Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Maskeler Çıkarılıyor!

 

Maskeler Çıkarılıyor!

 

Günümüze kadar 32 ada halkının tamamı iki doz aşı olmuş ve nüfusu 10,000’den az olan 36 ada halkının tamamının da Mayıs ayı sonuna kadar aşılarının bitirilmesi planlanmıştır. Yani, Yunan adalarına gidecek olan turistlerin görecekleri bütün Yunanlılar AŞILI olacaktır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Mayıs 2021

 

 

Avrupa Birliği ve Turizm Endüstrisi

Avrupa Birliği yetkilileri Haziran 2021’den itibaren COVID-19 sınırlamalarının gevşetilmesi ve daha fazla ülkeden birlik topraklarına turist kabul edilmesi yönünde bir tavsiye kararı almıştır.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de 03 Mayıs 2021 tarihinde paylaştığı bir Twitter mesajında; ‘‘Turizm endüstrisini güvenli bir şekilde hayata döndürme ve sınırlar arası dostluğu yeniden canlandırma zamanının geldiğini dile getirmiştir.

Turizm endüstrisi tıpkı Türkiye gibi Yunanistan açısından da çok önemlidir. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının  (GSYH) yaklaşık dörtte biri turizm gelirlerinden oluşmakta ve nüfusun %16’sı turizm sektöründe çalışmaktadır.

Yunanistan ülkeye gelen turistlere karantina uygulamasını kaldırmış ve 14 Mayıs 2021 tarihinden itibaren de COVID-19 kapanma tedbirlerini kaldırma kararı almıştır. Günümüze kadar 32 ada halkının tamamı iki doz aşı olmuş ve nüfusu 10,000’den az olan 36 ada halkının tamamının da Mayıs ayı sonuna kadar aşılarının bitirilmesi planlanmıştır. Yani, Yunan adalarına gidecek olan turistlerin görecekleri bütün Yunanlılar AŞILI olacaktır.

Yunan Turizm Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada Ege Denizi’nin her yerine dağılmış irili ufaklı adalara binlerce doz aşının gönderilmesinin çok zor olduğunu, fakat buz içinde muhafaza edilen aşıları uçak ve gemilerle adalara ulaştırmayı başardıklarını açıklamıştır. 14 Mayıs 2021 itibarıyla ülke nüfusunun sadece %13’ü iki doz aşı olmuştur. Yunanlı yetkililere göre sosyal medyada aşıyla ilgili dolaşan yanlış haberler birçok Yunanlının aşı olmayı reddetmesine yol açmaktadır. Fakat yukarıda da ifade edildiği gibi Yunanlı yetkililer tedbirlerini almış ve TURİSTİN GÖRECEĞİ HERKESİ aşılamayı başarmıştır.

Turistin göreceği herkesi AŞILAYAN Yunan adaları ziyaretçilerini beklemektedir. Kaynak: Condé Nast Traveller

Nüfusunun sadece %13’üne iki doz aşı uygulayabilen Yunanistan, bu aşılama oranına rağmen ülkesini turistlere açan ilk Avrupa Birliği ülkesidir. Vatandaşlarını aşılama konusunda çok daha başarılı ve becerikli olan İspanya ve Portekiz’in de Yunanistan’ı takip etmeleri beklenmektedir.

 ‘‘Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız’’

Salgın tedbirleri konusunda sınıfta kalan Türkiye de turizm alanında rakipleri olan ülkelerin turist çekme manevralarına karşı bir strateji geliştirerek turizm gelirlerini yükseltmeyi hedeflemektedir. Avrupalılar yaz tatili için rezervasyonlarını çoktan yapmalarına rağmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi web sitesinde paylaşılan bir reklam filminde, ülkede turistleri gören herkesin takacağı, üzerlerinde ‘‘KEYFİNİZE BAKIN, BEN AŞILIYIM’’ yazan maske görüntülerine de yer verilmiştir. Reklam filmi ve özellikle maskeler kamuoyunda tartışmalara neden olmuş ve gelen büyük tepkilerin ardından bakanlık reklam filmini resmi web sitesinden kaldırmak zorunda kalmıştır.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (sol), Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile basın toplantısında.

 

Önceki Makale  Akdeniz’de Düşmanca Yaklaşım

Ülkenin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Almanya’da yaptığı bir açıklamada; ‘‘Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dâhil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım’’ ifadelerini kullanmıştır. Yoğun tepkilerin ardından da sözlerine; “Bizim Güvenli Turizm Konsepti çalışmamız var. Sertifikasyon uygulamamız var. Buna göre havaalanında karşılayanlardan ulaşım hizmeti verenlere, resepsiyon görevlilerinden tur rehberlerine kadar tüm turizm çalışanlarımızın aşılanmalarını sağlayacağız. Yani benim ‘turistin görebileceği’ derken kastettiğim tabii ki turizm çalışanlarımızdır. ‘Turisti iki yüz metreden, on metreden gören her vatandaşı aşılayacağız’ gibi bir şey söylemedim tabii ki. Bu saçma olur’’ ifadeleriyle açıklık getirmiştir.

Amerika Birleşik Devletlerinde Neler Oluyor?

 İki doz aşı uygulanan insan sayısı, 15 Mayıs 2021 tarihli verilere göre sadece 10.779.525 olan Türkiye’de bütün bunlar olup biterken ve maske tartışmaları yaşanırken, aniden ve şaşırtıcı bir şekilde Amerikalılar maskelerini çıkarmaya başlamışlardır. Ülkenin en üst düzeydeki sağlık kuruluşu olan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan şaşırtıcı yeni talimatta, aşılanan insanların artık maske takmalarına gerek olmadığı açıklanmıştır. Sarılma ve tokalaşmalar da geri dönmüş durumdadır.

Solda Martı Timi üyesi bir bekçi, ıssız bir sahilde ‘‘HASTALIĞA KARŞI EN GÜÇLÜ KOZUN YAKALANMAMAK’’ olduğu gerçeğini hiçe sayan ve MMT (Mask-Mesafe-Temizlik) kuralını delen Türk vatandaşlarını ararken görülmektedir. Kaynak: Yeni Şafak. Ortada, sağlık bakanı halka kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durma çağrıları yaparken ‘‘Salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve Rize’de salon lebalep dolu’’ diye övülen kongre katılımcıları, sağda ise AKP Genel Başkanı Erdoğan Rize 7. Olağan İl Kongresinde konuşmasını yaparken görülmektedir.

 

Yetkililer artık maskeleri çıkarmakta bir sorun olmadığını, bunun nedeninin ise son bilimsel verilerin aşılanan insanların çok iyi seviyede korunduklarını göstermesi ve diğer insanlara COVID-19 hastalığını yayma olasılığının düşük olması olduğunu ifade etmektedirler.

Salgın tedbirleri konusunda günümüze kadar oldukça dikkatli  hareket eden Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinin açıklaması ülkede yeni tartışmalara da neden olmuştur.

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan aşı olanların maske takmalarına gerek olmadığı yönündeki tavsiye; işverenler, bar ve restoran işleticileri ve mahalli otoriteler açısından da ortaya yanıtlanması gereke birçok yeni sorul çıkarmıştır. Acaba işletme sahiplerinin içeri almadan önce insanlara aşı olup olmadıklarını sorma hakları var mıdır?

Aşılananların maske takmalarına gerek olmadığı yönündeki bilimsel açıklamanın; uzun süredir maskelerden nefret eden ve aşı olmayı da reddeden çoğunlukla muhafazakâr bazı Amerikalıların da maskelerini çıkarıp atmalarına neden olabilir. Bu ise virüsün yeniden yayılmaya başlamasına neden olabilir ve salgın asla kontrol altına alınamayabilir.

Başkan Biden yönetimindeki Beyaz Ev’in önümüzdeki günlerde maske konusunda vereceği yeni talimatlar merakla beklenirken, Amerika’da işler şimdilik yolunda gibi görünmektedir. Başkan Biden maskelerini çıkaran Amerikalıların nihayet birbirlerini gülerek selamlayabileceklerini de ifade etmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDEKİ ARBEDE – ABD VATANDAŞI İKİ TÜRK TUTUKLANDI
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İsrail GPS Olmaksızın Seyrüsefer Yapabilen Dron Geliştirdi

3D Haritalama İsrail GPS Olmaksızın Seyrüsefer Yapabilen Dron Geliştirdi  ...

Türkiye’nin AB Üyeliğini Yeniden Değerlendirme Zamanı Geldi mi?

Türkiye’nin AB Üyeliğini Yeniden Değerlendirme Zamanı Geldi mi? Yazar: William...

Erdoğan Hem Zorba Hem de Bir Tehdit

  Güçlü Lider ve Başkomutan Erdoğan Hem Zorba Hem de...

Hava saldırısını doğrulayan ABD camiyi hedef aldığını inkâr ediyor

Hava saldırısını doğrulayan ABD camiyi hedef aldığını inkâr ediyor  ...

Beauvillain Loic. Hava Aracı Motoru Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Beauvillain Loic. Hava Aracı Motoru Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Hava aracı...

Kapat