savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
28°C
Ankara
28°C
Az Bulutlu
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
31°C
Çarşamba Az Bulutlu
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
31°C

Turkiye & Finlandiya & İsveç Üçlü Mutabakat Metni

Turkiye & Finlandiya & İsveç Üçlü Mutabakat Metni

Turkiye[i] & Finlandiya & İsveç Üçlü Mutabakat Metni

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Temmuz 2022


Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine koyduğu çekinceyi kaldırmış ve NATO Genel sekreteri Stoltenberg gözetiminde üç ülke aşağıdaki mutabakat metnini imzalamıştır.

 1. Bugün Türkiye, Finlandiya ve İsveç, NATO Genel Sekreteri gözetiminde aşağıdakiler üzerinde anlaşmıştır.
 2. NATO, ortak değerlerin yanı sıra toplu savunma ve güvenliğin bölünmezliği ilkelerine dayanan bir ittifaktır. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, Washington Antlaşması’nda yer alan ilke ve değerlere bağlılıklarını beyan ederler.
 3. İttifak’ın kilit unsurlarından bir tanesi, Müttefiklerin ulusal güvenliklerinin yanı sıra uluslararası barış ve güvenliğe doğrudan bir tehdit oluşturan terörizmin bütün biçim ve tezahürlerine karşı mücadelede sarsılmaz dayanışma ve işbirliğidir.

 4. NATO Müttefikliğine aday olarak Finlandiya ve İsveç, ulusal güvenliğine yönelik tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek verirler. Bu bağlamda Finlandiya ve İsveç YPG/PYD ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaktır. Türkiye de ulusal güvenliklerine yönelik tehditlere karşı Finlandiya ve İsveç’e tam destek vermektedir. Finlandiya ve İsveç, terörizmin bütün formları ve tezahürlerini en güçlü şekilde reddeder ve kınar. Finlandiya ve İsveç, Türkiye’ye yönelik saldırılar düzenleyen bütün terör örgütlerini açık bir şekilde kınar ve Türkiye ile kurbanların aileleriyle en derin dayanışmalarını ifade ederler.

İsveç ve Finlandiya’da bebek katili için düzenlenen gösteriler.

