Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Ruslar Neden Gülmezler?

 

Ruslar Neden

Gülmezler?

 

Yabancılar devamlı olarak Rusların şaşırtıcı derecede ciddi olduklarını söyler. Gerçekten de Ruslar, diğer uluslara nazaran daha nadir güler, fakat bu yazıda açıklandığı gibi bunun nedenleri vardır.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 22 Şubat 2020


Ruslar Amerikalılar gibi değildir, gülmeleri için bir neden gerekir.

Ünlü bilim insanı Profesör Iosif Sternin bir yazısında, Ruslara özgü ulusal karakter özelliklerinden bir tanesini ele almış ve bunun nedenlerini açıklamıştır. İşte Rusların az gülmelerinin nedenleri…

Rus sosyal iletişiminde gülmek nezaket anlamına gelmemektedir. Batılıların selamlaşırken birbirlerine gülümsemesi tam bir nezaket göstergesidir. Bir insan ne kadar çok gülerse karşısındakine o kadar çok dostluk göstermek istiyor demektir. Sabit nezaket gülüşü, Ruslar tarafından ‘‘GÖREV GÜLÜŞÜ’’ olarak adlandırılır ve bir insanın samimiyetsizliğini, esrarengizliğini ve gerçek duygularını gizlediğini gösteren kötü bir özellik olarak algılanır. Gerçek Rus gülüşü ise nezaket göstergesinden ziyade, kişisel sempati işaretidir.

Ruslar yabancılara gülümsemezler. Ruslar birbirleriyle olan sosyal ilişkilerinde, esas olarak sadece tanıdıklarına gülümser. İşte bu nedenle; bir Rus mağazasındaki satış görevlisi müşterilere gülümsemez, bunun en basit nedeni onları tanımıyor olmasıdır. Eğer bir müşteri mağaza çalışanları tarafından önceden tanınıyor ise satış görevlileri büyük olasılıkla ona güler yüzle hizmet edecektir.

Rusların gülümsemelere gülerek karşılık vermesi de yaygın değildir. Ruslar tanımadıkları bir insanın onlara güldüğünü gördüklerinde, bu gülüşün nedenini anlamaya çalışırlar. Ve büyük ihtimalle, kıyafetlerindeki bir şeyin veya saç kesim tarzlarının karşılarındaki insanın gülmesine neden olduğunu düşünürler.

Rusların gülmesi için, etrafındaki insanların da kolaylıkla görüp anlayabileceği gerçek bir nedene ihtiyaçları vardır. Diğer insanların bakış açılarından bakıldığında, ancak böyle bir durum insana gülme hakkı verir. Rus lisanında diğer dillerde olmayan benzersiz bir atasözü vardır. ‘‘Sebepsiz gülmek, aptallığın işaretidir’’.

Rusların ciddiyeti (kasveti değil, Ruslar genelde neşeli, hayat dolu ve esprili insanlardır), kahkaha atma ve şaka yapmaya karşı birçok atasözü ve deyimin yer aldığı Rus folkloru tarafından da desteklenmektedir.

Profesyonel işlerini yaparken veya ciddi bir iş yaparken gülmek, Ruslar arasında yaygın değildir. Örneğin havaalanlarındaki gümrük görevlileri, işlerini yaptıklarından ve yaptıkları iş de ciddiyet gerektirdiğinden asla gülmezler.

Gerçek ‘‘RUS GÜLÜŞÜ’’ sadece içten bir gülümsemedir ve karşıdaki muhataplara, iyi bir ruh halinin samimi ifadesi olarak kabul edilir.

 

Why Don’t Russians Smile?

This article originally appeared at Adme.ru It was translated by Sergey Turgenev Foreigners regularly say that Russians are astonishingly unsmiling people. This fact is widely mentioned in the blogs, tour-guides, discussed in personal conversations and shared with friends and acquintances.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Konuşması
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Gülen kimin elinde kalsa daha iyi?

Gülen kimin elinde kalsa daha iyi?   Türkiye sadece Gülen’in...

O Günden Bugüne Ne Değişti?

  O Günden Bugüne Ne Değişti?   MÜYESSER YILDIZ, Sincan...

Bu Defa Çanlar, ABD İçin Çalıyor!

Bu Defa Çanlar, ABD İçin Çalıyor! Yazan: Berk ÖZER, USMER...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ – 14 Ekim 2020

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE KOYUN...

Sivrisineklere Dikkat!

  Sivrisineklere Dikkat! Kızarıklık, kabarma ve kaşıntı kesinlikle dişi bir...

Kapat