13° Az bulutlu

Trump’ın Facebook Yasağı ve Alınası Dersler

GÜNCEL POLİTİKA - 6 Haziran 2021 12:34 A A

Trump’ın Facebook Yasağı ve

Alınası Dersler

 

Topluma mal olmuş siyasi bir kişiliğin başka bir siyasi lidere tehdit içeren; ‘‘Daha neler olacak. Bunlar daha iyi günler’’ sözleri acaba Facebook şirketinin içerik yasak kapsamına girer mi?

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 06 Haziran 2021

 

Bloomberg haber sitesinde yer alan bir habere göre; aylık kullanıcı sayısı 2,85 milyar olan sosyal medya devi Facebook şirketi, Birleşik Devletler eski başkanı Donald Trump’a yaklaşık iki yıllık (07 Haziran 2023) bir yasak uygulama kararı almıştır.

2024 yılında ikinci kez başkanlık yarışına katılmayı hedefleyen Trump’ın kampanya öncesi yasağının kalkıp kalkmayacağı ise belirsizliğini korumaktadır. Facebook şirketi başkanın durumunu 2023 yılında yeniden değerlendirecek ve kamu güvenliği için oluşturduğu riskin azalması durumunda Trump’ın yasağı kaldırılabilecektir.

Facebook küresel ilişkiler başkan yardımcısı Nick Clegg konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Trump’ın hesaplarının askıya alınma nedeni olarak; eylemlerinin yeni uygulama protokolleri kapsamında mevcut en yüksek cezayı hak eden ciddi ihlaller kapsamında olduğunu ifade etmiştir. Clegg ayrıca, yasaklarının bitmesinin ardından eski başkanın ihlallerini sürdürmesi durumunda, bütün hesaplarının kalıcı olarak kaldırılacağını da sözlerine eklemiştir.

Trump’ın kendisine oy veren 75 milyon Amerikalıya hakaret olarak değerlendirdiği bu karar, şirket dışı hukukçular, gazeteciler ve uzmanlardan oluşan bağımsız bir İçerik Gözetim Kurulu’nun tavsiyeleri üzerine alınmıştır. Kurul ayrıca Facebook şirketine kamuya mal olmuş kişiler için içerik belirleme standartları konusunda da bir dizi tavsiyelerde bulunmuştur.

İçerik Gözetim Kurulu’nun tavsiyelerini dikkate alacağını duyuran Facebook şirketi, insanlara zarar vermelerini engellemek ve daha fazla suiistimalden caydırmak için siyasi liderlerin sosyal medya hesaplarının belirli sürelerde askıya alınacağını ifade etmiştir.

Facebook şirketi ayrıca, siyasi liderlerin hesaplarının da tıpkı sıradan insanların hesaplarını denetlediği gibi, tamamen aynı standartlarda değerlendireceğini ve içeriğin kamu yararına olan etkisinin, verebileceği potansiyel zararlar ile mukayese edileceğinin altını çizmiştir.

Türkiye tarafından serbest bırakılan Rahip Andrew Brunson, Beyaz Ev Oval Ofis’te Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’a teşekkür ederken ve onu kutsarken, Dışişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı huşu içindeki başkanı izliyor. Foto: Mark Wilson/Getty Images

İçerik standartlarını dünyanın her yerindeki siyasi liderlere aynı şekilde uygulayan Facebook şirketinin, içerik gözetim yetkisi hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Bazıları, sosyal medyayı yalan bilgiler yayma ve yandaşlarını kışkırtmak maksadıyla kullanan siyasi liderlere, şirketin çok daha sert tedbirler uygulaması gerektiğini savunurken, bazıları da ifade özgürlüğü konusunda kuralları kanun yapıcıların belirlemesi gerektiğini ileri sürmektedir.

Facebook hesapları askıya alınan eski başkan Donald Trump ‘‘Donald J. Trump’ın Masasından’’ adını verdiği bir blog açmış, fakat okuyucu eksikliği nedeniyle sadece 29 gün sonra kapatmıştır.

Aşağıda başkanlığı döneminde sosyal medya hesaplarını çok yaygın bir şekilde kullanan eski başkan Donald Trump’a ait iki Twitter mesajı görülmektedir.

Türkiye ve Kürtler

ISIS mülki halifeliğinin geride kalan az kısmını sertçe ve birçok yönden vurmayı sürdürürken, uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye’den çekilmeyi başlatıyoruz. Yeniden toparlanmaları durumunda yakınlardaki mevcut üslerden yine saldıracağız. Kürtleri vururlar ise Türkiye’yi ekonomik olarak yıkıma uğratacağız. 20 mil genişliğinde bir güvenlik bölgesi oluşturacağız. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye’yi kışkırtmasını istemiyoruz. Rusya, İran ve Suriye, doğal düşmanları olan İslami Devlet terör Örgütünü Suriye’de imha etmesinin uzun vadede faydalananları olmuştur. Biz de faydalanıyoruz, fakat şimdi birliklerimizi eve döndürme zamanıdır. BİTMEYEN SAVAŞLARI durdurun! Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump.

Türkiye ve Rahip Brunson

Birleşik Devletler, büyük bir Hıristiyan, aile babası ve mükemmel bir insan olan Rahip Andrew Brunson’u uzun süreden beri alıkoyması nedeniyle Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacaktır. Brunson çok acı çekmektedir. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalıdır. Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 12:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: