savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,5520
EURO
17,9844
ALTIN
965,78
BIST
2.501,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
27°C
Ankara
27°C
Açık
Çarşamba Açık
28°C
Perşembe Açık
29°C
Cuma Açık
29°C
Cumartesi Açık
29°C

Vadedilmiş Topraklar

Vadedilmiş Topraklar

Vadedilmiş Topraklar

 

O gün Tanrı, Abraham ile bir antlaşma yaparak ona şöyle dedi: Mısır Irmağı’ndan büyük Fırat Irmağı’na kadar uzanan bu toprakları -Ken, Keniz, Kadmon, Hitit, Periz, Refa, Amor, Kenan, Girgaş ve Yevus topraklarını- senin soyuna vereceğim.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Mayıs 2020

 

İncil’de dünya yüzeyinin coğrafik merkeziyle ilgili bilgi var mı? Evet var. Ve tahmin edebileceğiniz gibi dünyanın merkezi İsrail’dir. Fakat dünyanın merkezi, günümüz modern İsrail’in sınırları içinde değil, Genesis 15 (Yaradılış 15) sınırları içindedir.

Genesis 15: 18-21’de Tanrı Avram’a (Sonradan Abraham) soyunun bir gün çok geniş topraklara sahip olacağı sözünü vermiştir. Aynı gün Tanrı, Avram ile bir anlaşma yaparak ona Mısır Irmağı’ndan büyük Fırat Irmağı’na kadar uzanan Ken (Kenites), Keniz (Kenizzites), Kadmon (Kadmonites), Hitit (Hitites), Periz (Perizzites), Refa (Rephaims), Amor (Amorites), Kenan (Canaanites), Girgaş (Girgashites) ve Yevus (Jebusites) topraklarını vermeyi vadetmiştir. Aşağıda Tanrı ile Avram arasında geçen konuşmaları okuyabilirsiniz.

175/200 yıl yaşayan Abraham üç meleğe hizmet ederken, arka planda; Genesis 18’de belirtildiği gibi bir yıl sonra Isaac’ı doğuracağını haber verdikleri kısır ve o anda 90 yaşında olan Sarah. (Tablo: Abraham and Three Angels-İlahi karşılaşma, 1646,  Rembrandt Harmenszoon van Rijn) Kaynak: Wikipedia

Avram, ‹‹Ey Egemen RAB, bu toprakları miras alacağımı nasıl bileceğim?›› diye sordu.  RAB, ‹‹Bana bir düve, bir keçi, bir de koç getir›› dedi, ‹‹Hepsi üçer yaşında olsun. Bir de kumruyla güvercin yavrusu getir.›› Avram hepsini getirdi, ortadan kesip parçaları birbirine karşı dizdi. Yalnız kuşları kesmedi. Leşlerin üzerine konan yırtıcı kuşları kovdu. Güneş batarken Avram derin bir uykuya daldı. Üzerine dehşet verici zifiri bir karanlık çöktü. RAB Avram’a şöyle dedi: ‹‹Şunu iyi bil ki, senin soyun yabancı bir ülkede, gurbette yaşayacak. Dört yüz yıl kölelik edip baskı görecek.  Ama soyuna kölelik yaptıran ulusu cezalandıracağım. Sonra soyun oradan büyük mal varlığıyla çıkacak. Sen de esenlik içinde atalarına kavuşacaksın. İleri yaşta ölüp gömüleceksin. Soyunun dördüncü kuşağı buraya geri dönecek. Çünkü Amorluların yaptığı kötülükler henüz doruğa varmadı.›› Güneş batıp karanlık çökünce, dumanlı bir mangalla alevli bir meşale göründü ve kesilen hayvan parçalarının arasından geçti. O gün RAB Avram’la antlaşma yaparak ona şöyle dedi: ‹‹Mısır Irmağı’ndan büyük Fırat Irmağı’na kadar uzanan bu toprakları -Ken, Keniz, Kadmon, Hitit, Periz, Refa, Amor, Kenan, Girgaş ve Yevus topraklarını- senin soyuna vereceğim.››

Hititlerin muhtemel en geniş sınırları. Kaynak Aziz Yardımlı

 

Bu alan; batıda yaklaşık 4,258 mil uzunluğundaki Mısır’daki Nil Nehrinden, doğuda yaklaşık 1,470 mil uzunluğundaki Fırat Nehri arasında kalan, güney sınırı bu iki nehrin aşağısında güneyde birçok noktasını kesen ve bağlayan hat olan, kuzeyde ise Hitit imparatorluğu (günümüz modern Türkiye toprakları) ve batısında Akdeniz’i kapsamaktadır.

