savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
19,1645
EURO
20,9763
ALTIN
1.211,74
BIST
4.961,60
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
7°C
Ankara
7°C
Açık
Cuma Az Bulutlu
15°C
Cumartesi Çok Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
21°C
Pazartesi Çok Bulutlu
19°C

SBK Amerika Yolcusu

SBK Amerika Yolcusu

Alt sınırı altı ay veya daha fazla hapis cezasını gerektiren bir suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini, yurt dışına çıkaran veya bunların gayrimeşru kaynağını gizlemek veya meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla, çeşitli işlemlere tâbi tutan kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve 20,000 güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. TCK Madde 282/1

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Haziran 2022 – Güncelleme: 26 Ocak 2023

Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddiaları delilleriyle kanıtlamaya hazır olduğunu iddia eden Utah Eyalet Başsavcısı Andrea T. Martinez. Kaynak: Everipedia.

William H. Bymes ve Robert J. Munro tarafından kaleme alınan ‘‘Money Laundering, Asset Forfeiture and Recovery and Compliance – A Global Guide – Kara Para Aklama, Varlıklar El Koyma ve İadesi – Küresel Rehber’’ adlı kitapta SBK ile ilgili bölüm aşağıdadır.

‘‘Türk iş adamı, 133 milyon doları aşan sahte yenilenebilir yakıt vergi kredisi gelirlerini akladığı iddiasıyla Avusturya’da tutuklanmıştır. ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine 19 Haziran 2021 tarihinde Avusturya’da bir Türk iş adamı tutuklanmıştır. Hazırlanan ek iddianamede Sezgin Baran Korkmaz (SBK), kara para aklamak için komplo kurma, 10 adet elektronik havale dolandırıcılığı ve bir adet resmi kovuşturmayı engelleme iddialarıyla suçlanmaktadır.

Bu e-Kitap, okuyuculara AML/CTF (Anti-Money Laundering/Counter-Terrorism Financing  Act – Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Yasası) Mali ve Hukuki İstihbarat, dünya ülkelerindeki hukuk ve uygulamaların doğru  analizlerini en güncel referans ve kaynaklar ile sağlamak için hazırlanmıştır. Bu e-Kitap, beş ana tema üzerinde odaklanmıştır:

  • Kara Para Aklama Riski ve Uyum,
  • Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Uyum Yasası,
  • Cezai ve Hukuki Müsadere,
  • Uyum ve
  • Uluslararası İşbirliği.

Uluslararası işbirliği, kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadelede çok kritik bir öneme sahiptir. Yasadışı faaliyetler herhangi bir ülkede meydana gelebileceğinden, suç faaliyetlerini engellemek  maksadıyla yöntemler geliştirmek ve uluslararası katılımcıları belirlemek önemlidir.

Hakkında hazırlanan ek iddianameye göre SBK, Türkiye ve Luxembourg’da kontrolü altındaki banka hesapları aracılığıyla 133 milyon ABD doları üzerinde dolandırıcılık gelirini akllamıştır. İddianameye göre Jacob Kingston, Isiah Kingston ve Levon Termendzhyan’a ait Plymouth, Utah merkezli Washakie Renewable şirketi, biyodizel üretimi ve satışı için 1 milyar ABD doları üzerinde yenilenebilir yakıt vergi iadesi almak için sahte hak iddialarında bulunarak ABD Hazinesini dolandırmıştır.

Queen Anne

SBK ve işbirlikçilerinin, dolandırıcılıktan elde ettikleri gelirleri; Türk havayolu şirketi Borajet’i, Türkiye ve İsviçre’deki bazı otelleri, Queen Anne adlı bir yatı ve İstanbul boğazı kıyısında bir villa ve apartman dairesini satın almak için kullandıkları iddia edilmektedir.

İddianamede ayrıca; Sezgin Baran Korkmaz’a yöneltilen 10 adet elektronik fon dolandırıcılığı suçlaması da yer almaktadır. İddianameye göre Korkmaz, Jacob Kingston ve Isiah Kingston’u isimleri belirtilmeyen hükümet yetkilileri aracılığıyla federal büyük jüri soruşturması ve hukuk davalarında koruma sağlayacağı iddiasıyla dolandırmak için bir entrika planlamıştır.

