Açık

Özel Brifing Birleşik Devletler-Türkiye Suriye Çalışma Grubu

ANALİZ - 9 Haziran 2018 09:53 A A

Özel Brifing

Birleşik Devletler-Türkiye Suriye Çalışma Grubu

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 9 Haziran 2018

Kapsamlı Politik Çerçevenin zamanlamasıyla ilgili rakamlar hariç anlaşan solda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu.

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı tarafından, iki ülke dışişleri bakanlarının Pazartesi günü Washington’da bir araya gelmesi sonrasında yapılan açıklamaya göre; ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münbiç kentinde güvenlik ve istikrarın sağlanması maksadıyla bir ‘‘yol haritası’’ üzerinde anlaşmıştır.

Taraflardan hiç biri ayrıntıları açıklamamış, fakat Türk ve Amerikalı yetkililer, yol haritasının Kürt kuvvetlerinin Münbiç kentinden çekilmesini de kapsadığını teyit etmişlerdir.

Münbiç kenti halen Birleşik Devletler tarafından desteklenen Suriye Demokratik  Güçlerinin (SDF–Syrian Democratic Forces) kontrolü altındadır. Suriye Demokratik Güçlerinin çekirdeğini, Ankara’nın terörist olarak gördüğü Kürt YPG (Halk Koruma Birlikleri) ve YPJ (Kadın Koruma Birlikleri) unsurları oluşturmaktadır. Washington ise YPG unsurlarını İslami Devlet terör örgütüne karşı sürdürülen mücadelede ana müttefiki olarak görmektedir.

Türkiye daha önce yaptığı bir açıklamada; Birleşik Devletler-Türkiye Münbiç Yol Haritasının, YPG/YPJ unsurlarını bölgeyi terk etmeye zorlayacağını iddia etmiştir. Bununla birlikte bu yol haritasının detayları ve nasıl uygulanacağı hakkında hâlâ soru işaretleri bulunmaktadır.

Yandaş basının yazdıklarına, yapılan açıklamalara itibar etmeyin. ABD-Türkiye Suriye Çalışma Grubu Özel Brifingini kendiniz okuyun ve karar verin.

Yazıda ayrıca; 26 Ağustos 2016 tarihinde, Kongre Araştırma Servisi tarafından hazırlanan ‘‘Türkiye: Arka Plan ve ABD İlişkileri’’ başlıklı raporun ‘‘Suriye-İslami Devlet ve Suriyeli Kürt Güçleri’’ bölümü ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarının perde arkasını okuyabilirsiniz.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum. Unutulmamaları dileğiyle…

ABD-Türkiye Suriye Çalışma Grubu Özel Brifinginin tamamını  BURADAN  okuyabilirsiniz.

 

Önceki Makale  Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri "Siyaset"

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ANALİZ - 09:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: