savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,9690
EURO
18,3872
ALTIN
1.032,02
BIST
2.718,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
33°C
Ankara
33°C
Açık
Cumartesi Hafif Yağmurlu
29°C
Pazar Açık
31°C
Pazartesi Açık
32°C
Salı Az Bulutlu
31°C

Pelosi’nin Tayvan Ziyareti

Pelosi’nin Tayvan Ziyareti

Ateşle Oynuyorlar

Pelosi’nin Tayvan Ziyareti

Pelosi hanım 30 yıldan daha fazla bir süredir Kongre’dedir ve Çin’e olan düşmanlığını yüksek sesle dile getiren bir kadındır. 1989 yılında Pekin Tiananmen Meydanı’nda demokrasi taraftarlarının acımasızca katledilenlerin anısına bayrak açmış bir politikacıdır.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 05 Temmuz 2022

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti Çin’i öfkelendirmiş ve bilgisayar korsanları 03 Ağustos 2022 günü Tayvan alışveriş merkezlerindeki ilan panolarına girerek; ‘‘Yaşlı cadı, Tayvan’dan defol’’, ‘‘Yaşlı  cadının Tayvan ziyareti ana kıtanın egemenliğine ağır bir provokasyondur. Büyük Çin bir gün yeniden birleşecektir’’ gibi  ifadeler paylaşmıştır.

  • Biden yönetimindeki Beyaz Ev haftalardır Pekin ve dünyayı, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ABD’nin Çin veya Tayvan politikasıyla bir ilgisi olmadığı yönünde ikna etmeye çalışmaktadır.
  • Ancak uzmanlar, Biden yönetiminin ikna çabalarında bir noktayı kaçırdıklarını, bunun nedeninin de Washington’daki siyasi bölünmelerin dünyanın geri kalanı için hiçbir anlam ifade etmemesi olduğunun altını çizmektedirler.
  • ABD’nin Tayvan politikasının kasti belirsizliği, Beyaz Ev’in Pelosi’nin yaptıklarıyla Biden’in söyledikleri arasında bir ayrım yapmasını daha da zorlaştırmıştır.

WASHINGTON — Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, uzun süreden beri dedikoduları ayyuka çıkan bir resmi ziyaret kapsamında, Salı günü yerel saat ile akşamüzeri Tayvan topraklarına inmiştir. Bayan Pelosi’nin ziyareti Biden yönetimindeki Beyaz Ev ile Kongre’deki en güçlü Demokrat partililer arasında nadir görülen bir görüş ayrılığına neden olmuştur.

Biden yönetimi resmi olarak, Pelosi’nin ziyaret kararını onaylayıp onaylamadığı konusundaki sorulara direkt yanıt vermekten kaçınmaktadır.

Ancak Beyaz ev ve Pentagon yetkilileri resmi olmayan tepkilerinde, AB D-Çin ilişkilerinin onlarca yıldır en kötü olduğu bir dönemde gerçekleşen bu ziyarete karşı olduklarını açıkça ortaya koymaktadırlar.

Temmuz 2022 sonlarında Biden, Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle ilgili dedikodulara verdiği bir yanıtta; ordunun o anda bunun iyi bir fikir olmadığını düşündüğünü ifade etmiştir.

Haftalar boyunca başkan dâhil bütün Amerikalı yetkililer Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin kendi tercihi olduğu ve bu kararın sadece Pelosi’ye ait olduğunun altını çizerek kendilerini tam bir çıkmaza sokmuştur.

Oysa uzmanlar şimdi bu çabaların çok önemli bir noktayı kaçırdığını ifade etmektedir. Bunun nedeni ise, Washington’daki siyasi görüş ayrılığının, dış politika meselelerinde Amerikan başkanları ve Kongre’deki üst düzey müttefiklerini aslında birbirlerinin yerine geçen dublörler olarak görmeyi öğrenen dünyanın geri kalanını hiç ama hiç ilgilendirmiyor olmasıdır.

Washington’un Tayvan politikasının kasti belirsizliği gerçeği, Pelosi’nin yaptıkları ile Beyaz Ev’in söyledikleri arasında anlamlı bir ayrım yapmayı çok daha zorlaştırmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır.