Yazının başında bulunan harita, Türkiye’yi Hitit İmparatorluğunun yayıldığı bütün alanları kapsayacak şekilde göstermek çok daha iyi olacağından, aslında Tanrı tarafından Abraham’a vadedilen toprakların ihtiyatlı bir şekilde gösterilmesidir.

Haritada mavi renkli çizgilerle gösterilen sınırlar içinde kalan alan, Tanrı tarafından Abraham’a vadedilen (Genesis 15: 18-21) İsrail’e verilen toprakları göstermektedir. Günümüz modern İsrail devletinin sınırları ise kırmızı renkli çizgilerle gösterilmektedir.

Tanrı ile Abraham arasında yapılan toprak anlaşması; meşru varisi olan Isaac (Genesis 26:2-5) ve ondan sonra da Isaac’in oğlu, Tanrı tarafından kendisine İsrail isminin verildiğine inanılan, İsrailli Çocukların Babası Jacob (İbranice Ya’akov) (Genesis 28:13-15) tarafından da sürdürülür.  Jacob anlaşmayı çocuklarına da aktarır.

Abraham, Isaac ve Jacob/Israel adlı elçilere, nesilleriyle birlikte bu büyük toprak parçası vaat edilmiştir (İsrail Genesis 15 Sınırları), fakat elçiler bu geniş toprak parçasının tamamına ölümlerden önce sahip olamamıştır.

Gelecekte bir gün, İsrail devleti, kendisine Tanrı tarafından vadedilen (Genesis 15) topraklara sahip olacak ve yeniden diriliş sonrasında, Abraham, Isaac ve Jacob ile vadedilen toprakların her karış toprağında birlikte yaşayacaktır.

İsrail’in Genesis 15 Sınırları İçindeki Bölge Dünyanın Coğrafik Merkezi midir?

Evet, işte kutsal kitapta yazanlar: Viran olmuş kentlerde yaşayan halkı soyup malını yağma edeceğim. Sürüsü, malı olan, dünyanın merkezinde yaşayan bu ulusların arasından toplanmış halka karşı elimi uzatacağım. Bu yüzden, ey insanoğlu, peygamberlik et ve Gog’a de ki ‘‘Egemen Rab şöyle diyor – O gün halkım İsrail güvenlik içinde yaşarken bunu fark etmeyecek misin? Sen ve seninle birlikte birçok ulustan oluşan tümü ata binmiş büyük bir kalabalık, güçlü bir ordu kuzeyden geleceksiniz. Ülkeyi kaplayan bir bulut gibi halkım İsrail’in üzerine yürüyeceksiniz. Son günlerde, ey Gog, seni ülkeme saldırtacağım. Öyle ki ulusların gözü önünde kutsallığını senin aracılığınla gösterdiğim zaman beni tanıyabilsinler. Ezekiel 38: 12, 14-16 ESV (English Standard Version-İngilizce Standart Versiyon.

Egemen RAB diyor ki: Bu Yeruşalim’i ulusların ortasına yerleştirdim, çevresini ülkelerle kuşattım. Ezekiel 5:5 KJV (King James Version-Kral James Versiyonu).

O gün İsrail Mısıra ve Aşura üçüncü, dünya merkezinde bereket olacak; çünkü orduların RABBİ: Kavmim Mısır ve ellerimin işi Aşur ve mirasım İsrail mübarek olsun, diye onları mübarek kıldı.

Bilim de Dünya Yüzeyinin Merkezinin İsrail’in Genesis 15 Sınırları İçinde Olduğunu Doğrulamaktadır

Fizikçi Andrew J. Woods, dünyanın coğrafik merkezinin, İsrail’in Genesis 15 sınırları içinde bulunan, Türkiye’nin başkenti Ankara yakınlarında bir yerde olduğunu ilan etmiştir. Google Maps uygulaması da yine İsrail’in Genesis 15 sınırları içinde bulunan Türkiye’nin Çorum kentini, dünyanın coğrafik merkezi olarak işaretlemiştir. Bu iki yer birbirinden 149 mil uzaklıktadır. 1864 yılında gök bilimci Charles Smyth ise dünyanın merkezinin Mısır’da bulunan Büyük Giza (Keops) Piramidi olduğunu belirlemiştir.

Dünyanın bu bölgesinde geçen ve geçmekte olan bütün büyük faaliyetleri göz önünde bulundurun. Bu bölgede yaşananlar bu bölgenin Tanrı ve insanlık için önemini doğrulamaktadır. Bu bölge medeniyetin merkezidir, gerçeğin müjdelendiği yerdir, Noah’ın gemisinin karaya vurduğu Ağrı dağına, Babil Kulesine, Mesih’in gelecekteki tacının yerine ve Armageddon savaş alanına yakındır. Dünyanın hiçbir bölgesi bu kadar çok faaliyet ve tarihe tanıklık etmemiş veya bu bölgenin peygamberlik açısından önemi kadar olmamıştır. Bu bölgenin dünyanın merkezi olması oldukça mantıklı görünmektedir.

Dünyanın Merkezi Çorum mu?

Google Maps harita uygulaması Türkiye’nin merkez bölgesinde bulunan Çorum kentini dünyanın coğrafik merkezi olarak işaretlemiştir. Google Maps arama motoru yaptığı açıklamada, dünyanın bütün kara yüzeylerinin merkezinin koordinatlarının 40°52′ 00′′ Kuzey, 34°34′ 00′′ Doğu olduğunu açıklamıştır. 1973 yılında fizikçi Andrew J. Woods tarafından yapılan hesaplamalara göre dünyanın merkezi; Türkiye’nin başkenti Ankara’nın 150 kilometre güneydoğusunda bir yerdedir. Holger Isenberg tarafından 2003 yılında yapılan sayısal yüzey modelleme haritasında da Çorum dünyanın coğrafik merkezi olarak işaretlenmiştir.

 

 

‘‘Büyük İsrail’’ – Orta Doğu için Siyonist Plan

 

Sun Savunma Net sitesi; 1982 yılında kaleme alınan Kanlı Oded Yinon Planının tüm metnini, yazıldıktan 35 yıl sonra çevirerek okuyucuları ile paylaşmıştır. Oded Yinon Planı, İsrail’in bölgesel üstünlüğünü garanti altına almayı hedefleyen stratejik bir İsrail planıdır. Bu plan, İsrail’in, çevresindeki Arap devletlerini daha küçük ve daha zayıf devletlere bölerek, kendi jeopolitik ortamını yeniden şekillendirmesini dayatmakta ve şart koşmaktadır.

 

Kanlı Oded Yinon planında; İsrail’in yayılmacı projesi kapsamında, komşu Arap ülkelerinin zayıflatılması ve sonunda parçalanması öngörülmektedir. Stephen Lendman’a göre ‘‘Büyük İsrail’’ Nil vadisinden Fırat Nehrine kadar olan topraklardan ibarettir. Yaklaşık bir asır kadar önce, Dünya Siyonist Organizasyonunun Yahudi Devleti için planladığı topraklar aşağıda sunulmuştur:

 

  • Eski Filistin toprakları,
  • Sayda ve Litani Nehrine kadar olan Güney Lübnan,
  • Suriye’nin Golan Tepeleri, Hauran Platosu ve Dera Kenti ile
  • Dera-Amman arasındaki Hicaz demiryolunun kontrolü, Ürdün ve Akabe Körfezidir.

 

Bazı Siyonistler ise daha fazlasını talep etmektedirler; Batıda Nil Nehri ile Doğuda Fırat Nehri arasında kalan ve Filistin, Lübnan, Batı Suriye ve Güney Türkiye’yi de kapsayan toprakları istemektedirler.

 

Ortada; kutsal kitapta geçen, Tanrı ile Abraham arasında yapılan bir anlaşma var,  bu anlaşmaya göre Genesis 15 İsrail Sınırları yazının başında sunulan haritada görülmektedir. Bir de Kanlı Oded Yinon Planında Dünya Siyonist Organizasyonunun Yahudi Devleti için öykündüğü yukarıdaki harita var.

 

Ne ikili anlaşma ile ne de Dünya Siyonist Organizasyonu tarafından çizilen sınırlar bizi bağlamaz, topraklarımızı kimseye vermeyiz…

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.