla temiz su, sağlık hizmetleri ve tıbbi malzeme sağlanarak iyileştirilen bir rehabilitasyon merkezi de bulunmaktadır.

Önceki Makale  MÜSİAD FUARINDA 15 TEMMUZ 2016 TEVEL-LÜT TEMALI SERGİ

Koalisyon güçleri al Hol kampındaki IŞİD teröristlerinin çocuklarını annelerinden ayırarak ayrı bir rehabilitasyon merkezine almayı ve daha fazla kadın tutuklama merkezleri inşa etmeyi de planlamaktadır.

Korgeneral Calvert, askeri araçların özellikle çocuklar ve gençlerin kirlenmesini önlemek için yetersiz olduğunu ifade ederek ve sorunun askeri olmaktan ziyade siyasi ve insani olduğunun altını çizerek uluslararası topluma yardım çağrısında bulunmaktadır.

 

Çevirenin Notları: Sayın Katie Bo Williams tarafından kaleme alınan makale kısaltılarak ve aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.defenseone.com/policy/2021/02/coalition-plans-expand-giant-isis-prison-syria/172270/

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Sizin Demokrasinizi Sevsinler

Atinalılar: Pedofili ve Zihin Kontrolünün Beşiği Sizin Demokrasinizi Sevsinler Ercan...

Helikopterler ve Cep Telefonları

Helikopterler ve Cep Telefonları   Yazar: Frank Wolfe | ROTOR&WINGS...

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDE ZEHİRLİ YUMURTA SKANDALI

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDE ZEHİRLİ YUMURTA SKANDALI  Toksik bir böcek öldürücü...

İsrail: Kudüs Kenti 3,000 Yıldır Yahudilerin Başkentidir

İsrail: Kudüs Kenti 3,000 Yıldır Yahudilerin Başkentidir. ABD’nin, Kudüs kentinin...

Endonezya | Bali

  BALİ, ENDONEZYA   Yazı ve Fotoğraf: Olay Salcan, 30...

Kapat