 1. Finlandiya ve İsveç, PKK’nın yasaklı bir terör örgütü olduğunu teyit ederler. Finlandiya ve İsveç, PKK ve diğer bütün terör örgütlerinin ve uzantılarının faaliyetlerini ve ayrıca bu terör örgütleriyle bağlantılı ve iltisaklı grup ve şebekelerdeki şahısların faaliyetlerini engellemeyi taahhüt eder. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, bu terör gruplarının faaliyetlerini önlemek için işbirliğini artırma konusunda anlaşmıştır. Finlandiya ve İsveç bu terör örgütlerinin hedeflerini reddeder.
 2. Buna ilave olarak, Finlandiya, Ceza Kanununda, yeni eylemlerin cezalandırılabilir terör suçları olarak kabul edildiği muhtelif son değişikliklere atıfta bulunmaktadır. 01 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren son değişiklikler, terör örgütü faaliyetlerine katılma kapsamını genişletmiştir. Aynı zamanda, terör suçlarıyla ilgili olarak alenen tahrik ayrı bir suç sayılmıştır. İsveç, yeni ve daha sert Terör Suçları Yasası’nın 01 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini ve hükümetin terörle mücadele yasasını daha da sertleştirmeye hazırlandığını teyit eder.
 3. Türkiye, Finlandiya ve İsveç aralarında bundan sonra hiçbir ulusal silah ambargosu olmadığını teyit ederler. İsveç, NATO Müttefikleriyle ilgili olarak silah ihracatı için ulusal düzenleyici mevzuatını tadil etmektedir. Gelecekte, Finlandiya ve İsveç’ten yapılacak savunma ihracatı, İttifak dayanışmasıyla uyumlu ve Washington Anlaşması Madde-3’ün lafzı ve ruhuna uygun olarak yürütülecektir.
 4. Bugün, Türkiye, Finlandiya ve İsveç aşağıdaki somut adımları atacaklarını teyit ederler:
 • Terörle mücadele, organize suç ve kararlaştırılan diğer ortak sorunlarla ilgili işbirliğini geliştirmek maksadıyla kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatları da dâhil olmak üzere hükümetin bütün düzeylerinde ortak, yapılandırılmış bir diyalog ve işbirliği mekanizması tesis edeceklerdir.
 • Finlandiya ve İsveç, terörizmle mücadeleyi ilgili NATO dokümanları ve politikalarının hükümlerine uygun olarak kararlılıkla ve azimle yürütecek ve bu maksatla iç mevzuatını daha da sertleştirmek için gerekli bütün adımları atacaklardır.
 • Finlandiya ve İsveç, terör zanlılarının Türkiye’nin devam eden sınır dışı veya iade taleplerini, Türkiye tarafından sağlanan bilgi, kanıt ve istihbaratı dikkate alarak süratle ve eksiksiz bir şekilde ele alacak ve Türkiye ile iade ve işbirliğini kolaylaştırmak maksadıyla gerekli ikili yasal düzenlemeleri Suçluların İadesine İlişkin Avrupa Konvansiyonu’na uygun olarak oluşturacaktır.
 • Finlandiya ve İsveç, PKK’nın ve diğer bütün terör örgütlerinin ve bunların uzantılarının yanı sıra 5’inci paragrafta özetlendiği şekilde bağlı kuruluşları veya iltisaklı grup veya şebekelerin her türlü finansman ve istihdam faaliyetlerini soruşturacak ve yasaklayacaktır.
 • Türkiye, Finlandiya ve İsveç dezenformasyonla mücadele etmeyi ve iç hukuklarının Türkiye’ye karşı şiddeti teşvik eden faaliyetler de dâhil olmak üzere terör örgütlerinin yararına veya gelişmesine olacak şekilde suiistimal edilmesini önlemeyi taahhüt edeceklerdir.
 • Finlandiya ve İsveç, silah ihracatı için kendi ulusal düzenleyici mevzuatlarını, Müttefiklere yeni taahhütler vermesini mümkün kılacak ve NATO üyesi olarak statülerini yansıtacak şekilde olmasını sağlayacaklardır.
 • Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin Askeri Hareket Kabiliyeti alanındaki PESCO Projesi’ne katılımı da dâhil olmak üzere, Avrupa Birliği’nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikasının mevcut ve gelecekteki olası girişimlerine Türkiye’nin ve diğer AB üyesi olmayan Müttefiklerin mümkün olabilecek en geniş katılımını desteklemeyi taahhüt edecektir.

  9. Bu adımların uygulanması için Türkiye, Finlandiya ve İsveç, Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile İstihbarat ve Güvenlik Kurumlarından uzmanların katılımıyla bir Daimi Ortak Mekanizma tesis edeceklerdir. Daimi Ortak Mekanizma diğer ülkelerin katılımına açık olacaktır.

  10. Türkiye, NATO’nun Açık Kapı politikasına uzun süredir devam eden desteğini teyit eder ve Madrid Zirvesi’nde, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmak üzere davet edilmelerini desteklemeyi kabul eder.

 

[i] Ülke adının ‘‘Turkey – Hindi’’ yerine ‘‘Türkiye’’ olarak değiştirilmesi yönünde atılan adımların kısmen başarılı olduğu görülmektedir. Üçlü Mutabakat Metni’nde ülkenin adı ne yazık ki ‘‘TÜRKİYE’’ olarak değil ‘‘TURKİYE’’ olarak yer almıştır. Dışişleri Bakanlığının çalışmalarına devam ederek ülke adının bütün dokümanlarda doğru olarak yer almasını sağlaması gerekmektedir. Yeni yapılan düzenlemenin ardından yaşanan bu aksaklık kabul edilebilir değildir. Hold Alt & Type 0252 (ü) ve Hold Alt & Type 0220 (Ü) başta NATO müttefiklerimiz olmak üzere herkese öğretilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.