Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Kıbrıs Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü

Kıbrıs Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü

Sizin bağımsızlık gününüzü sevsinler.

 

Michael R. POMPEO, ABD Dışişleri Bakanı, 01 Ekim 2019

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Ekim 2019

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde Türk düşmanlığını körükleyen panolardan bir tanesi. KIBRIS’ı Hatırla. Türk İstilacıları Kıbrıs’tan Çıkın. 

Birleşik Devletler Hükümeti adına Kıbrıs Cumhuriyeti halkını bağımsızlıklarının 59’uncu yıl dönümünde kutlamak benim için büyük bir zevktir.

Birleşik Devletler ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki işbirliği tarihteki en büyük zirvesini yaşamaktadır. Ülkelerimiz ticari ilişkileri genişletmek, doğal kaynakları artırmak,  teröre karşı savaşmak, denizcilik güvenliğini ilerletmek ve Doğu Akdeniz bölgesinde istikrara katkı sağlamak maksatları ile çok yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Birleşik Devletler Kıbrıs adasını iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirme konusundaki gayretleri desteklemeyi sürdürmektedir. Biz, böyle bir başarının Kıbrıs halkının kalıcı bir barış için en iyi şansı olduğuna inanıyoruz.

Bağımsızlık gününüzü kutladığınız bu günde size en iyi dileklerimizi sunuyoruz.

Çevirenin Notları: ABD Düşişleri Bakanı Pompeo’nun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sözde 59’uncu bağımsızlık günü için yayınladığı bildiri aslına sadık kalınarak çevrilmiştir.

Sözde bağımsızlık günü nedeniyle yapılan askeri geçit töreni. Kaynak: Greek Reporter

Aşağıda ise Kıbrıs Postası tarafından derlenen, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sözde bağımsızlık günü dolayısıyla çeşitli partiler tarafından yapılan açıklamalar yer almaktadır.

Rum siyasi partiler, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” bağımsızlığının 59’uncu yılı nedeniyle yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs sorununa ilişkin görüşlerini yinelediler.

Alithia gazetesine göre DİSİ yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa BM kararların, AB ilke ve değerleri temelinde, iki kesimli iki toplumlu federal bir çözüm içerisinde ülkeyi pratikte yeniden birleştirecek işlevsel bir çözümün bulunması gerekliliğinden söz etti.

“Türk işgalinin” sona ermesini ve ülkenin gerçek ve tam bağımsızlık koşullarının kazanmasını talep ettiklerini ifade eden DİSİ, bu hedeften sapılmaması gerektiğine de vurgu yaptı.

AKEL Merkez Komitesi, gün dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Türk işgalinin” sona ermesi ve Kıbrıs sorununda, bütünlüklü bir çözümün sağlanmasıyla ülkenin yeniden birleşmesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti” ve halkı için kalkan oluşturacağını ifade etti.

AKEL, “işgali, bölünmeyi, kolonizasyonu” sonlandıracak, garantileri ve müdahale haklarını kaldıracak, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” iki kesimli iki toplumlu federasyona dönüştürecek bir çözümden de söz etti.

Philippos Yiapanis tarafından Agios Athanasios’a yapılan sözde ölü ve kayıp insanlar anıtı.

DİKO, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” bağımsızlığını kutlarken, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni” ortadan kaldıracak bir çözümü, ne konfederasyonu ne iki devlet şeklinde isimlendirilen, ne de uluslararası hukuk ve Avrupa hukukunda indirimlere neden olacak çözümü kabul etmelerinin söz konusu olmadığını belirtti.

KS EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, “kahramanların kanıyla ve kurban olmasıyla kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, politikacıların imzasıyla dağılmasına izin vermeyeceklerini” ifade etti.

