Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Türkiye Neden Fransa’da Cihat Terörünü Kışkırtıyor?

Kilise Saldırısını Türkiye ile İlişkilendirme Çabası

Türkiye Neden Fransa’da Cihat Terörünü Kışkırtıyor?

 

Sun Savunma Net sitesi, Fransa’nın Nice kentinde bir kiliseye düzenlenen terör saldırısını Türkiye ile ilişkilendirme gayretlerini kınamaktadır.

Yazar: Seth Frantzman, Middle East Forum, 29 Ekim 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Kasım 2020

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yandaş medya organları Müslümanları Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un akıl hastası bir ‘‘İslamofobik’’ olduğuna ikna etmeye çalışmaktadır.

Fransa’da bir kiliseye düzenlenen terör saldırısı; Türkiye’de kitlesel medyanın Fransa’ya boykotlar, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik saldırılar, Fransız dergisine yöneltilmiş hakaretler ve atıp tutmalar ile Fransa’yı ‘‘Haçlılar’’ ile karşılaştırmak gibi ‘‘misilleme’’ yapılması yönünde bir haftadır süren Türk kışkırtmalarının ardından gerçekleşmiştir.

Görünüşe göre Ankara, en azından bir kişiyi kiliseye gidenlere saldırmak için radikalleştirmeyi başarmıştır.

France24 uluslararası haber kanalında yayımlanan bir habere göre; Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde bulunan Notre-Dame de Nice Kilisesine saldırı düzenleyen bir adam elindeki bıçakla üç kişiyi öldürmüş ve birkaç insanı da yaralamıştır. Nice kenti belediye başkanı olayı bir terör saldırısı olarak nitelendirmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli İngilizce yayın yapan günlük The National gazetesine göre; kilise saldırısında öldürülenlerden bir tanesi; cesur öğretmenin öldürülmesinde kullanılan yöntemle öldürülmüştür. Bu cinayet, babasının ders esnasında karikatür göstermesi nedeniyle kışkırttığı iddiasıyla iki hafta kadar önce bir genç tarafından başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty cinayetine bir göndermedir.


REPUBLICWORLD.COM haber sitesinde 29 Ekim 2020 günü yayımlanan ‘‘Fransa Kilise Saldırısı: Dünya Liderleri Üç Kişinin Öldüğü Terör Saldırısını Kınadı’’ başlıklı haberden alıntıdır.

Türkiye, Fransa’ya karşı iktidardaki AK Parti tarafından yönetilen ve Daily Sabah, Anadolu Agency ve TRT ( Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu) gibi hükümet yanlısı medya tarafından sürdürülen bir kışkırtma kampanyası başlatmıştır. Türkiye, Charlie Hebdo dergisine karikatürleri yayımladığı için yasal işlem yapma tehdidinde dahi bulunurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; akıl hastası olduğunu iddia ederek Macron’a karşı bir kışkırtma kampanyası başlatmıştır.

Erdoğan’ın hedefi Paris’i Ankara’nın isteklerini yerine getirmeye zorlamaktır.

Ankara, karikatürler beş yıl önce yayımlanmasına rağmen, İslam’ı savunduğunu iddia etmek için bu krizi kışkırtmıştır. Bu kışkırtmalar, Bangladesh ve başka yerlerde, Ankara’daki iktidar partisinin bağlantılı olduğu Müslüman Kardeşler şebekesinin parçası olan İslamcıların protestolarına neden olmuştur.

Türkiye’nin hedefi Fransa ile bir kriz yaratmak ve Paris’i, Ankara’nın isteklerini yerine getirmeye zorlamanın bir yöntemi olarak, radikalleşmeye müsait genç insanları saldırılar gerçekleştirmeye yönlendirmektir.

Türkiye geçmişte, komşularının çoğunun topraklarını işgal etmenin ve Washington’daki barışçıl protestoculara saldırmanın yanı sıra Avrupa ve Suriye’de yargısız infazlar gerçekleştirmiştir.

Fransız yetkililer; İslamcı aşırılık yanlılarının durdurulması ve radikallere karşı koyulması gerektiğini dile getirmiştir. Türkiye ise, şimdi ölümcül bir terör saldırısına neden olan krizi ateşlemek için buna sarılmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazar Seth Frantzman’ın görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilerek paylaşılması, ifade edilen görüş ve ileri sürülen iddiaların Sun Savunma Net sitesi ve çeviren tarafından paylaşıldığı anlamına gelmemektedir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Fransa’nın Nice kentindeki terör saldırısını kınadıklarını belirterek; Fransız liderliğine, Müslümanlara yönelik kışkırtıcı söylemlerden kaçınarak, saldırının ve diğer şiddet eylemlerinin faillerini bulmaya odaklanması çağrısında bulunmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yaptığı açıklamada terörün dini, dili, rengi olmadığını ifade etmiş ve Fransız halkına başsağlığı dileyerek, terör ve aşırıcılığın her türüne karşı kararlılıkla ve dayanışma içinde mücadele edileceğinin altını çizmiştir.

Türkiye Dış İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama aşağıdadır:

“Fransa’nın Nice şehrindeki Notre-Dame de Nice Kilisesi içinde bugün düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekânında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır. Terörün farklı türleriyle mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden bir ülke olarak Nice şehri sakinleri başta olmak üzere Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Fransa’nın Nice şehrindeki Notre-Dame de Nice Kilisesi’nde gerçekleştirilen vahşi saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Terör, aşırılık ve şiddete karşı Fransız halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerimizi sunuyoruz. Hangi ideoloji, din, etnisite, mezhep etiketine sahip olursa olsun terörün ve teröristlerin insanlık dışı yüzü değişmez. Masum insanları hedef alan her türlü eylem, insanlık dışı bir eylemdir” ifadelerine yer vermiştir.

 Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.meforum.org/61725/why-turkey-incites-jihadi-terror-in-france?utm_source=Middle+East+Forum&utm_

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Yunanistan Bağımsızlık Savaşının Kısa Tarihi
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çin, ABD Teknolojisiyle Uygur Türklerini DNA Takibine Aldı

Çin, ABD Teknolojisiyle Uygur Türklerini DNA Takibine Aldı   Kişilerin...

Yunan Kara Havacılığa ait Apache Helikopteri Denize Çakıldı

Yunan Kara Havacılığına ait Apache Helikopteri Kuzey Yunanistan’da Denize Çakıldı....

BAE Khalifa Haftar’a İsrail Füzeleri Verdi

BAE Khalifa Haftar’a İsrail Füzeleri Verdi   2017-2019 yılları arasında...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ 28 Ekim 2020

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE  ...

İstanbul Seçimlerine Yapılan Hukuksuz Müdahale

Darbe Tartışmaları Ahmet Davutoğlu: İstanbul Seçimlerine Yapılan Hukuksuz Müdahale

Kapat