10° Az bulutlu

Kokain Torbaları Sahile Vurdu

GÜNCEL HABER - 26 Mayıs 2021 08:30 A A

Kokain Torbaları Sahile Vurdu

 

İngiltere’nin East Sussex kentinin St. Leonards ve Newhaven sahillerine, içlerinde toplam değeri 80 milyon sterlin (113 milyon dolar) olan kokain dolu torbalar vurdu.  Bölgeden geçenlerin tesadüfen buldukları; suya batmamaları için can yeleklerine bağlanan torbaların Güney Amerika kaynaklı oldukları sanılıyor.

 

 Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Mayıs 2021

 

İngiltere’nin East Sussex kenti sakinleri, 24 Mayıs 2021 tarihinde emniyet güçlerine, Newhaven ve St.  Leonards sahillerinde, suya batmamaları için can yeleklerine bağlanmış karaya vuran şüpheli paketler gördüklerini rapor etmiştir.

Ulusal Suç Ajansı (NCI – National Crime Agency) derhal olaya müdahale etmiş ve inceleme sonrası yaptığı açıklamada; St. Leonards ve Newhaven sahillerine vuran A sınıfı ilaçların, Güney Amerika kaynaklı olduğunun değerlendirildiği ifade edilmiştir. A sınıfı ilaçlar İngiltere Parlamentosu tarafından en zararlı ilaçlar olarak nitelendirilmekte ve bu sınıf ilaçlar arasında eroin, metadon, kokain, LSD, sihirli mantarlar, ekstazi ve morfin bulunmaktadır.

İngiltere yasalarına göre A sınıfı ilaçları bulundurmanın cezası yedi yıla kadar hapis cezasıyken, satış ve tedarik zincirinde yer alanlara ömür boyu hapis cezasına çarptırılmaktadır.

Yetkililer; toplanıp tartılan kokainin ağırlığının neredeyse bir tona (960 kilogram) yaklaştığını ve Birleşik Krallık sokaklarında satılması durumunda değerinin 80 milyon sterlin olduğunu açıklamıştır. Su geçirmez torbaların içine koyulan ve batmamaları için can yeleklerine bağlanan kokain dolu torbaların Güney Amerika kaynaklı oldukları değerlendirilmektedir.

Su geçirmez paketlerin içine koyulan kokain. Kaynak: National Crime Agency

 

Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı yetkilileri yaptıkları açıklamada; bu miktardaki kokainin organize suç örgütleri için oldukça büyük bir kayıp olduğunu, kokain dolu torbaların İngiltere sahillerine nasıl vurduğu ve nereye gittiği konusunda incelemelerin devam ettiğini açıklamıştır.

Varış yeri neresiydi?

Olayla ilgili olarak iki şüpheli gözaltına alınmıştır ve sorgulamaları halen devam etmektedir. Sussex Polisi ve Sınır Kuvvetleri, yürütülen soruşturmada Ulusal Suç Ajansı yetkililerine yardım etmektedir.

İngiltere’de geçtiğimiz Ocak ayında şüphe üzerine aranan ticari bir gemide, muzların arasına gizlenmiş yaklaşık 946 kilogram kokain (İngiltere’de piyasa değeri 76 milyon sterlin) ele geçirilmiştir. Kolombiya’dan yüklendiği sanılan kokainin varış yeri ise Belçika’nın Antwerp limanıdır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Türk Hava Kurumu’nun içi boşaltılıyor öz varlıkları satışa çıkarılıyor
SON YAZILARI
GÜNCEL HABER - 08:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: