savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
14,7744
EURO
15,8465
ALTIN
902,35
BIST
2.482,60
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
25°C
Ankara
25°C
Açık
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Hafif Yağmurlu
17°C

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları’nın Rusya’nın Ukrayna Saldırısı Hakkındaki Bildirisi

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları’nın Rusya’nın Ukrayna Saldırısı Hakkındaki Bildirisi

Yine Çok Şiddetli Kınama

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları’nın Rusya’nın Ukrayna Saldırısı Hakkındaki Bildirisi

 

Rusya’nın eylemlerinin neden olduğu trajik can kayıplarını, muazzam insani acıları ve yıkımı esefle karşılıyoruz. Avrupa kıtasındaki barış temelden sarsılmıştır. Dünya, Rusya’yı ve Belarus’u bu eylemlerinden sorumlu tutacaktır. Bütün devletleri bu vicdansız saldırıyı kayıtsız ve şartsız olarak kınamaya davet ediyoruz. Hiç kimse Rus hükümetinin yalan yağmuruna kanmamalıdır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Şubat 2022

 

Bugün, Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik on yıllardır en büyük tehdidi müzakere etmek için bir araya geldik. Rusya’nın Belarus tarafından olanak sağlanan Ukrayna’nın tam ölçekli işgalini mümkün olan en şiddetli ifadelerle kınıyoruz. Rusya’ya askeri saldırılarını derhal durdurma, bütün kuvvetlerini Ukrayna’dan çekme ve tercih ettiği saldırgan yoldan geri dönme çağrısında bulunuyoruz. Bağımsız, barışçıl ve demokratik bir ülke olan Ukrayna’ya yönelik uzun bir süreden beri planlanan bu saldırı; acımasız, tamamen nedensiz ve haksızdır. Rusya’nın eylemlerinin neden olduğu trajik can kayıplarını, muazzam insani acıları ve yıkımı esefle karşılıyoruz. Avrupa kıtasındaki barış temelden sarsılmıştır. Dünya, Rusya’yı ve Belarus’u bu eylemlerinden sorumlu tutacaktır. Bütün devletleri bu vicdansız saldırıyı kayıtsız ve şartsız olarak kınamaya davet ediyoruz. Hiç kimse Rus hükümetinin yalan yağmuruna kanmamalıdır.

Bu çatışmanın bütün sorumluluğu Rusya’ya aittir. NATO ve Müttefikleri tarafından kendisine defalarca önerilen diplomasi ve diyalog yolunu reddetmiştir. Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı dâhil olmak üzere uluslararası hukuku temelden ihlal etmiştir. Rusya’nın eylemleri bunun yanı sıra NATO-Rusya Kurucu Yasası’nda yer alan ilkelerin de açık bir şekilde reddidir. Bu yasa kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmeyen Rusya’dır. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya saldırma kararı, Rusya’nın önümüzdeki yıllarda hem ekonomik hem de siyasi olarak ağır bedeller ödeyeceği korkunç bir stratejik hatadır. Rusya’ya şimdiden çok büyük ve bugüne kadar eşi görülmemiş yaptırımlar uygulanmış durumdadır. NATO, ilgili paydaşlar ve Avrupa Birliği (AB) de dâhil olmak üzere diğer uluslararası örgütlerle yakın işbirliği içinde olmayı sürdürecektir. Genel Sekreterin daveti üzerine bugün Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği de aramıza katılmıştır.

Bazı kendini bilmez beyin fakirlerinin ‘‘komedyen’’ diyerek küçümsedikleri Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky.

Ukrayna’nın demokratik olarak seçilmiş cumhurbaşkanı, parlamentosu ve hükümeti ile ve şimdi anavatanlarını savunan Ukrayna’nın cesur halkıyla tam bir dayanışma içindeyiz. Rusya’nın saldırganlığı sonucu öldürülen, yaralanan ve yerlerinden edilen herkes ve ailelerinin yanındayız. NATO, her ulusun kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkı da dâhil olmak üzere, Avrupa güvenliğini destekleyen bütün temel ilkeler bağlılığını sürdürmektedir. Ukrayna kendini savunmaya devam ederken ve diğer ülkeleri de aynı yönde hareket etmeye çağırırken, biz de Ukrayna’ya siyasi ve uygulamada destek olmaya devam edeceğiz. Ukrayna’nın karasuları da dâhil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırları içinde bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz desteğimizi bir kez daha teyit ediyoruz. Bu ilkeli duruş asla değişmeyecektir.

