Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

ABD BAŞKANI DONALD TRUMP’TAN YARDIMLARI KESME TEHDİDİ

ABD BAŞKANI DONALD TRUMP’TAN YARDIMLARI KESME TEHDİDİ

World Israel News, 20 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun savunma Net, 21 Aralık 2017

Birleşik Devletler vergi mükellefleri 2000-2009 yılları arasında İsrail’e 670 milyon silah verilmesini fonlamışlardır. Bu yıllar arasında İsrail ordusu, en az 2,960 silahsız sivili öldürmüştür. İsrail’e yapılan 30 milyar dolarlık askeri yardıma son verin.

ABD Birleşmiş Milletler elçisinin sözlerini yineleyen Başkan Donald Trump, BM’de ABD’nin Kudüs kentini İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini bu kente taşıma kararı aleyhinde oy kullanan ülkeleri yardımları kesmek ile tehdit etti.

Filistinliler ve müttefikleri, Birleşmiş Milletler’de ABD’nin Kudüs kentini İsrail’in başkenti olarak tanıma ve elçiliğini bu kente taşıma kararı aleyhinde muhalefet oluşturmaya çalışırlarken, Başkan Donald Trump, dış yardımlarla ilgili çok sert bir uyarıda bulunmuştur.

Katıldığı kabine toplantısında; ‘‘Bizim paramızı alan ve sonra da Güvenlik Konseyinde veya BM Genel Kurulunda potansiyel olarak bize karşı oy kullanan, bizden yüz milyonlarca ve hatta milyarlarca dolar yardım alan ve sonra da bize karşı oy kullanan ülkeler bilsinler ki verilen oyları takip ediyoruz’’ sözleriyle sert bir uyarıda bulunan Başkan Trump sözlerini; ‘‘Bırakın bize karşı oy kullansınlar. Çok kâr edeceğiz. Aldırmıyoruz.  Fakat bu eskisi gibi olmayacak, size karşı oy kullanacaklar, sonra onlara kimsenin ne yaptıklarını bilmediği yüz milyonlarca dolar ödeyeceksiniz’’ şeklinde sürdürmüştür.

Başkan Trump’ın mesajı, daha önce BM elçilerine Trump’ın oylamayı yakından takip ettiğini ifade eden ABD’nin Birleşmiş Milletler elçisi Nikki Haley’in sözleriyle örtüşmektedir.

Nikki Haley yaptığı açıklamada, Birleşik Devletlerin aleyhte oy veren devletlerin isimlerini aldığını ifade etmiştir.Haley attığı bir Twitter mesajında; ‘‘Birleşmiş Milletlerde, daima daha fazla vermemiz talep edilmektedir. Bu nedenle biz, büyükelçiliğimizi nerede konuşlandıracağımız konusunda Amerikan halkının arzusu doğrultusunda bir karar verdiğimizde, yardım ettiklerimizin bizi hedef almalarını beklemiyoruz’’ ifadelerini kullanmıştır.

İsrail bütün Afrika kıtasının aldığından daha fazla Amerikan yardımı almaktadır.

Bloomberg News ile paylaştığı bir yazıda Haley, Birleşik Devletlerin müttefikleri dahil birkaç ülkeye, Başkan Trump’ın kendisinden ABD’ye karşı oy kullanan ülkeleri belirleyerek ona rapor edilmesini talep ettiğini söylediğini belirtmiştir. ABD bu meseleyle ilgili olarak her bir oyun hangi yönde kullanıldığını dikkate alacaktır.

Görüşleri sorulan bazı diplomatlar Nikki Haley tarafından kaleme alınan mektubun, verecekleri oy üzerinde çok az etkisinin olacağını ifade etmişlerdir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve World Israel News sitesinin görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının orijinal metnine aşağıdaki linkte yer alan site adresinden ulaşabilirsiniz.

https://worldisraelnews.com

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Netanyahu ve İran Nükleer Silah Programı Yalanı
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Erdoğan Türkiye’yi Pazarlamayı Sürdürüyor

Erdoğan Türkiye’yi Pazarlamayı Sürdürüyor Türkiye’nin Erdoğan’ı, ‘‘milli ve yerli’’ üretim...

Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç Ayrıntıları

Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç Ayrıntıları   Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların...

Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu Hastalığı Ne Demek?

Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu Hastalığı Ne Demek? Yazan: Osman Başıbüyük, Sun Savunma...

Diktatör Erdoğan

Diktatör Erdoğan On beş yıldır iktidarda olan ve 24 Haziran...

Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri

Yazı Dizisi -1 Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri  Güvenlik  ...

Kapat