Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Nikotin Korona Virüse Karşı Etkili mi?

Sitokin Fırtınalarını Engelliyor mu?

Nikotin Korona Virüse Karşı Etkili mi?

 

Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre; ölümcül hastalığın önlenmesi veya tedavisinde kullanılabilmesinin test edileceği daha fazla deneyin yapılması planlanan Fransa’da nikotin insanları korona virüs bulaşmasından koruyabilir.

 

France24, 23 Nisan 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 01 Mayıs 2020

  

Konuyla ilgili bulgular, Paris kentinde önde gelen bir hastanede bazı araştırmacıların 343 korona virüs hastası ve hastalıktan etkilenen fakat hafif semptomlar gösteren 139 kişi üzerinde yaptıkları inceleme sonrası yayımlanmıştır.

 

Araştırmacılar inceledikleri hastaların, Fransa ortalaması olan yaklaşık %35 ile karşılaştırıldığında daha azının sigara içtiğini bulmuşlardır.  İç hastalıkları profesörü ve çalışmayı kaleme alan Zahir Amoura, inceledikleri toplam 482 hastadan sadece %5’inin sigara içtiğini söylemiştir.

 

Fransa’da yapılan araştırma, geçtiğimiz ay New England Journal of Medicine (NEJM) dergisinde yayımlanan ve Çin’de korona virüsten etkilenen 1.000 insandan sadece %12,6’sının sigara içicisi olduğunu ortaya koyan çalışma ile benzer sonuçlara ulaşmıştır. Bu oran da Dünya Sağlık Örgütüne (WHO-World Health Organization) göre Çin halkının %26 olan düzenli sigara içenlerin oranından oldukça düşüktür.

 

 

Fransa’nın Paster Institut enstitüsünden ünlü bir nörobiyoloji uzmanı olan ve çalışmanın kaleme alınmasına katkı sağlayan Jean-Pierre Changeux’a göre; nikotin hücre reseptörlerine yapışabilmekte ve böylelikle virüsün hücre içine girmesi ve vücuda yayılmasına engel olmaktadır. Araştırmacılar daha fazla klinik denemeler yapmak için Fransa sağlık yetkililerinin onay vermesini beklemektedirler.

 

Araştırmacılar, nikotinin korona virüse karşı koruyucu olup olmadığını görmek maksadıyla; araştırmanın ilk yapıldığı yer olan Paris Pitié-Salpêtrière üniversite hastanesindeki sağlık çalışanları üzerinde nikotin bandı kullanmayı planlamaktadır.

 

Araştırmacılar bunun yana sıra hastanede yatarak tedavi gören ve yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören ağır hastalar üzerinde de nikotin bandı kullanımı için başvurmuşlardır.

 

Önceki Makale  Remdesivir İlacı ve Korona Virüs Tedavisi

Araştırmacıların özellikle üzerinde durdukları; nikotinin, bağışıklık sisteminin hızlı ve aşırı reaksiyonu olan ve COVID-19 ölümlerinin büyük çoğunluğunun nedeni olarak gördükleri sitokin fırtınalarına engel olup olmayacağını ortaya çıkarmaktır.

 

(ÇN: Vücuda girdiğinde virüs, büyük bir ihtimalle solunum yollarımızı kaplayan ACE-2 taşıyıcı hücrelerine saldırmaktadır. Ölen hücreler kabuklaşır ve hava yollarını tıkarken, virüsü vücudun daha derinlerine, akciğerlere doğru taşımaktadırlar. Enfeksiyon ilerledikçe akciğerler ölü hücreler ve sıvı ile tıkanmakta ve nefes alıp vermeyi daha da zorlaştırmaktadır. Virüs bunun yanı sıra mide-bağırsak ve kan damarları dâhil diğer organlardaki ACE-2 taşıyıcı hücreleri de enfekte edebilir.

 

 Bağışıklık sistemi savaşır ve virüse saldırır. İltihap ve yüksek ateşin nedeni budur. Fakat aşırı ağır vakalarda bağışıklık sistemi kontrolden çıkar ve vücuda giren virüsle ölümüne savaşarak, virüsün verdiği zarardan çok daha fazlasına neden olur.  Örneğin; kan damarları, savunma hücrelerinin bir enfeksiyon bölgesine ulaşmasına yol açmak için genişleyebilirler, bu çok iyi bir şeydir,  fakat kan damarlarının çok fazla genişlemesi akciğerlere çok daha fazla sıvı dolmasına neden olmaktadır.

 

Zarar veren bu aşırı reaksiyonlara tıp literatüründe sitokin fırtınaları adı verilmektedir. Sitokin fırtınaları; 1918 grip salgını, H5N1 kuş gribi patlamaları ve 2003 SARS salgınındaki birçok ölümlerin sorumlusudur. Ve muhtemelen en ağır COVID-19 vakalarının sorumlusu da sitokin fırtınalarıdır. Yale Tıp Akademisinden Akiko Iwasaki, virüslerin insan ev sahiplerine adapte olmaları için zamana ihtiyaçları duyduklarını, insan vücuduna ilk girdiklerinde ne yaptıklarını bilmediklerini ve bu tepkileri öğrenme eğiliminde olduklarını ifade etmektedir.)

 

Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor olsa da uzmanlar, koruyucu bir tedbir olarak insanları sigara içme ve nikotin bandı kullanmaları yönünde teşvik etmektedir.

 

Fransa’nın üst düzey sağlık yetkililerinden Jerome Salomon nikotinin zararlı etkilerinin unutulmaması gerektiğini ifade etmekte ve sigara içmeyenlerin yan etkiler ve bağımlılığa neden olabileceğinden kesinlikle nikotin içeren maddeler kullanmamalarını uyarısında bulunmaktadır.

 

Önceki Makale  Sigara içenler ve bırakanlar: Akciğer kanserini nasıl önleyebilirler?

Fransa’da insanları öldüren bir numaralı katil tütündür ve yaklaşık olarak 75,000 insan her yıl sigara içmeyle bağlantılı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

 

Fransa, 155,000 tespit edilen vaka ve 21,000 ölüm ile Avrupa’da korona virüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden bir tanesidir.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve kesinlikle bir sağlık tavsiyesi değildir. Nikotin içeren maddeler dâhil her türlü ilacı kullanırken lütfen doktorunuza danışınız. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

https://www.france24.com/en/20200423-france-testing-whether-nicotine-could-prevent-coronavirus-1

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
MHP’nin Af Teklifinin Düşündürdükleri

MHP’nin Af Teklifinin Düşündürdükleri Batağa düşmüş bazı kişileri kurtarmaktan ziyade...

MED-7 Ülkelerinden Yunanistan’a Tam Destek

Ajaccio Deklarasyonu MED-7 Ülkelerinden Yunanistan’a Tam Destek Yunanistan, Fransa, İtalya,...

Alican Türk

(E) Albay Alican TÜRK’ün ÖZGEÇMİŞİ   Bilecik'li bir baba ile...

Beka Meselesi

Beka Meselesi   Kendimize karşı dürüst olmazsak Hristiyan Batı karşısında...

SÛFÎ CAMİSİNDE KATLİAM

SÛFÎ CAMİSİNDE KATLİAM Camilerde de hunharca öldürülen Müslümanlar için güvenli...

Kapat