Çin konusunda çoktandır şahin bir politika izleyen Pelosi, Pekin yönetimi tarafından haydut devlet olarak değerlendirilen, Çin ana kıtası açıklarındaki özerk adayı ziyaret edeceğine dair resmi bir açıklama yapmamıştır.

Ancak Pelosi ve ofisinin güvenlik endişeleri nedeniyle ziyareti resmi olarak teyit etmeyi haftalarca reddetmesinin ardından, Tayvan medyası Pazar günü Pelosi ve beraberindeki beş kişilik bir heyetin geceyi başkent Taipei’de geçirmeyi ve Tayvanlı liderler ile adanın parlamento üyeleriyle görüşmeyi planladıkları haberini geçmiştir.

Pekin yönetimi ise, 25 yıldan beri bir Amerikan temsilciler Meclisi sözcüsünün adaya yapacağı ilk ziyaret konusunda oldukça öfkelidir.

Üst düzey Çinli diplomat Liu Xiaoming, Pazartesi günü geç saatlerde attığı bir Twitter mesajında Pelosi tarafından yapılacak ziyaretin Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı büyük ölçüde tehdit edeceği, ABD-Çin ilişkilerinin ağır bir şekilde altını oyacağı ve bölgede çok ciddi bir durum ve sonuçlara neden olacağını ifade etmiştir. Liu’nun açıklaması, Pekin’de haftalardır süren uyarı ve tehditlerin tonu ve gidişatını yansıtmaktadır.

Çin yönetimi Salı günü, bazı Tayvan ürünlerine yönelik yeni ithalat yasaklarından başlayan bir dizi eylemle bu söylemlerini tırmandırmıştır. Çok kısa bir süre sonra da Reuters, birkaç Çin savaş uçağının Tayvan Boğazı orta hattına yakın uçtukları haberini geçmiştir.

Saatler sonra büyük bir Tayvan medya kuruluşlarından bir tanesi, adanın silahlı kuvvetlerinin, Çin’in Pelosi’nin beklenen ziyareti nedeniyle yaptığı atışlı tatbikatlara tepki olarak üst düzey alarm seviyesine getirildiği haberini geçmiştir.

Pelosi’nin bu hafta içinde Asya’ya ülkelerine yapacağı ziyaretlerin tamamında bir ABD askeri uçağında seyahat ettiği göz önüne alındığında, Çin ile Tayvan arasında artan gerginliğin özellikle büyük riskler taşıdığı açıktır.

Pelosi’nin ziyaretinin Biden’in Beyaz Evi’ni nasıl zor bir duruma soktuğunun da altını çizmektedirler.

Son günlerde Pelosi’nin ziyaretiyle ilgili haberler giderek sağlamlaştığında, Biden’in üst düzey sözcüleri, yaklaşan herhangi bir gezinin varlığını onaylayamadıklarını veya inkâr edemeyeceklerini, ancak önemini de küçümseyemeyeceklerini defalarca ifade etmek zorunda kalmışlardır.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği bir demeçte Pelosi’nin henüz ziyaret planlarını doğrulamadığına dikkat çekmiş ve gezisi esnasında nerelere uğrayacağı konusunda spekülasyona girmek istemediğini belirtmiştir.

Kirby çok geçmeden, Başkan Biden’in geçen hafta içinde iki saatten fazla süren bir video görüşmesinde, Pelosi’nin teyit edilmeyen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceğini özellikle gündeme getirmesini hatırlatmıştır.

Başkan Biden konuşmasında, Kongre’nin bağımsız bir hükümet kolu olduğunun özellikle altını çizmiş ve Sözcü Pelosi’nini bir Kongre üyesinin yaptığı gibi ülke dışı gezilerinde kendi kararlarını kendisinin verdiğini söylemiştir.

Tayvan-Ukrayna: Her iki ülke de Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere çok güçlü komşulara sahiptir. Vladimir Putin’e göre Ukrayna, Moskova’nın kontrolünde olması gereken bir ülkedir. Çin’deki komünist parti de 1949 yılından bu yana Tayvan’ın kendi egemenliği altında olması gerektiğini ileri sürmektedir. Rusya ve Çin, çok daha büyük ordulara ve nükleer silahlara sahiptir. Ne Ukrayna ne de Tayvan tam olarak ABD’nin tam müttefiki statüsünde değildir.

Biden ve Xi’nin Pelosi’nin ziyareti hakkında görüştüklerini söyleyen Kirby, çok geçmeden Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin önemini azaltma çabasına girişmiştir.

Kirby, Pelosi’nin Tayvan’a gitmesi durumunda bunun ilk olmayacağını, daha önce de bu tür ziyaretlerin yapıldığını ve ziyaretin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğinin altını çizerek tutumlarının değişmediğini ifade etmiştir.

Dış politika uzmanlarına göre, Beyaz Ev’in Pekin yönetimini, Kongre’deki en üst seviyedeki Demokrat partilinin tutumu ile Demokratik parti yönetiminin niyeti arasında ayrım yapması gerektiğine yönelik ikna çabaları boşunadır.

Çin Silahlı Kuvvetleri’nin adaya bu kadar yakın mesafelerde tatbikat yapması, Tayvan ile yeniden birleşmeye yemin ettiği ve kuvvet kullanmama seçeneğini devre dışı bıraktığı göz önüne alındığında önemlidir. Nitekim Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada; Pelosi’nin ziyaretinin Çin-ABD ilişkilerine ciddi bir etkisi olacağı ve Çin’in egemenliği ile toprak bütünlüğünü ihlal ettiği vurgulanmıştır. Açıklamada ziyaretin ayrıca Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın altını oyduğu ve Tayvanlı ayrılıkçılara ülkenin bağımsızlığı yönünde verilen ağır bir yanlış sinyal olduğu vurgulanmıştır.

 

John Hopkins İleri Uluslararası Çalışmalar Okulu Çin Küresel Araştırma Merkezi direktörü Andrew Mertha, Pelosi’nin ziyaretinin o kadar da önemli olmadığını ve Çinlilerin bundan bir anlam çıkarmamaları gerektiğini söylemenin, Çin’e yarım dakikasını dahi ayıran herkes tarafından planlanan ziyarette bir kasıt olduğunu anlayacağını söylemektedir.

Andrew Mertha’ya göre; Pelosi kadar önemli birinin ziyaretinin, Pekin tarafından Amerika’nın Tayvan’ın bağımsızlığına verdiği desteğin yüz yüze ifadesinden başka bir şey olarak görülmesi ve algılanması imkânsızdır.

Başkan Biden’in bizzat kendisinin, üç ayrı yerde Çin’in adayı işgal etmesi durumunda ABD’nin Tayvan’ın savunmasına koşacağını söylediği göz önüne alındığında, Amerika’nın Tayvan’ın bağımsızlığına verdiği desteğin tam olduğu açık ve nettir.

Mertha’ya göre yapılan açıklamalar, Washington’un ABD’nin Tayvan’ı kimin kontrol ettiği konusunda stratejik bir belirsizlik politikası sürdüreceğine dair onlarca yıldır verdiği güvenceyi baltalamaktadır.

Tayvan Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada; Çin’in yerel saatle 13:56’da Tayvan’ın kuzeydoğusu ve güneybatısındaki deniz alanlarına birkaç Dongfeng füzesi attığı ve tatbikatların Perşembe erken saatlerde başladığı duyurulmuştur. İki adet füze Tayvan’a ait Matsu adaları yakınlarına yerel saatle 02:00’de atılmıştır. Çinliler şimdilik Dongfeng füzeleriyle deniz canlılarını öldürmektedir.

Pekin’i Çin’in tek yasal hükümeti olarak tanıyan ancak Tayvan’ın resmi olarak Pekin hükümetine tabi olmadığını savunan uzun süreden beri devam etmekte olan ABD’nin tutumuna atıfta bulunan Mertha, Olaya Çin tarafından bakıldığında mantıksız bir şey olmadığını ve ülkesinin Tek Çin politikasının sınırlarını biraz zorladığını söylemektedir.

Mertha, alarm durumuna geçen ve endişelenen Pekin yönetimini haklı bulmakta ve onları suçlamamaktadır.

https://www.cnbc.com/2022/08/02/white-house-struggles-to-insulate-bidens-china-policy-from-pelosis-taiwan-trip.html

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.