Açık

AB Vize Rejimini Değiştirmezse En Kötü Senaryo Kapıda

GÜNCEL POLİTİKA - 10 Eylül 2016 17:29 A A

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu


AB Vize Rejimini Değiştirmezse En Kötü Senaryo Kapıda

7 Eylül 2016

Türk Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Schengen bölgesine gitmek isteyen Türk vatandaşları için vizesiz seyahat imkânının Ekim ayı içerisinde başlatılması gerektiğini yoksa AB mülteci antlaşmasının askıya alınacağı uyarısında bulundu.
MOSKOVA (Sputnik) —  Geçtiğimiz Mart ayı içerisinde Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye, Ankara’nın Türkiye üzerinden AB topraklarına giren bütün mültecileri geri almasını ve alınan her mülteciye karşılık Türkiye’deki Suriyelilerin birebir oranında AB ülkeleri  tarafından alınmasını içeren bir antlaşmaya vardıler. Karşılık olarak AB ise, Türkiye’nin AB’ye giriş sürecini hızlandırma ve Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı sözü verdi.

 Türk Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu geçtiğimiz Pazar günü, Brüksel’in Türk vatandaşları için vizesiz seyahat rejimi sözünden dönmesi durumunda, Ankara’nın sınır kontrollarını gevşeterek mültecilerin Avrupa’ya geçişlerine izin verip vermeyeceği sorusu üzerine, Bild gazetesine verdiği cevapta; ‘‘Olabilecek en kötü senaryo üzerinde konuşmak istemiyorum, AB ile görüşmeler devam ediyor. Fakat açık olan birşey var: ya bütün düzenlemeleri aynı anda uygulamaya koyacağız ya da hepsini askıya alacağız.’’ ifadelerini kullanmıştır.

Mayıs ayında Avrupa Komisyonu Avrupa Parlamentosu’na, özellikle bilgi koruma ve terör karşıtı düzenlemeleri içeren, Türkiye’nin Brüksel tarafından belirlenen 72 adet şartın tamamını karşılaması durumunda vizesiz seyahat rejimi lehinde oy kullanmasını tavsiye etmiştir. Türkiye Avrupa Birliği  Bakanı Ömer Çelik de Ağustos ayı içerisinde yaptığı bir yorumda; ‘‘Avrupa Birliği ile yapılan antlaşmanın gereği olarak, Brüksel’in vize serbestisi için kesin tarih vermemesi durumunda, Suriyeli mültecilerle ilgili imzalanan geri kabul antlaşmasının iptal olacağını’’ açıklamıştır.

 

ÇN: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişilebilir.

https://sputniknews.com/politics/20160815/1044275934/eu-turkey-visa-migrants.html

 Çeviren: Ercan Caner Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Yüksek lisans derecesini Gazi Üniversitesi’nden Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri alanında alan Caner, halen Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında Haliç Üniversitesi’nde doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir. İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir. E-mail:ercancaner@gmail.com @ercancaner1963                                               

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 17:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: