Açık

Biden & Erdoğan Görüşmesi

GÜNCEL HABER - 31 Ekim 2021 17:37 A A

Biden & Erdoğan Görüşmesi

 

Barış ve refah için güçlü demokratik kurumların varlığı, insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü önemlidir. ABD Başkanı Joseph R. Biden.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Ekim 2021

 

ABD Başkanı Joseph R. Biden ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip arasında 31 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen görüşmeyle ilgili olarak Beyaz Ev tarafından yapılan açıklama aşağıdadır.

Başkan Joseph R. Biden bugün G20 Zirvesi esnasında zirve dışı ikili görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmiştir. Başkan Biden yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve anlaşmazlıklarımızı etkin bir şekilde yönetme arzusunun altını çizmiştir.

Türkiye’nin yaklaşık 20 yıldır Afganistan’daki NATO misyonuna verdiği katkılar için minnettarlığını ifade etmiştir. Liderler Suriye’deki siyasi süreci, ihtiyacı olan Afganlılara insanı yardımın ulaştırılması, Libya’daki seçimler, Doğu Akdeniz’deki durum ve Güney Kafkasya’daki diplomatik çabalar üzerinde görüşmüştür.

Başkan Biden, savunma ortaklığımızı ve Türkiye’nin bir NATO Müttefiki olarak önemini yeniden teyit etmiş, ancak ABD’nin Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze sistemine sahip olması konusundaki endişelerini dile getirmiştir.

Başkan Biden ayrıca; barış ve refah için güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının ve hukukun üstünlüğünün önemini de vurgulamıştır.

CNN haber sitesinde yer verilen haberde iki liderin görüşmesinin 55 dakika sürdüğü ve toplantının ardından üst düzey bir yetkilinin; Başkan Biden’in insan hakları meselelerini de masaya getirdiği ve demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının kendisi için önemli olduğunu Türk cumhurbaşkanına aktardığı ifade edilmiştir.

Toplantı öncesi iki lider bir araya geldiğinde, gazetecilerin; insan hakları sorunlarını gündeme getirmeyi planlayıp planlamadığı ve Türkiye’nin Rusya’ya çok yakın olduğuna inanıp inanmadığı konusundaki sorularını yanıtsız bırakmıştır.

Önceki Makale  Lübnan’daki Patlamada Rus Gemisi Parmağı

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 17:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: