10° Az bulutlu

Alican Türk

YAZARLAR - 19 Kasım 2017 13:35 A A

(E) Albay Alican TÜRK’ün ÖZGEÇMİŞİ

 

Bilecik‘li bir baba ile Diyarbakır‘lı bir annenin oğlu olarak – 1962’de Ankara’da doğdu.

1980 yılında girdiği HACETTEPE Üniversitesi SOSYOLOJİ Bölümü‘nü Türk Silahlı Kuvvetleri adına “askerî öğrenci” olarak okuyarak 1985’de mezun oldu ve teğmenliğe naspedildi.

İlk görev yeri olan BURSA IŞIKLAR Askerî Lisesi‘nde sekiz yıl (1985-1993) Sosyoloji – Psikoloji dersleri öğretmenliğini müteakip, sırasıyla 1993-1996 yılları arasında GENELKURMAY ÖZEL KUVVETLER KOMUTANLIĞI‘nda; 1996-2005 yılları arasında GENELKURMAY PSİKOLOJİK HAREKÂT DAİRE BAŞKANLIĞI (sonraki adıyla Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı)’nda görev yaptı.

2005 yılında atandığı BALIKESİRK.K. ASTSUBAY MYO KOMUTANLIĞI‘nda beş yıl görev yaptıktan sonra Ekim 2010’da “Kıdemli Albay” rütbesiyle emekli oldu.

Meslekî yaşamı süresince; yurt içindeki çeşitli kurs, eğitim ve görevlerin yanı sıra yurt dışında da AMERİKA, İNGİLTERE, ALMANYA, BELÇİKA gibi ülkelerde çeşitli kurs ve eğitimlere katıldı. Ayrıca BOSNA-HERSEK‘te konuşlu Çokuluslu NATO gücü STABILISATION FORCE (SFOR)‘un Psikolojik Harekât biriminde iki ayrı dönemde (1999-2000 ve 2002-2003) toplam 16 ay görev yaptı.

* Sınır ötesi (IRAK) bir harekât olan “ÇEKİÇ 97 Harekâtı”nda TSK BAŞARI MADALYASI aldı.

* Aldığı eğitim ve katıldığı kurs ve görevlere binaen TSK’da açılan çeşitli kurslarda eğitmenlik / öğretmenlik yaptı. Ayrıca TSK dışında da – aralarında İÇİŞLERİ BAKANLIĞI (Emniyet Genel Md.lüğü), DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, MİLLİ GÜVENLİK AKADEMİSİ, MGK GENEL SEKRETERLİĞİ gibi kurumlar olmak üzere – birçok resmî kurumun açtığı kurslarda ders ve konferanslar verdi.   

* En son görev yeri olan BALIKESİR – K.K. Astsubay Meslek Yüksek Okul Komutanlığı’nda “İletişim ve Halkla İlişkiler” ile “Askerî Liderlik” derslerine girdi.

2007-2008 eğitim öğretim yılında Anadolu Üniversitesi “İletişim Bölümü”nde başladığı yüksek lisans eğitimini tez aşamasında bıraktı. Tez konusunu “Doğu ve Güneydoğu’da FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER VE GERÇEKLER” adlı bir kitaba dönüştürdü ve 2011’de yayımladı. (Kitap Mart 2014’te 3’ncü baskıyı yapmıştır.)

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 28 Şubat Soruşturması kapsamında 12 Nisan 2012’de Eskişehir’de gözaltına alınarak tutuklandı; SİNCAN 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 14 ay kaldıktan sonra 14 Haziran 2013 tarihinde tahliye oldu. (Mahkemesi devam etmektedir.)

Cezaevi’nde iken yazıp gönderdiği 30’a yakın yazı ve makalenin önemli bir bölümü HÜRRİYET, MİLLİYET, CUMHURİYET, SÖZCÜ, SABAH, POSTA, VATAN, YURT, YENİÇAĞ ve AYDINLIK gibi gazetelerin köşe yazarlarınca yayımlandı.

Cezaevinde tuttuğu günlükleri, “28 Şubat soruşturması”nın tüm detaylarıyla anlatıldığı ilk ve tek “anı – belgesel” kaynak olarak “28 ŞUBAT – SİNCAN’DAN TARİHE NOTLAR” başlıklı 2 ciltlik kitap halinde Haziran 2017’de çıktı.

Alican TÜRK evli ve 2 çocuk babasıdır.Yazar Profili

Alican Türk
Alican Türk
(E) Öğ.Kd.Albay, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu, "Doğu ve Güneydoğu'da FAİL MEÇHUL CİNAYETLER VE GERÇEKLER" ile "28 ŞUBAT - SİNCAN'DAN TARİHE NOTLAR" (2 cilt) adlarında iki kitabı var.
Detaylar için lütfen özgeçmişine bakınız.
Önceki Makale  Editör
SON YAZILARI
YAZARLAR - 13:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: