Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Barselona Saldırısı Sonrasında Trump Müslüman Karşıtı Şehir Efsanesini Öne Sürdü

Barselona Saldırısı Sonrasında Trump Müslüman Karşıtı Şehir Efsanesini Öne Sürdü

 Başkanlık seçim kampanyası esnasında, radikal İslami teröristleri domuz kanına bulanmış mermiler ile öldürmenin iyi bir çözüm olduğunu ima eden ABD Başkanı Donald Trump, Barselona saldırısı sonrasında yaptığı açıklamada: ‘‘ABD’li General John J. Pershing’in yakalandıklarında teröristlere ne yaptığını inceleyin. 35 yıl önce Radikal İslam Terörü diye bir kavram yoktu’’ ifadelerini kullandı.

 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Ağustos 2017

50’nci adamın gitmesine izin verdiler… Ve sonraki 42 yılda dünyanın hiçbir yerinde tek bir aşırılık yanlısı Müslüman saldırı gerçekleşmedi. Daily News Başlığı: Domuzların Efendisi. 20 Şubat 2016.

Barselona’da gerçekleştirilen ölümcül terör saldırısı üzerinden henüz bir saat geçmeden Trump ölçülü bir açıklama yaptı ve yanlış, İnternet uydurması Müslüman karşıtı bir şehir efsanesinin arkasına sığındı.

Attığı Twitter mesajında; ‘‘Birleşik Devletler Generali Pershing’in yakalanan teröristlere ne yaptığını inceleyin. 35 yıl öncesinde radikal İslam terörü diye bir kavram yoktu’’ ifadelerini kullanan Trump, sayısız kez yalan olduğu ispatlanmasına rağmen, bu uydurulmuş masala 2016 yılında başkanlık seçim kampanyası esnasında da defalarca başvurmuştur.

Yalana göre ABD’li General John J. Pershing, Filipinlerde yakalanan teröristleri domuz kanına bulanmış mermilerle infaz etmek ve öldükten sonra onları domuzların arasına gömmekle tehdit etmiştir.

Bugün öğleden sonra şaşırtıcı bir şekilde oldukça sakin ve kontrollü bir açıklama yapan Başkan Donald Trump açıklamasında: ‘‘Birleşik Devletler Barselona’daki terör saldırısını lanetlemektedir ve yardım etmek için ne gerekiyor ise yapmaya hazırdır. Sert ve güçlü olun, sizi seviyoruz’’ ifadelerini kullanmıştır.


Çevirenin Notları: Başkanlık seçim kampanyası esnasında Trump, defalarca 1900’lü yılların başlarında General John J. Pershing’in Filipinlerde Müslüman mahkûmları nasıl infaz ettiği hikâyesinden bahsetmiştir. General Pershing, 1899-1902 yılları arasında süren Amerika-Filipin savaşı esnasında, birçok insanı öldüren ve büyük zararlar veren 50 terörist yakalamış ve domuz kanına batırılan 50 mermi ile bu teröristlerden 49’unu öldürtmüş, sonuncusuna da ‘‘Sen halkına geri dön ve onlara olanları anlat’’ demiştir.

Bununla birlikte bu hikâyeyi doğrulayacak hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Trump bu hikâyeyi anlatmaya 2016 yılı Şubat ayında, başkanlık seçim kampanyası esnasında ‘‘Radikal İslami Terör’’ ile nasıl başa çıkacağına örnek verirken başlamıştır. South Carolina’da kalabalığa yaptığı bir konuşmada Trump, General Pershing ile ilgili aşağıdakileri anlatmıştır:

Tıpkı bizim gibi terör problemleri ile uğraşıyorlardı… Ve General Pershing, birçok insanı öldüren ve çok büyük zararlar veren 50 terörist yakaladı. Ve bu teröristleri öldürmek için 50 adet mermiyi domuz kanına batırdı, bunu duydunuz değil mi? 50 teröristi yan yana dizdi,  karşılarında da tüfeklerinde domuz kanına batırılmış mermiler olan 50 adamı vardı. Teröristlerden 49’unu öldürttü ve sonuncu adama da ‘‘Sen halkına geri dön ve burada olanları anlat’’ dedi. Ve 25 yıl hiçbir problem yoktu. Tamam mı? Yirmi beş yıl hiçbir problem yaşanmadı. Bu arada, bu anlattıklarımı tarih kitaplarında okuyabilirsiniz, fakat çoğunda değil, çünkü bu olayı öğretmekten hoşlanmıyorlar.

Aslına sadık kalınarak çevrilen ve The Daily Beast’de yayımlanan yazının aslına aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://www.thedailybeast.com/trump-trots-out-anti-muslim-urban-legend-after-barcelona-attack

 

Önceki Makale  Texas ve Mississippi Kazan Kaldırdı

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Elektrikli Tank

Elektrikli Tank Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Ekim 2020...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ – 11 Aralık 2019

Çarşamba İğneleri Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü,  Srebrenitsa'daki soykırımı inkar...

Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9 milyon insan hastaneye yatabilir

İngiltere’de Neler Oluyor? Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9...

Ne Yaptın Fitch!

  Zamanlama Manidar Ne Yaptın Fitch!   Üst aklı bulmakta...

Macron, Erdoğan’ı Hukukun Üstünlüğüne Saygı Göstermesi Konusunda Uyardı

Macron, Erdoğan’ı Hukukun Üstünlüğüne Saygı Göstermesi Konusunda Uyardı FETÖ Ağzıyla...

Kapat