Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Almanya Erdoğan’ı istemiyor

Kimsin sen ya? Kimsin? Nesin sen?

Almanya Erdoğan’ı istemiyor

Türklerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (63) Almanya’da destekçilerine bir konuşma yapabilecek mi?

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Haziran 2017

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel: Erdoğan G-20 Zirvesi esnasında halka hitap etmek istedi, bunu uygun bulmadık. Türkiye ile ilişkilerin yeniden düzene girmesi Erdoğan döneminde mümkün olmayacak.

SDP Başkan Adayı Martin Schulz: Kendi ülkelerinde bizim değerlerimizi ayaklar altına alan yabancı politikacılar, Almanya’da provoke edici söylemleri için sahne alamazlar. Türkiye’de muhalifler ve gazetecileri cezaevlerinde tutan Erdoğan’ın Almanya’da büyük çaplı gösteriler düzenlemesini istemiyorum

Türk Dışişleri Bakanlığı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın G-20 toplantısı vesilesiyle Hamburg’a yapacağı ziyaret kapsamında, Alman makamları bir taraftan kendi düzenlemeleri için vatandaş buluşmasının yapılacağı mekâna dair resmen başvuruda bulunulmasını talep ederken, diğer taraftan Almanya’daki bazı siyasetçilerin açıklamalarında iç politika hesaplarına dayandığı anlaşılan, kabul edilemez yorumlar yapmaları esef vericidir. Özellikle Avrupa Parlamentosu Başkanlığı yapmış bir kişinin toplanma ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik yaklaşımı, karşı karşıya bulunduğumuz zihniyetin gerçek yüzünü ve başkalarına ders vermeye çalışanların çifte standardını bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu şahsın Cumhurbaşkanımıza yönelik kabul edilemez ifadelerini şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kimsin sen ya? Kimsin? Neymiş orada bir parlamentonun başkanı. Nesin sen? Sen Türkiye adına ne zamandan beri karar verme yetkisine sahip oldun?

Dünyanın en büyük ekonomiye sahip 19 ülkesi (Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri) ile Avrupa Birliği’nin oluşturduğu G-20’nin 12’nci olağan zirvesi 7-8 Temmuz 2017 tarihlerinde Almanya’nın Hamburg kentinde yapılacaktır. G-20 zirvesine katılacak olan Recep Tayyip Erdoğan, şu anda Almanya’daki destekçilerine hitap edebileceği bir salon veya stadyum arayışlarını sürdürmektedir. Erdoğan’ın Dortmund kentindeki Westfalenhalle’yi kiralama çabası sonuçsuz kalmıştır.

Sosyal Demokrat Partinin şansölye adayı Schulz, Hamburg’da düzenlenecek G-20 zirvesi sonrasında Almanya’da kendisini destekleyen Türklere hitap etmek isteyen Erdoğan’a izin verilmemesini açık ve net bir şekilde federal hükümetten talep etmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’a verilmeyen Dortmund Westfalenhalle Stadyumu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kitlelere hitap etmesinin engellenmesi için önlem alınmasını desteklediğini açıklayan Sosyal Demokrat Parti şansölye adayı Martin Schulz, Bild gazetesine verdiği demeçte; ‘‘Kendi ülkelerinde bizim değerlerimizi ayaklar altına alan yabancı politikacılar, Almanya’da provoke edici söylemleri için sahne alamazlar. Türkiye’de muhalifler ve gazetecileri cezaevlerinde tutan Erdoğan’ın Almanya’da büyük çaplı gösteriler düzenlemesini istemiyorum.’’ açıklamasını yapmıştır.

Bild gazetesinin haberine göre Erdoğan, 7-8 Temmuz 2017 tarihlerinde Hamburg’da icra edilecek G-20 zirvesi sonrasında, Almanya’daki destekçilerine hitap etmek istemekte ve bu maksatla bir salon veya stadyum aramaktadır.

Alman SDP Genel Başkanı ve şansölye adayı eski Avrupa Parlamentosu başkanı Martin Schulz.

Almanya belediyelerinin, Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından düzenlenecek gösterileri iptal etmesiyle ilgili olarak Schulz; ‘‘Bu iptallerin nedeni yangın koruma tedbirleri veya araç park yeri yetersizliği değildir. İptallerin nedeni Erdoğan’ın ülkesindeki iç politik çatışmaları Almanya’ya taşımasının istenmemesidir. Federal hükümet, bu konuda somut bir politika belirleyerek kentleri zor durumda bırakmamalıdır.’’ açıklamalarında bulunmuştur.

Geçmişte eyalet ve belediyeler, son anayasa referandum örneğinde görüldüğü gibi, Türk politikacıların seçim kampanyaları düzenleme yönündeki taleplerini defalarca reddetmişlerdir.

Alman hükümetinin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki destekçileri önünde konuşmasına izin vermemesine Ankara hükümeti şiddetli bir tepki göstermiş, fakat oklar Berlin’deki hükümete değil SPD’nin şansölye adayı Martin Schulz’a yönlendirilmiştir.

Hürriyet Daily News gazetesi, cumhurbaşkanlığı çevrelerine dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın, G-20 zirvesi esnasında Almanya’da yaşayan vatandaşlarına hitap etmesinin programında olmadığını bildirmiştir.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisinin sözcüsü ise NTV’ye yaptığı açıklamada Erdoğan’ın, G-20 Zirvesi sonrasında 9 Temmuz 2017 günü Almanya’daki Türk vatandaşları ile bir araya gelmek istediğini ve bunun oldukça doğal olduğunu ifade etmiştir.

http://www.bild.de/politik/inland/martin-schulz/fordert
-auftrittsverbot-fuer-erdogan-52369764.bild.html

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İki Askeri Helikopter Havada Çarpıştı

İki Askeri Helikopter Havada Çarpıştı  Fransa’nın güneyinde meydana gelen olayda,...

Kuşatmaya Karşı Bu Kararın Tam Zamanıdır

Kuşatmaya Karşı Bu Kararın Tam Zamanıdır   Müyesser Yıldız, Sincan...

Çin’den Gelen Kargolarla Koronavirüs Bulaşır mı

Çin’den Gelen Kargolarla Koronavirüs Bulaşır mı?   Yazan: Berk ÖZER,...

Başkan Donald J. Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arasındaki Toplantı Metninin Çıktısı

Beyaz Ev Basın Sekreterliği Ofisi Derhal Açıklanmak Üzere 16 Mayıs...

İsrail’in Gazze Sınırında Kan Banyosu Henüz Bitmedi

EN KÖTÜSÜ YOLDA MI? İsrail’in Gazze Sınırında Kan Banyosu Henüz...

Kapat