Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

RUS BÜYÜKELÇİSİNİ KİM ÖLDÜRDÜ?

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

RUS BÜYÜKELÇİSİNİ KİM ÖLDÜRDÜ?

Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 19 Aralık 2016

Ankara ve İstanbul sokaklarına asılan afiş

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, fotoğrafta görülen afişi asanlar ve bu afişin asılmasına göz yumanlar tarafından öldürülmüştür.

Türkiye, İran ve Rusya arasındaki üçlü görüşmelerde, Halep’te rejim güçleri tarafından kuşatılan siviller ve savaşçılar ile İdlib yakınlarındaki Fu’ah ve Kefreya’da, muhaliflerin kuşatması altında olan Şii savaşçıların tahliyesi konusunda anlaşmaya varılmış ve tahliyeler İran’ın ısrarı üzerine eş zamanlı olarak başlamıştır.

Esat’ın iktidarda kalmasına şiddetle karşı çıkan, 600.000 kişinin katili olan birisi çözümün parçası olamaz diyen ve Suriye yönetimiyle gizli görüşmeler yaptığını ret eden Türkiye, Halep’ten tahliye edilecek sivillere Türkiye’nin kapılarını açmıştır.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Rus uçağının anlaşılamaz bir şekilde düşürülmesi sonrasında oldukça gerginleşmiş ve Rusya tarafından Türkiye’nin belini büken acımasız ambargo ve yaptırımlar uygulanmıştır. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Başkanı Vladimir Putin’den özür dilemesi sonrasında yeniden normalleşme yoluna giren Türkiye-Rusya ilişkileri, Halep’e kefen göndermek yerine, Rusya’ya karşı çıkmayı tercih eden bir cani tarafından yeniden sonu belirsiz bir yola sokulmuştur.

Aynı coğrafyada yer alan ve çatışan çıkarları olan Rusya ve Türkiye, stratejik ortak olmanın çok ötesinde, sadece çeşitli alanlarda ortak politikalar belirleme yönünde adımlar atarken ve birbirlerini ABD ile Avrupa Birliği karşısında birer denge unsuru olarak, başarılı bir şekilde kullanırlarken bu saldırı gerçekleştirilmiştir. Türkiye’nin Suriye topraklarında yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonu da Türkiye ile Rusya’nın, Suriye konusunda anlaştıklarının en büyük kanıtlarından bir  tanesi olarak değerlendirilebilir.


Rus Büyükelçiye yapılan saldırı, Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de ilerlettiği iyi ilişkilere yönelik bir provokasyondur. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Türkiye ve Rusya arasındaki görüş farklılıklarının en çok belirginleştiği alan Suriye ile olan ilişkilerdir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Andrey Karlov’a yapılan saldırıyı, Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de ilerlettiği iyi ilişkilere yönelik bir provokasyon olarak nitelendirmiştir.

Rus ordusundan Korgeneral Sergei Rudskoi, Halep’te sıkışan 3406 ılımlı muhalif savaşçının gönüllü olarak teslim oldukları, direnmeyi durdukları ve silahlarını teslim ettiklerini, bunlardan 350’si hakkında soruşturma açılacağını, kalan 3056’sının ise af edildiği açıklamasını yapmıştır.

Evlerini terk eden saldırı altındaki Halep  kenti  sakinleri. © EPA

Halep düşmüştür ve Halep’ten tahliye edilenler, Rus generalin sözünü ettiği 3056 savaşçı ve bunların aileleridir. Halep’te Rusya ve Esat rejimi kazanmış, ABD ve kısmen desteklediği  muhalifler yenilmiştir. Washington, Ankara-Moskova arasında neler konuşulduğunu dahi  bilmemektedir. Vladimir Putin, Suriye konusunda haklı çıkmıştır ve Esat rejiminin aşırı İslamcıları ezdiğini söyleyen Donald Trump da Esat’ın iktidarda kalması ve desteklenmesi konusunda Vladimir Putin gibi düşünmektedir. Esat rejimi, Halep’ten çektiği kuvvetlerle havada Rusya, karada da İran’ın desteğini alarak hazırlıklarını tamamladıktan sonra yönünü kuzeye çevirecek ve ülkesini teröristlerden temizleyecektir.

Peki, dört yıl süren savaşta bir dönüm noktası olan Halep  zaferi  sonrasında, Rus Korgeneral Rudskoi’nin Esat yönetimi tarafından affedildiğini söylediği gönüllü olarak teslim olan, direnişi durduran ve silahlarını teslim eden 3056 savaşçıya ne olacaktır? Bu savaşçılar ve aileleri  nereye gidecektir? Halep’te varılan antlaşmanın bu konudaki hükümleri nelerdir?

Türkiye’nin ulusal  güvenliği için en büyük tehdit, Suriye içerisindeki artan Kürt grupları ve IŞİD terör örgütüdür. Son aylarda Türk şehirlerinde gerçekleştirilen intihar eylemleri bu tehdidin Türkiye sınırları içersine de yayıldığını göstermektedir.  Esat rejimini destekleyen Rusya ile ilişkilerini düzeltmek isteyen Türkiye, Ağustos 2016 ayında, desteklediği bazı grupları Fırat Kalkanı operasyonuna dahil etmek üzere Halep’ten çekmiştir.

Türkiye tarafından desteklenen ve Halep’ten tahliye edilen Türkmen Sultan Murad tugayından üst düzey bir  yetkili de savaşçılarının, Türkiye tarafından IŞİD terör örgütünü Halep’in 40 kilometre kuzeydoğusunda yer alan al-Bab’tan atmak için yürütülen operasyonlara katılacaklarını açıklamıştır.

Obama’nın Suriye, özellikle de Kürtleri destekleme politikasından nefret eden Türkiye, tepki  olarak Rusya’ya yaklaşmış ve bazı  iddialara göre Suriye hükümet yetkilileri ile bir süredir gizlice görüşmeye de başlamıştır.

Bütün bu olanlar, ‘‘Ya Rusya’ya karşı çık ya da Halep’e kefen gönder’’ zihniyetindeki birilerinin düğmeye basmasına ve Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine neden olmuşlardır.

Üç yıl sonra dünya, Türkiye’deki el Kaide terörünü konuşacaktır. Cebinde akrep taşıyan, sonucuna da katlanır unutmayın. Vladimir Putin

Saldırgan öldürüldüğüne göre saldırının arkasındakileri biz tahmin etmeye çalışalım ve bu tahminimizde de, Putin’in terörü destekleyenler için sarf ettiği ünlü sözünü hatırlayalım. Terörü  destekleyenler cebinde akrep  taşırlar ve önünde sonunda da sonucuna katlanırlar.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Türkiye ‘nin S-400 Özeti
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Dev Asteroid 19 Nisan 2017 Günü Dünyayı Sıyırarak Geçecek

Dev Asteroid 19 Nisan 2017 Günü Dünyayı Sıyırarak Geçecek Yazar:...

Türkiye, Nükleer Uygulamalarda Kullanılabilen İsrail Yapımı Cihazları İran’a Sattı

Türkiye, Nükleer Uygulamalarda Kullanılabilen İsrail Yapımı Cihazları İran’a Sattı İddia...

Türkiye’nin Demir Adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hikâyesi

Türkiye’nin Demir Adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hikâyesi Geçtiğimiz yaz...

Duvarların Arkasını Gösteren Akıllı Teknolojiler Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Ediyor!

Duvarların Arkasını Gösteren Akıllı Teknolojiler Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Ediyor!...

Bulgaristan F-16 Savaş Uçakları Alıyor

  Bulgaristan F-16 Savaş Uçakları Alıyor   ABD, Bulgaristan’a yaklaşık...

Kapat