savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,2807
EURO
18,2434
ALTIN
976,12
BIST
3.361,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Cumartesi Açık
33°C
Pazar Az Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
22°C

Trump Yargı Önünde Hesap Vermelidir!

Trump Yargı Önünde Hesap Vermelidir!

Üstünlerin Hukuku  Değil, Hukukun Üstünlüğü

Trump Yargı Önünde Hesap Vermelidir!

Birleşik Devletler Başsavcısı Merrick Garland hiç kimsenin hukukun üstünde olmadığını kanıtlamalı ve siyasi yansımaları ne olursa olsun eski bir başkan hakkında suçlamalarda bulunabilmelidir.

Yazar: Timothy L. O’Brien, Bloomberg, 09 Ağustos 2022

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 10 Ağustos 2022

Manhattan’da bulunan Trump Tower önünde gösteri yapan bir protestocu elinde ‘‘Hiç Kimse Hukuktan Üstün Değildir’’ pankartıyla görülürken. Kaynak: Getty Images

Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Trump hakkında oldukça canlı bir ilgilerinin olduğu açık, bunu nereden mi biliyoruz? Çünkü bizzat Donald Trump söyledi, olayla ilgili paylaştığı Twitter mesajı aşağıdadır.

Benim Florida, Palm Beach Mar-A-Lago’daki güzel evimin FBI ajanlarından oluşan büyük bir grup tarafından kuşatılmış, baskına uğramış ve işgal altında olduğu bu anlar ulusumuz için karanlık zamanlardır. Böyle bir şey daha önce hiçbir Birleşik Devletler Başkanının başına gelmemiştir. İlgili hükümet ajanslarıyla birlikte çalışma ve işbirliğinin ardından evime yapılan bu habersiz baskın gereksiz ya da uygun değildir. Bu olay savcılığın bir hatası, Adalet Sisteminin bir silah gibi kullanılması ve özellikle son anket sonuçlarına dayanarak, 2024 yılında yeniden Başkanlık yarışına girmemi ve önümüzdeki ara seçimlerde Cumhuriyetçiler ve Muhafazakârları durdurmak isteyen çaresiz Radikal Solcu Demokratlar tarafından yapılan bir saldırıdır. Böyle bir saldırı sadece çökmüş Üçüncü Dünya Ülkelerinde meydana gelebilir. Ne yazık ki yozlaşmanın bugüne kadar görülmediği seviyelere çıktığı Amerika artık bu ülkelerden bir tanesi haline gelmiştir. Kasamı dahi kırdılar. Bu olayla ajanların Demokrat Ulusal Komite merkezine zorla girdikleri Watergate arasındaki fark nedir? Bu olayda, tam tersine; Demokratlar, 45’inci Birleşik Devletler Başkanının evine zorla girmiştir.

Birleşik Devletler Başsavcısı Merrick Garland ve arka planda U.S. Capitol Building etrafında 06 Ocak 2021 tarihinde toplanan protestocular. İllüstrasyon: Salon/Getty Images.

FBI ajanlarının Mar-a-Lago’da bulunan ve başkanlık döneminde Trump’ın güneydeki Beyaz Ev olarak nitelendirdiği malikanesini neden hedef aldıkları tam olarak açık değildir. FBI ajanları evi bastığında orada olmayan Trump, yapılan aramayı tahmin edildiği gibi Demokratların kendisine karşı düzenlediği bir darbe olarak nitelendirmiştir. Ancak federal ajanların gerçekte aradıkları, Trump’ın Beyaz Ev’den ayrıldıktan sonra Palm Beach’te sakladığı gizli kayıtlardı. Eski başkan, National Archives (ABD Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi)’in hükümete ait olduğunu söylediği bazı dosyaları önceden iade etmişti, ancak Bloomberg News ve New York Times haberlerinde aramanın eski başkanın elinde tutmuş olabileceği belgeler üzerine odaklandığı ifade edilmiştir.

Hükümet dokümanları hırsızlığı Trump’ın yasal kaygılarının belki de en küçüğüdür. Başsavcı Merrick Garland nihayet eski başkanın üzerine federal kolluk kuvvetlerinin tüm ağırlığını salmış gibi görünmektedir. Başsavcı Garland’ın 2020 başkanlık seçimlerini kaybetmesinin ardından Trump ve işbirlikçilerinin gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimi için onu ne kadar agresif bir şekilde peşine düşmesine bağlı olarak suçlama listesi; kışkırtıcı komplolar, ABD’yi dolandırmak ve resmi işlemlerin engellenmesini içerebilir.

Başsavcı Garland’ın önümüzdeki aylardaki tercihlerinin çok önemli sonuçları olacaktır. Garland’ın doğru hareket tarzı; hiçbir başkanın hukukun üstünde olmadığını göstermek ve Trump hakkında bir iddianame hazırlamaktır. 06 Ocak 2022 tarihindeki komite oturumlarının ortaya koyduğu gibi Trump ve ekibi, 2020 başkanlık seçim sonuçlarını değiştirmek için sahte seçmen listeleri oluşturmak ve eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’e 2020 seçiminin onaylanmasını geri çekmesi için baskı yapmak dahil boğazlarına kadar suça batmış durumdadır. ABD Adalet Bakanlığı her iki suça yönelik iddiaları soruşturmak üzere bir  tahkikat komisyonu oluşturmuştur.

Capitol isyanında boynuzları ile bütün dikkatleri üzerine çeken Donald Trump taraftarı Jacob Chansley, Şaman inancı nedeniyle Arizona hapishane yemeklerini dokuz gün yiyememiş, sonunda bir yargıcın kararıyla organik beslenmesine izin verilmiştir. Fotoğraf: Manuel Balce Ceneta

Papa’nın ‘‘Onu neyle besliyorsun?’’ sorusuna, eşinin ‘‘Pizza’’ ile yanıtını verdiği eski başkan Trump ayrıca, 06 Ocak tarihinde meydana gelen şiddetli isyanı kışkırtmış ve silahlı olduğunu bildiği bir güruhu, Capitol binasını basarak federal senatörler ve onları koruyan polisin hayatlarını tehlikeye atana kadar durdurmak için hiçbir şey yapmamıştır. Eski başkan 06 Ocak öncesinde, esnasında ve sonrasında neden olduğu zararlar için çok az pişmanlık göstermiştir ve Mar-a-Lago’da evinin FBI ajanları tarafından basılmasıyla ilgili açıklaması da siyasi yandaşlarına yönelik dengesiz ve aslı astarı olmayan tahrikler içermektedir.

‘‘Bu olay savcılığın bir hatası, Adalet Sisteminin bir silah gibi kullanılması ve özellikle son anket sonuçlarına dayanarak, 2024 yılında yeniden Başkanlık yarışına girmemi ve önümüzdeki ara seçimlerde Cumhuriyetçiler ve Muhafazakârları durdurmak isteyen çaresiz Radikal Solcu Demokratlar tarafından yapılan bir saldırıdır. Böyle bir saldırı sadece çökmüş Üçüncü Dünya Ülkelerinde meydana gelebilir. Ne yazık ki yozlaşmanın bugüne kadar görülmediği seviyelere çıktığı Amerika artık bu ülkelerden bir tanesi haline gelmiştir.’’

Trump’ın Fox News TV kanalındaki yandaşları (fareli köyün kavalcıları), hemen açıklamasında dile getirdiği ifadelerin üzerine atladılar. Yandaş propagandacı Dan Bongino Mar-a-Lago baskınını ‘‘Üçüncü Dünya saçmalığı’’ olarak nitelendirdi. Temsilciler Meclisi’ndeki Trumpçı tayfa da FBI aramasını federal soruşturmaların bir silah olarak kullanılmasına benzeterek aynı şekilde tepki gösterdiler. Florida Valisi Ron DeSantis daha da ileri giderek FBI’ın eylemlerinin kendisine ancak Muz Cumhuriyetlerinde görülebilecek şeyleri hatırlattığını dile getirdi.

