Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Uydu Kontrollü Yapay Zekâlı Silahla Suikast

Çelişkili İddialar

Uydu Kontrollü Yapay Zekâlı Silahla Suikast

İranlı bir general, yapay zekâ kullanan bir robotun İran’ın en üst düzey nükleer bilim insanının öldürülmesinde kullanıldığını açıkladı.

World Israel News, 07 Aralık 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Aralık 2020


İranlı üst rütbeli bir general, ülkesinin en üst düzey nükleer bilim insanı olan Mohsen Fakhrizadeh’in uydu kontrollü ve yapay zekâ kullanan bir silah tarafından öldürüldüğünü açıklamıştır.

İran Fars Haber Ajansında yer alan habere göre; İran İslam Devrim Muhafızları Kolordusu Komutan Yardımcısı Tuğamiral Ali Fadavi, 27 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen saldırı için İsrail’i suçlamış ve bilim insanı Mohsen Fakhrizadeh’i vuran uydu sisteminin ilk olarak konvoydaki 11 koruma görevlisini ortadan kaldırmaya çalıştığını ifade etmiştir.

Tuğamiral Fadavi yaptığı açıklamada; önde giden araçta meydana gelen patlamanın bilim insanını koruyan muhafızları ortadan kaldırmayı amaçladığını ve yakınlardaki bir araç içinde; uydu kontrollü üzerinde gelişmiş bir kamera bulunan bir robot makineli tüfek bulunduğunu ifade etmiştir.

Tuğamiral Fadavi, yapay zekâ ile donatılmış makineli tüfeğin Şehit Fakhrizadeh’e nişan almak için kullanıldığını ve beş silahlı kişinin bulunduğuna yönelik ilk haberlerin aksine, suikast bölgesinde hiçbir terörist unsurun bulunmadığını dile getirmiştir.

İngiliz Daily Mail gazetesine göre suikastın icrası: 1- Fakhrizadeh’in kurşun geçirmeyen üç araçlı konvoyu bir döner kavşağa yaklaşmaktadır. 2-Bomba yüklü Nissan pikap patlatılarak bilim insanının konvoyunun en arkasındaki üçüncü araç etkisiz hale getirilir. 3- İçinde dört kişinin olduğu Hyundai Santa Fe model bir araç, dört motosiklet ve iki keskin nişancıdan oluşan ölüm timi bomba patlatıldıktan sonra ateş açar. 4- Saldırı timinin lideri ortadaki araçta bulunan Fakhrizadeh’i araçtan çıkararak infaz eder. Kaynak: Daily Mail.

Fadavi, silahın tamamen Şehit Fakhrizadeh üzerine odaklandığını ve hemen yanı başında, kendisinden birkaç santimetre uzaklıkta olan eşinin isabet dahi almadığını ifade etmiştir. Muhafız ekibi komutanının da Fakhrizadeh’i korumak maksadıyla üzerine atladığı için dört isabet aldığını kaydeden Tuğamiral Fadavi suikast alanında hiçbir teröristin bulunmadığının altını çizmiştir.

İran Fars Haber Ajansında yer alan haberde; İran Yüksek Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Ali Shamkhani, oldukça karmaşık suikastta elektronik donanım kullanıldığını ve kullanılan donanımın terör saldırısında İsrail ve İran karşıtı Halkın Mücahitleri Örgütünün (Mojahedin-e Khalq) rolünü gösterdiğini ifade etmiştir.

İran Yargısı Başkanı Ayatollah Ebrahim Raisi, öldürülen bilim insanı Mohsen Fakhrizadeh’in na’şının başında son görevini yerine getirirken görülmektedir. 28 Kasım 2020.Kaynak: Mizan News Agency via AP

Shamkhani gazeteye verdiği demeçte operasyonun oldukça karmaşık olduğunu ve elektronik donanım kullanılarak gerçekleştirildiğini ve suikast mahallinde hiçbir teröristin olmadığını ifade etmiştir. Shamkhani ayrıca ellerinde bazı ipuçları olduğunu ve operasyonu tasarlayanın kimlik bilgilerine sahip olduklarını da ifade etmiştir.

İran Fars Haber Ajansını haberinde; İsrail’in MOSSAD casusluk örgütünün Fakhrizade’nin ismine, kendisinden İran Savunma Bakanlığı Fizik Araştırma Merkezi üst düzey araştırmacısı olarak bahseden bir Birleşmiş Milletler listesi üzerinden ulaştığı iddia edilmektedir.

İran Devlet Başkanı Hassan Rouhani Tahran’da yaptığı açıklamada saldırıya karşılık verileceğini ve suç eyleminin kesinlikle cezasız bırakılmayacağını açıklamıştır. İlgili yetkililerin işlenen suça gerekli misillemeyi yapacaklarını ifade eden Rouhani İran ulusunun Siyonist darbe komplolarının tuzağına düşmeyecek kadar akıllı olduğunu da sözlerine eklemiştir.

https://worldisraelnews.com/iran-satellite-controlled-ai-powered-gun-killed-nuclear-scientist/

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Başlangıçtan Bugüne 28 Şubat Davası
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Robotlar Muharebe Sahasında

ROBOTLAR MUHAREBE SAHASINDA   Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27...

KINAMA

 KINAMA SUN SAVUNMA NET Sun Savunma Net sitesi olarak; Türkiye...

Avrupa Birliği Yetkililerinin Ankara Eleştirisi

Erdoğan’ın Macron Saldırısı Avrupa Birliği Yetkililerinin Ankara Eleştirisi Josep Borrell...

RAUF RAİF DENKTAŞ

RAUF RAİF DENKTAŞ RAHMETLE ANIYORUZ   Kim Demiş Kim demiş...

Balon Uçuş Esasları

Balon Uçuş Esasları Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 10 Ekim...

Kapat