Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Yerli ve Milli Sentez Korona İlacı – KUTLUYORUZ

Yerli ve Milli Sentez Korona İlacı

KUTLUYORUZ!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Atabay İlaç şirketini; COVID-19 hastalığının tedavisinde kullanılan Japonya kaynaklı ‘‘Favipiravir’’ adlı ilacın yerli ve milli sentezi olan ‘‘Favicovir’’ adlı ilacı geliştirdikleri için kutluyoruz.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Haziran 2020

 

Fujifilm tarafından 2014 grip hastalığına karşı geliştirilen Avigan tabletleri günümüzde olası korona virüs tedavisi için bir umut oldu. Kaynak: Reuters.

FAVİPİRAVİR

Jenerik adı favipiravir olan ‘‘Avigan Tablet’’ adlı ilaç Japon Fujifilm şirketinin ilaç üretim bölümü olan Toyama Chemical şirketi tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilen virüslere karşı etkili bir ilaçtır.

Wuhan Üniversitesi Zhongan Hastanesi tarafından yapılan bir pilot çalışmada; SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığının tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Mart 2020’de yaptığı açıklamada; yeni korona virüs hastalığının etkilerini asgariye indirmek maksadıyla Japonya tarihindeki en cesur ekonomik tedbir paketini uygulamaya sokacaklarını açıklamış ve grip ilacı Avigan’ın, hastalıktan etkilenen insanların tedavisinde kullanımının en kısa zamanda onaylanması maksadıyla bütün adımları atacaklarını ifade etmiştir.

İlacın iyi sonuçlar vermesi üzerine Japonya yetkilileri talep eden ülkelere bedelsiz olarak ilacı göndereceklerini açıklamıştır. Japon yetkililere göre ilaç yardımı talep eden ülke sayısı yaklaşık olarak 30’dur.

Her ne kadar COVID-19 hastalığının tedavisinde kullanılması önerilse de Avigan adlı ilaç Japonya Sağlık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının bir dereceye kadar itirazlarına neden olmuştur. Bürokratlar ilacın yan etkilerine ve korona virüs tedavisinde etkili olduğunu kanıtlayan klinik denemelerin henüz yapılmadığına dikkat çekmişlerdir.

Japonya Enfeksiyon Hastalıkları Birliği Başkanı ve hükümet tarafından virüsün yayılması ile mücadele maksadıyla oluşturulan özel komite üyesi Kazuhiro Tateda; Japonya hükümetinin Avigan adlı ilacın COVID-19 tedavisinde kullanılmasını kuvvetle tavsiye ettiğini, fakat etkinliğinin gösterilmesi için daha çok kanıta ihtiyaç gerektiğinin altını çizmektedir.

Japonya Enfeksiyon Hastalıkları Birliği Başkanı Tateda, Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada; Japonya yönetiminin, etkili olduğunu öne süren bazı raporlara dayanarak ilacın iyi olduğunu söylediğini, fakat geçmişte düşüklere ve anne rahmindeki bebeklere zarar verdiğine yönelik yan etkilerinin de bilindiğini ifade etmektedir. Tateda ayrıca, korona virüs risk grubunda en fazla yaşlı insanların yer aldığını, bunlarda da doğum sorunlarının görülme riskinin neredeyse hiç olmadığını da ifade etmiştir.

Fujifilm Toyama Chemical Co. Şirketi başkanı Junji Okada, 31 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklamada; favipiravir adlı ilacın COVID-19 hastalığının tedavisinde kullanılması için Safha III klinik denemelerine başladıklarını açıklamıştır.

FAVİCOVİR

Favicovir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre ‘‘TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu’’ çatısı altındaki bilim insanları tarafından, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığına karşı geliştirilen ilk yerli sentez ilaçtır. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da yaptığı açıklamada ilacın ruhsatlandırma aşamasına gelmesinden mutluluk ve gurur duyduklarını ifade etmiştir.

Türk hekimlerinin Kovid-19 hastalığının tedavisinde çok başarılı şekilde kullandığı Favipiravir ilacının yerli sentezini bilim insanlarımız, İstanbul Medipol Üniversitesinden Mustafa Güzel hocamızın liderliğinde geliştirdi. Atabay İlaç firması da bu ürünün ticarileşmesi için altyapısını kullandırdı. Yerli ve milli olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı üretmiş olduk. Bunun ruhsatlandırma aşaması var.

Sağlık Bakanımız, kabine toplantısında bu ilaçların hemen ruhsatlandırılması ile ilgili talimat verdiğini de söyledi. Süreçler hızlı şekilde tamamlandığında, kendi sentezimizle geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz kendi ilacımızı hem Türkiye’de kullanabileceğiz hem de bu alanda önemli ihracat imkânı var.”

Yerli ve milli sentez korona virüs ilacını; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının himayelerinde, Medipol Üniversitesinden Doç. Dr. Mustafa Güzel’in iş birliğinde, TÜBİTAK’ın destekleriyle geliştiren ve ticari ürün haline getiren 40 yıldır ilaç ham maddesi üreten 80 yıllık Atabay İlaç şirketine teşekkürü borç biliyoruz.

COVID-19 hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere, sanayi-üniversite iş birliğinin mükemmel bir örneğini sergileyerek, bizi şampiyonlar ligine taşıyacak ve gelecekte daha teknolojik projeleri yapmamızı sağlayacak büyük bir başarıya çok kısa bir sürede imza atan projenin paydaşlarını kutluyoruz.

 

Önceki Makale  Her şey yeniden mi başlıyor?

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Yeni Seçimler İçin Beni Öldürmek Zorundasınız

Avrupa’nın Son Diktatörü Yeni Seçimler İçin Beni Öldürmek Zorundasınız  ...

Hitler’i Kimler ve Neden Destekledi?

Hitler’i Kimler ve Neden Destekledi? Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur...

Bahçeli’nin Bu İsteğine Neden ‘‘Evet’’ Denmiyor?

Bahçeli’nin Bu İsteğine Neden ‘‘Evet’’ Denmiyor? Müyesser Yıldız, Sincan Kadın...

İsrail: Kudüs Kenti 3,000 Yıldır Yahudilerin Başkentidir

İsrail: Kudüs Kenti 3,000 Yıldır Yahudilerin Başkentidir. ABD’nin, Kudüs kentinin...

Yunanistan’la Görüşmeler Öncesi Wikileaks Belgelerini Hatırlayalım mı?

  Yunanistan’la Görüşmeler Öncesi Wikileaks Belgelerini Hatırlayalım mı?   Müyesser...

Kapat