Sezgin Baran Korkmaz suçu bulunması durumunda, her bir elektronik havale dolandırıcılığı suçundan en fazla 20’şer yıl, resmi kovuşturmayı engelleme suçundan da beş yıl olmak üzere toplam 225 yıl (10X20= 200+5= 225) hapis cezasına çarptırılabilir.’’

KARA PARA AKLAMA KOMPLOSU

Yukarıdaki grafikte yer alan ifadeler Sayın Oktay Üstün tarafından hazırlanan Açıklamalı İngilizce-Türkçe Kara para Terimleri ve Kavramları Sözlüğü’nden alınmıştır.

YERLEŞTİRME – Nakit halindeki Kara paranın nakit formundan çıkarılması ve transfer edilebilir duruma getirilmesi ve bunu sağlamak içinde meblağın nakit dışı değerlere tahvilinin veya küçük tutarlar halinde farklı kişiler adına bankalara yatırılmasının söz konusu olduğu kara para aklamanın “yerleştirme” aşaması

AYRIŞTIRMA – Kara para aklamanın “ayrıştırma-işleme” aşaması. Finansal sisteme sokulan Kara paranın, yasadışı kaynağının gizlenmesi amacıyla sıklık, miktar ve nitelik itibariyle karmaşık ve takibi kolay olmayan işlemlere tabi tutulması

BÜTÜNLEŞTİRME – Yasadışı kaynağı ile bağlantısı kesilen Kara paranın “aklanmış” olarak mali sisteme ve ekonomiye dahil edilmesiyle gerçekleştirilen kara para aklamanın bütünleştirme aşaması.

KIRLI PARA – Kara para, Bir suçun işlenmesi suretiyle doğrudan ya da dolaylı olarak sağlanan ya da elde edilen herhangi bir malvarlığı.

ELEKTRONİK FON TRANSFERİ – Fonun, gönderici (originator) adına bir finansal kuruluş tarafından (ordering financial institution) faydalanıcı finansal kuruluşa (beneficiary financial institution), bir faydalanıcıya (beneficiary) ödenmesi için iletilmesini sağlayan elektronik fon transfer işlemi.

KARA PARA AKLAMA – Kara para aklama veya suç gelirlerinin aklanması. Kara para aklama, suç olarak kabul edilen bir fiilin (öncül suçun) işlenmesi suretiyle elde edilen suç gelirinin (Kara paranın); yasadışı kaynağını yani suçtan elde edilmiş olduğu gerçeğini gizlemeye, onu olduğundan değişik ve meşru bir kaynaktan elde edilmiş gibi göstermeye yönelik bütün işlem ve eylemler sürecini ifade eder. Kara para aklama olgusu, öncesinde, seyrinde ve sonucunda birbirine bağlı üç unsuru ihtiva eden bir süreçtir. Bunlar: 1- Bir suçun veya suçların işlenmesi, 2- İşlenen bu suçtan para veya değeri para ile temsil edilen bir malvarlığının iktisap edilmesi, 3- Bu suretle elde edilen Kara paranın meşru bir kaynaktan elde edilmiş gibi gösterilmesi için muhtelif işlemlere tabi tutulması. Literatürde aşamaları; yerleştirme, ayrıştırma ve bütünleştirme şeklinde kategorize edilen kara para aklamanın, ülke mevzuatlarında öncül suçtan bağımsız ayrı bir suç olarak kabul edilmesi öngörülmüştür.

OFF-SHORE BANKING – Off-shore merkezlerde kurulan, yabancı (mukim sayılmayan) kişi ve kurumlardan fon toplama yetkisi bulunan, ülke kambiyo mevzuatına tabi olmayan ve vergi ve finansal avantajlar sağlayan ve yabancı para ile çalışmasına izin verilen bankacılık sistemi.

Güncelleme:

Korkmaz, 15 Temmuz 2022’de ABD’ye iade edildi.
Jürili duruşmaların 30 Ekim 2023’te başlayacağını ve 3 hafta süreceğini aktarıldı.
Savcılık’ın SBK ile ilgili dava dosyasına koyduğu 2.5 milyon adet belge var. O zamana kadar Sezgin Baran Korkmaz, Salt Lake City’de Federal Hapishane’de kalacak

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.