FBI ajanları tarafından yapılan arama ve eski başkan Trump’a yaptıklarının hesabını sormak maksadıyla sürdürülen daha kapsamlı çabalar kesinlikle yandaşlarının iddia ettikleri gibi değildir. Federal bir yargıç tarafından incelenip onaylanmadıkça FBI ajanlarının eski bir ABD başkanının evine girmesi veya kendi başlarına bir arama emri çıkarması mümkün değildir. Trump aleyhindeki soruşturmayı yürüten müfettişler Mar-a-Lago’nun aranmasında suç kanıtları olduğuna dair muhtemel nedenleri ortaya koymadığı sürece bir yargıcın arama emrine imza atması düşünülemez.

Eski başkan Donald Trump demir parmaklıklar ardında, İllüstrasyon: Salon/Getty Images.

Eski başkan Trump’a yapılanlar kesinlikle bir ‘‘Üçüncü Dünya’’ kanunsuzluğu değildir. Olup bitenler tam da federal bir soruşturmanın nasıl yapılması gerektiğini göstermektedir. Ve eski bir başkanı yaptıklarından sorumlu tutmanın anayasal ve siyasi bir krize yol açma riski taşıdığından kaygı duyanlar derhal düşünce tarzlarını değiştirmelidir. Trump’ın çeşitli hilelerle yasaları delmesine izin vermek Amerikan demokrasisi ve adalet sistemi çatısını da tehdit etmektedir.

Görünüşe bakılırsa Başsavcı Garland, eski başkan Trump ve danışmanlarından oluşan bir ekibin bazı suçlar işlediğine ikna olmuş durumdadır ve bu artık bir tartışma konusu olmaktan çıkmıştır. Şimdi önemli olan, Başsavcı Garland’ın tüm bu lanet olası kanıtları bir jüri önüne getirme kararlılığına sahip olup olmadı ve jürinin de Trump’ın yasaları çiğnediğine ikna edilip edilemeyeceğidir. Bunlar, tıpkı Trump’ı mahkemeye çıkarmanın siyasi sonuçlarını tartması gerektiği gibi, Başsavcı Garland’ın dikkate alması gereken stratejik konulardır.

İşte yeni evli Trump’ın, karşılaştığı çekici kadınlara yapmaktan hoşlandığını ifade ettiği şey: ‘‘Onları cinsel organlarından tutacaksın’’

Ancak nihayetinde Başsavcı Garland’ın öncelikli sorumlulukları Trump’ın mahkemeye çıkması durumunda ne tür bir jüri havuzuyla karşılaşabileceğini veya hazırladığı iddianamenin MAGA (Make America Great Again – Eski başkan Donald Trump’ın başkanlık seçim kampanyasında kullandığı ‘‘Amerika’yı Yeniden Yücelt’’ anlamına gelen kampanya sloganı) ülkesinde ne gibi sonuçlar doğuracağını ölçüp biçmek değildir. Amerikan demokratik yaşamı tehlikededir ve Başsavcı Garland’ın ana görevi, de Trump’ı işlediği suçlar için bir iddianame hazırlama ve sonrasındaki yargı sürecini de kendi işleyişine bırakmaktır.

Çevirenin Notları: Avukatının verdiği bilgilere göre Donald Trump’ın Florida, Palm Beach Mar-a-Lago’daki ‘‘güzel evi’’ 30-40 kadar eldivenli FBI ajanı tarafından baskın tarzında saldırıya uğramış ve işgal edilmiştir. Eski başkanının evine habersiz baskın düzenleyen FBI ajanlarından bazıları takım elbise, diğerleri ise günlük kıyafetler giymektedir. FBI ajanları 10-15 araçla Trump’ın evine gelmiştir ve araçların arasında bir de kiralık kamyonet bulunmaktadır.

Bu arada Temsilciler Meclisindeki bazı Cumhuriyetçi senatörler ara seçim sonrası sayı üstünlüğünü ele geçirmeleri durumunda soruşturma açılacağını ifade etmişlerdir. Halen 210 Cumhuriyetçi, 2020 Demokrat senatörün olduğu Temsilciler Meclisinde beş koltuk (4 Cumhuriyetçi, 1 Demokrat senatör hayatlarını kaybetmiştir) boş durumdadır. Kasım 2022 ara seçimlerinde 50 kadar yeni senatör seçilecektir.

Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2022-08-09/trump-raid-at-mar-a-lago-should-just-be-merrick-garland-s-opening-act

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.