Sizopulos, “işgal kuvvetlerinin ve rejiminin, kışkırtıcı faaliyetleri, saldırgan politikasının sonucu olarak Kıbrıs Helenizm’i için görülen tehlikeler ve asimetrik tehditlerin var olduğu bir dönemde, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve ülkenin bağımsızlığı için mücadele edenlerin önünde saygıyla eğilmenin, bu kişilerin mücadelelerinin yeniden canlandırılmasını teşkil ettiğini” savundu.

Vatandaşlar İttifakı açıklamasında, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” kendileri için büyük bir kazanım olduğunu ifade etti.

Vatandaşlar İttifakı olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin”, savunulması ve güçlendirilmesinin, kendileri için tarihi bir sorumluluk ve borç olduğunu da belirtti.

Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği ise açıklamasında, demokrasi, bağımsızlık, adalet değerlerine bağlı kalmalarının ve de Ada’daki tek tanınan uluslararası devlet oluşumu olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” bağımsızlığını savunmalarının bir borç olduğunu ifade etti.

Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği, Kıbrıs sorununun çözümünün, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” devamını garanti altına alması gerektiğinden de söz etti.

Haravgi gazetesine göre DİPA yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasının, ümit penceresinin hâlâ açık tutulması için tek yol olduğuna vurgu yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Bildirgesi

Kıbrıs Türk halkının özgür iradesini temsil eden, doğuştan hür ve eşit olan bütün insanların hür ve eşit yaşamalarına inanan, bu inanç içinde, Kıbrıs Türk Halkının kendi kaderini tayin etme hakkını 17 Haziran 1983 tarihli kararıyla dünyaya ilan etmiş olan, ırk, milli menşe, dil ve din gibi farklara dayalı olarak insanlar arasında ayırım gözetilmesini, her türlü sömürgeciliği, ırkçılığı, baskı ve tahakkümü reddeden, Kıbrıs’ta, Doğu Akdeniz’de, Orta-Doğu’da ve dünyada tam bir barış ve istikrarın, huzur ve güven içinde yaşama ve kendi kendilerini yönetmeye hakları olduğuna inanan, aynı adada yan yana yaşamaya mecbur bulunan bu iki halkın aralarındaki bütün sorunları, eşit düzeyde müzakerelerle, barışçı, adil ve kalıcı bir çözüme ulaştırmanın mümkün ve zorunlu olduğu görüşüne sımsıkı bağlı bulunan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının iki eşit halk arasında ortaklığının bir federasyon çatısı altında yeniden kurulmasını ve sorunların çözümlenmesini engellemeyip, kolaylaştırabileceğine kani olan, iki halk arasındaki bütün sorunların barışçı ve uzlaşmacı bir politika ile çözümlenebileceğine inanan ve bu amaçla müzakereler yürütülmesini yürekten dileyen ve önerilmiş bulunan zirve toplantısının bu açıdan yarar sağlayacağına inanan Meclisimiz, Kıbrıs Türk Halkı adına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve ‘bağımsızlık bildirisini’ onaylar”

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Coronavirüs Bilgilendirme
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Münich Olimpiyatları Baskını

Münich Olimpiyatları Baskını Ürdün Kralı Hüseyin’in ülkede askeri yönetim ilan...

S-400 mü, F-35 mi?

S-400 mü, F-35 mi?   Osman Başıbüyük, Sun Savunma Net,...

TERÖRLE MÜCADELEDE SOSYAL MEDYA ve YAPILAN VAHİM HATALAR

TERÖRLE MÜCADELEDE SOSYAL MEDYA ve YAPILAN VAHİM HATALAR   Yazan:...

Yakın Hava Desteği Görevlerinde İki Yönlü Veri Aktarımı

YAKIN HAVA DESTEĞİ GÖREVLERİNDE İKİ YÖNLÜ VERİ AKTARIMI "Keşif veya...

İspanya’da öldü diye morga kaldırılan mahkûm dirildi

İspanya’da öldü diye morga kaldırılan mahkûm dirildi Vücudu otopsi için...

Kapat