25 Şubat 2022 itibarıyla Ukrayna’da mevcut durum. Kaynak: reddit

Rusya’nın eylemleri ışığında, NATO’nun caydırıcılığı ve savunma tutumu konularında gereken bütün sonuçları çıkaracağız. Müttefikler, Washington Antlaşmasının 4. Maddesi uyarınca karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuştur. Bütün müttefiklerin güvenliği ve savunmasını sağlamak maksadıyla gereken tüm önlemler ve kararları almaya devam edeceğiz. İttifak’ın doğu kısmına savunma amaçlı kara ve hava kuvvetleri ve bütün NATO sahasına deniz unsurlarını konuşlandırdık. Kendimizi bir dizi beklenmedik duruma tepki göstermeye hazırlamak ve İttifak topraklarını güvence altına almak maksadıyla, müdahale güçlerimizden yararlanmak da dâhil olmak üzere NATO’nun savunma planlarını etkinleştirdik. Şu anda İttifak’ın doğu kısmına önemli ilave savunma kuvvetlerini konuşlandırıyoruz. Bugün ve gelecekte İttifak genelinde güçlü ve güvenilir caydırıcılık ve savunma sağlamak maksadıyla gereken bütün konuşlandırmaları yapmaya devam edeceğiz. Aldığımız önlemler önleyici ve orantılıdır ve gerginlikleri tırmandırıcı değildir.

Washington Antlaşması’nın 5. Maddesine olan bağlılığımız kesin ve katıdır. Bütün müttefiklerimizi korumak ve savunmak maksadıyla birlik içinde hareket ediyoruz. Özgürlük daima baskıyı yenecektir.

Çevirenin Notları: NATO üyesi ülke devlet ve hükümet başkanlarının Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı hakkında yaptıkları ortak açıklama aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. NATO’nun yaptığı kelimelerle ifade edilebilecek en şiddetli kınamaya katılıyor ve Ukrayna halkının çektiği acıların bir an önce sona ermesini diliyorum.

Rus saldırısı esnasında yaralanan Ukraynalı 53 yaşındaki öğretmen kadın. Kaynak: Alamy Live News.

Bazı kendini bilmezler tarafından komedyen olarak aşağılanan Ukrayna Cumhurbaşkanı Sayın Volodymyr Zelensky ve Ukrayna halkına, saldırgana karşı yürüttükleri savaşta başarılar diliyorum. Bu arada saldırganı öven ülkemizdeki Rus sevicilerini de kelimelerin ifade edebileceği en şiddetli şekilde kınıyorum.

Ortak metinde sözü geçen Washington Antlaşması’nın dördüncü ve beşinci maderiyle ilgili bilgiler aşağıdadır.

Dördüncü Madde

Washington Antlaşmasının dördüncü maddesine göre; üye ülkelerden herhangi biri, Taraflardan birinin toprak bütünlüğübağımsızlığı veya güvenliğinin tehlikede olduğu düşüncesinde olduğunda ‘‘danışma’’ maksatlı olarak bütün NATO üyesi ülkelerinin katılacağı bir toplantı çağrısında bulunabilir. Uygulamada bu madde nadir olarak kullanılmakta ve NATO’nun belirli bir sorunla ilgili kaygıları olduğu yönünde bütün dünyaya güçlü bir siyasi mesaj gönderilmektedir. Dikkat edilirse anlaşmaya imza koyan Taraflardan herhangi biri; diğer Taraflardan herhangi birinin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı veya güvenliğinin tehlikede olduğunu düşündüğünde danışma maksatlı olarak NATO üyesi ülkeler toplanacaktır. Yani, ülkenin kendisinin yanı sıra, başka bir TARAF ülke de aynı kaygılarla bir danışma toplantısı çağrısında bulunabilir.

Beşinci Madde

NATO Anlaşmasının ünlü beşinci maddesi ‘‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’’ maddesi olarak da bilinmektedir ve NATO organizasyonunun temel taşıdır. Madde 5, üye ülkelerden birine yapılan saldırının bütün üyelere yapıldığı anlamına geldiğini ifade eder ve kollektif bir savunma olasılığını harekete geçirir.

Fakat NATO Anlaşmasının bu ünlü beşinci maddesi sadece, ‘‘saldırıya uğrayan taraf veya taraflara yardım edilmesi’’ ve ‘‘gerektiğinde silahlı güç kullanma dâhil harekete geçilmesi’’ konularında anlaşmaya imza koyan devletleri bağlamaktadır. NATO Anlaşmasının beşinci maddesi, kesinlikle otomatik olarak bir askeri faaliyet uygulanacağı anlamına gelmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.