Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Salgın Tedbirlerine Rağmen Dinsel Festivale Katılan Aşılı Yahudiler Birbirini Ezdi

‘‘Ağır Felaket’’

Salgın Tedbirlerine Rağmen Dinsel Festivale Katılan Aşılı Yahudiler Birbirini Ezdi

 

Çeşitli basın organlarında yer alan haberlere göre; Yahudi dünyasının en kutsal yerlerinden bir tanesi olan Meron Dağı Mezarında toplananlardan en az 38 kişi çıkan izdihamda hayatlarını kaybettiler.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Nisan 2021

 

Aşırı Ortodoks Yahudiler, Kudüs kentinde; Roma devrinde Yahudilerin yok edilmelerinin sonunu kutlamak maksadıyla Lag Ba’Omer dinsel festivalinde ateşin etrafında dans ederken görülmektedir. 29 Nisan 2021. Fotoğraf: Sebastian Scheiner/AP Photo.

COVID-19 salgını tedbirlerine aldırmayarak dinsel bir festivale katılmak maksadıyla bir araya gelen on binlerce aşılı Yahudi’den en az 38’i çıkan izdiham sonucu hayatlarını kaybetmiştir. Başbakan Benjamin Netanyahu bu üzücü olayı AĞIR FELAKET olarak nitelendirmiş ve yaralıların iyileşmesi için dua ettiklerini açıklamıştır.

İzdihamın başlamasına neyin neden olduğu henüz doğrulanmasa da bazı gazete haberlerine göre izdiham stadyumun bir kısmının çökmesiyle başlamıştır. İsrailli yetkililer de yaptıkları açıklamada; dinsel festivalde hayatlarını kaybeden Yahudilerin havasızlıktan ve ezilerek öldüklerini açıklamıştır.

İkinci yüzyıl Talmud bilgesi Kabalist Shimon Bar Yochai’nin ünlü mezarının yanında düzenlenen dinsel festival, geçtiğimiz yıl koronavirüs tedbirleri nedeniyle iptal edilmiştir. İsrailli sağlık otoritelerinin karşı çıkmasına rağmen yapılan dinsel festivalin bu yıl yapılmasına izin verilmesinin nedeni İsrail’in başarılı aşılama kampanyası olabilir.

İsrailli yetkililer, sadece 10,000 Yahudi’nin dinsel festivale katılmasına izin vermesine rağmen, organizatörlerin yaptığı açıklamaya göre ülkenin çeşitli yerlerinden insanlar 650’den fazla OTOBÜS ile Meron dağına taşınmıştır. Dinsel festivalin organizatörlerine göre en az 30,000 Ortodoks Yahudi festivale katılmıştır.

Görgü tanıklarının ifadesine göre; bütün gece dua etmek, mistik şarkılar söylemek ve dans etmek için ikinci yüzyılda yaşayan Shimon Bar Yochai’nin mezarı başında toplanan Yahudilerden hayatlarını kaybedenler arasında çocuklar da bulunmaktadır.

Kendisi ve öğrencileri için ‘‘Bir Kabalist, peygambere tercih edilir’’ (Michael Laitman, Erdemliğin İncileri, Sayfa 38) denilen Shimon Bar Yochai’nin mezarı başındaki dinsel festivalde hayatlarını kaybeden Yahudilere, inanmayanların gerçek Yahudi sayılmadığı Talmud inancı gereği, toprağa gömülmeleri sonrasında başsağlığı diliyorum.

 

Önceki Makale  Kiralık Değil, Gerçek Tarihçiden Lozan Dersi

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
George Floyd İçin Adalet

Sekiz Dakika Kırk Altı Saniye George Floyd İçin Adalet Ercan...

ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR

‘‘ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR.’’ Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Yazar:...

Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da Barış Yapmalı

Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da...

Bir Güvenlik Ortağı Olarak Türkiye

Bir Güvenlik Ortağı Olarak Türkiye   Yazar: F. Stephen Larrabee,...

SSCB ve Soğuk Savaşı Ne Sonlandırdı?

Yazı Dizisi I SSCB ve Soğuk Savaşı Ne Sonlandırdı? Ercan...

Kapat