Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Bravo Lionel Messi!

Bravo Lionel Messi!

Sun Savunma Net, İsrail futbol takımı ile yapılacak hazırlık maçına çıkmayan Lionel Messi ve takım arkadaşları ile antrenöründen  malzemecisine kadar bütün Arjantin milli takımını ve Arjantin Futbol Federasyonunu sergiledikleri örnek davranış nedeniyle kutlar.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 7 Haziran 2018

Yandaş İsrail medyasının iddialarına göre; BDS (Boycott, Divestment and Sanctions – Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar) Hareketinin baskılarına boyun eğen Lionel Messi ve takım arkadaşları, önümüzdeki hafta Rusya’da başlayacak olan Dünya Kupası öncesinde, Arjantin ve İsrail futbol takımları arasında oynanacak olan hazırlık maçını boykot etme kararı almıştır.

Yine hükümete yakın yandaş İsrail medyasının iddialarına göre; Başbakan Benjamin Netanyahu (Bünyamin Tanrıverdi), Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri’yi iki kez arayarak olaya müdahale etmesini  rica etmiş, fakat kendisine bu meselenin başkanın kontrolü dışında olduğu nazikçe ifade edilmiştir.

Öncelikle BDS Hareketinden kısaca bahsetmek gerekirse; Filistin’in liderliğinde, özgürlük, adalet ve eşitliği savunan ve Filistin halkına yaptığı zulüm nedeniyle İsrail’e ekonomik ve siyasi baskıyı artırmaya çalışan küresel bir harekettir. Bilindiği gibi İsrail, Filistin topraklarını işgal altında tutmakta ve kolonileştirmekte ve bunun yanı sıra Filistin halkına da ayrımcılık uygulamaktadır. Güney Afrika Irkçılığa Karşı Hareketinden ilham alan BDS, İsrail devletine uluslararası kanunlara uyması için baskı yapılmasını talep etmektedir.

Arjantin Filistin Dayanışma Derneği, Arjantin Futbol Federasyonuna bir yazı ile başvurarak, hazırlık maçının iptal edilmesini talep etmiştir. Mektupta; ‘‘Güney Afrika ekonomisi  ve sportif müsabakalarının boykot edilmesi için uluslararası destek olmasaydı Nelson Mandela hapishanede ölecek ve Güney Afrika bugün hala ırkçı bir devlet olacaktı’’ ifadelerine yer verilmiştir.

Hükümete yakın yandaş İsrail medyasına göre; Filistinliler özellikle takım kaptanı Lionel Messi’yi hedef almış ve maçın boykot edilmesi için süper yıldıza inanılmaz baskılar yapmıştır.

Arjantin Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada, futbolcuların hazırlık maçını oynamak için İsrail’e gitmekte isteksiz olduklarını ifade etmiştir. Futbolcular, İsrail sınırı ve Kudüs kentindeki gerginliklerden kaynaklanan emniyetsiz ortam nedeniyle İsrail’e gitmek istememiştir.

İsrail halkı maça yoğun bir ilgi göstermiş ve biletler 20 dakika içinde tamamen satılmıştır. Maçı organize eden İsrailli şirket, maçın iptal edilmesi nedeniyle Arjantin’den 2,2 milyon İsrail Şekeli tutarındaki zararını karşılamasını talep etmektedir.

Maçın iptal edilmesi nedeniyle şok olan İsrail tarafında, hükümete yakın zavallı yandaş medya, iptalin nedeninin Lionel Messi  ve takım arkadaşlarına yapılan tehditler olduğu yalanına sarılacak kadar alçalmıştır.

Arjantin Futbol Takımının bu davranışının, ülkemizde Filistin halkını desteklediklerini sananlara ve onlara inananlara,  futbolu siyasete alet edenlere, İsrail’i boykot ettiklerini iddia edenlere ve onlara inananlara, halkın önünde İsrail aleyhine atıp tutarken arka planda İsrail ile iş  çevirmeye devam edenlere örnek olmasını diliyorum.

 

Önceki Makale  Tankçı Albay Ahmet Muzaffer Mekiş’in Anısına

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çarşamba İğneleri 11 Mart 2020

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE Basındaki tutuklamalarla...

Çin 2020 Yılına Kadar ABD Ekonomisini Geride Bırakacak

Çin 2020 Yılına Kadar ABD Ekonomisini Geride Bırakacak   Yazar:...

Yeni ADS-B Uygulamaları

Yeni ADS-B Uygulamaları   Yazar: Scott Dennstaedt | Rotor&Wing International ...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Türküm, doğruyum, çalışkanım, Varlığım Türk varlığına armağan...

Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Şiddetli Çatışmalar

Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Şiddetli Çatışmalar   Çözümsüzlükten fayda sağlayacağını...

Kapat