Açık

Ahlaksız Çinli

GÜNCEL POLİTİKA - 22 Kasım 2021 13:03 A A

Ahlaksız Çinli

 

Keyfi tutuklanan insanlar serbest bırakılmadıkça, uygulanan enterne, gözaltı kampları, ev hapsi ve zorla çalıştırma sistemi yürürlükten kaldırılmadıkça, zorla kısırlaştırma, kürtaj ve doğum kontrolü ile çocukların ailelerinden koparılması dâhil bütün baskıcı eylemler ve gözaltı kamplarındaki bütün işkence ve tacizler sonlandırılmadıkça olimpiyat oyunları kesinlikle boykot edilmelidir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 22 Kasım 2021

 

Çinli tenis yıldızı Peng Shuai. Fotoğraf: Wang He/Getty Images.

 

Çinli tenis yıldızı Peng Shuai’nin bu ay içinde ortadan kaybolması dünyada birçok insanın 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nı sorgulamasına neden olmaktadır. Rehine alan, tecavüzcüleri koruyan ve soykırım uygulayan Çin Komünist parti rejimi cezalandırılmalı ve kış olimpiyatları başka bir yerde yapılmalıdır.

Çinli tenis yıldızı 02 Kasım 2021 tarihinde Çin Twitter’i olarak adlandırılan Weibo sosyal medya hesabına karısı tarafından yardım edilen Zhang Gaoli’nin kendisine seks için baskı yaptığını yazmıştır.

Bu suçlama Çin tarihinde bugüne kadar görülmemiş bir suçlamadır. Zhang efendi Komünist Parti Politbürosu Daimi Komitesi’nde 2012-2017 yılları arasında görev yapan üst düzey bir liderdir.

Tenis yıldızı Shuai’nin paylaşımı yarım saat içinde kaldırılır ve Wimbledon 2013 ve French Open 2014 Grand Slam turnuvalarını kazanan şampiyon ortadan yok olur. Çin Küresel Televizyon Ağı, 17 Kasım 2021 tarihinde Shuai’ye ait olduğu iddia edilen İngilizce bir mesaj yayımlar. Shuai mesajında iyi olduğunu ve Kadınlar Tenis Birliği tarafından paylaşılan cinsel taciz iddialarını da içeren haberlerin doğru olmadığını ifade eder. Neredeyse hiç kimse bu mesajın doğru olduğuna ve tehdit altında yazılmadığına inanmamıştır.

Aynı televizyon kanalının bir yorumcusu 19 Kasım 2021 tarihinde,  Twitter sosyal medya hesabında tenis yıldızına ait üç adet fotoğraf paylaşır. Shuai fotoğraflarda oldukça mutlu görünmekte ve bir kediyle oynamaktadır. Başka medya organları da Shuai’nin sahte fotoğraf ve video görüntülerini yayımlar.

Önceki Makale  Vladimir Putin & Büyük Rusya Projesi

Önümüzdeki yıl kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan, 1980 Moskova Olimpiyat Oyunları boykotçusu Çin, birçok sivil toplum örgütü tarafından yapılan insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarının boykot edilmesi çağrıları karşısında ‘‘sporun politize edildiği’’ suçlamalarında bulunmaktadır.

Çin Komünist Partisi yetkilileri Uygurları, ‘‘habis tümörler’’ olarak tasvir etmekte, Uygur halkının İslam inancını ‘‘bulaşıcı bir veba’’ olarak görmekte ve partinin sadık köpeklerine; ‘‘tarladaki ürünlerin arasına gizlenmiş yabani otları tek tek toplayamazsınız, onların hepsini öldürebilmeniz için kimyasal ilaç kullanmanız gerek’’ diye seslenmektedir. Müslüman Uygurlara soykırım uygulayan Çin Komünist Partisini protesto etmek maksadıyla önümüzdeki yıl Pekin’de yapılacak olan kış olimpiyatları boykot edilmelidir.

Çin Halk Cumhuriyeti, başta Müslüman Uygurlar olmak üzere diğer etnik ve dini azınlık üyelerine karşı, Sincan Bölgesinde insanlık suçu işlemektedir. Çin devlet mekanizmasının işlediği suçlar halen devam etmektedir ve bir milyondan fazla sivilin keyfi tutuklanma ve ağır bir şekilde fiziksel özgürlüklerinden yoksun bırakılması, zorla kısırlaştırma, çok sayıda keyfi tutuklananlara işkence uygulanması, zorla çalıştırma ve din veya inanç, ifade ve dolaşım özgürlüklerine kısıtlamalar getirilmesi gibi uygulamalar soykırımın ta kendisidir.

Keyfi tutuklanan insanlar serbest bırakılmadıkça, uygulanan enterne, gözaltı kampları, ev hapsi ve zorla çalıştırma sistemi yürürlükten kaldırılmadıkça, zorla kısırlaştırma, kürtaj ve doğum kontrolü ile çocukların ailelerinden koparılması dâhil bütün baskıcı eylemler ve gözaltı kamplarındaki bütün işkence ve tacizler sonlandırılmadıkça olimpiyat oyunları kesinlikle boykot edilmelidir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 13:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: