Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Kayıp Malezya Uçağı Neden Bulunamıyor?

 

Kayıp Malezya Uçağı Neden Bulunamıyor?

 

 Yazan: Levent Kağan, 19 Nisan 2020

 

 

Genel olarak havacılık tarihi birçok farklı gizemi içerisinde barındırıyor.

Kayıp Malezya uçağı da 2014 yılında bu gizemlerden bir tanesi olarak tarihe geçti. 8 Mart 2014’de Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur’dan Çin’in başkenti olan Pekin’e gitmek üzere yola çıktı. Havalanmasından yaklaşık olarak 40 dakika sonra da ortadan kayboldu.

Dünyanın önde gelen hava trafiği takip uygulaması flightradar24, Airbus A320-200 tipi uçağın kalkış yerini ve kaybolduğu noktayı an be an kaydetti.

Kaybolmasının sonrasında tarihin en pahalı su araştırmalarının yapılmasına rağmen 239 kişiyi taşımakta olan uçağın hangi sebep ile yönünü değiştirerek Hint Okyanusu’nun güneyine doğru uçtuğu da tespit edilemedi.

 

Kuzeye İniş Teorisi

 Olayın hemen sonrasında bu havacılık faciası için üretilen ilk teori uçağın okyanusun güneyine değil de Orta Asya’ya inmiş olabileceği. Bu teori ise sivil uçuş takibinden çıkmış olan uçağın daha sonra askeri radarlar kullanılarak yapılan takibine dayanıyor.

Avustralya’nın Batısına Düştü Teorisi

 2015 yılında uçağa ait olduğu teyit edilen bazı parçalar Afrika’nın doğu kıyılarında bulundu. Bu gelişme üzerine de uçağın Hint Okyanusu’nun güneyinde Avustralya’nın batı kıyılarına yakın bir bölgeye düşmüş olabileceği teorisi ortaya atıldı. Ancak uydu verilerine göre en son güneydoğuda görülen uçağın bu bölgeye düşmesi imkansızdı.

Araştırma görevlileri, uçakta yangın ya da küçük bir kaza çıkmış olabileceği için rotanın değiştirilmiş olabileceğini iddia ediyor. Teoriye göre uçakta yaşanan oksijen ve bilinç kaybı sonucu otomatik pilotla bir süre gittikten sonra yakıt bittiğinde düştü. Malezya hükümeti ve Avustralya Ulaşım Güvenlik Bürosu resmi olarak bu teoriyi desteklemektedir.

 

İngiliz pilot Simon Hardy, uçağın ortadan kaybolmasının nedenini bulduğunu iddia etti.

İngiltere’ye ait bir havayolu şirketinde pilot olarak görev yapan Simon Hardy, Malezya Hava Yolları uçağını pilot Zahari Ahmed Şah kasıtlı olarak düşürdüğüne inanıyor.

Önceki Makale  Honeywell Helikopter Emniyet Sistemleri Durumsal Farkındalığı Artırıyor

İngiliz Sunday Times gazetesinin haberine göre, İngiliz pilot Simon Hardy 239 yolcu ve mürettebatla radarda kaybolan ve bir daha izine rastlanmayan uçağın, uçuş verilerini 6 ay boyunca kendi geliştirdiği matematiksel bir teknikle inceledi.

Simon Hardy’nin iddiasına göre, Malezya Hava Yolları uçağı pilotu Zahari Ahmed Şah tarafından kasıtlı olarak düşürüldü. İngiliz pilot, sır uçağın şimdiye kadar bulunamama sebebini, yanlış yerde aranmasına bağlıyor.

İngiliz pilot Hardy, pilot Zahari Ahmed Şah doğup büyüdüğü ada olan Penang’ın üzerinde seyir halindeyken uçağı düşürdüğünü iddia etti.

Boeing 777 tipi uçağın radardan kaybolmasının nedenini düşmeden önce tam 8 defa Malezya ile Tayland arasında mekik dokumaya bağlayan ingiliz pilot Hardy, “Böyle bir duruma daha önce hiç şahit olmamıştım. Ama kontrol kulelerinin afallaması için çok iyi bir metod” dedi.

İngiliz pilot Hardy tüm bu iddialarının sonunda, pilotun neden böyle bir şey yapmış olabileceğine dair bir bilgi vermedi.

İlginç İddialar da yok değil

 Malezya basınında yer alan bir başka bilgi de Kota Baru’da bazı görgü tanıklarının deniz seviyesinden sadece 1,000 metre yükseklikte uçan devasa bir uçak gördüklerine dair polis raporları.

Malaysia Airlines MH370 ile ilgili bir başka gizem ise aranabilen yolcu telefonları. Bugün itibari ile birden fazla Çinli yolcu yakını, uçakla beraber kaybolan akrabalarının telefonlarının çaldığını ama cevap vermediğini iddia ederken bazı akrabalar kaybolan yakınlarının Çin merkezli QQ sitesinde online hesaplarının aktif olarak açık olduğunu belirttiler. Daha önce kaybolan yolculardan birinin yakınları, telefonu arayabildiklerini söylemişti ama bugün birden fazla akraba daha bu iddia ile öne çıktı.

Daily Mail’e açıklamalarda bulunan telekominikasyon uzmanı Alan Spencer’a göre telefonların çalıyor olması “açık ve su üstünde ve bir mobil istasyona yakın olduklarını” gösteriyor. Eğer telefonlar gerçekten çalıyor ise uçak su üstünde ya da karada olmalı.

Tüm bu bilgiler ve yapılan aramalara rağmen uçak hala bulunabilmiş değil.

Önceki Makale  Beyaz Fosforlu Gece Görüş Gözlükleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Erdoğan Mavi Marmara Organizatörlerini Azarladı

Erdoğan Mavi Marmara Organizatörlerini İsrail Anlaşmasını Baltaladıkları İçin Azarladı 30,...

28 ŞUBAT DAVASI’NDA ÖNEMLİ AŞAMAYA YAKLAŞIRKEN

28 ŞUBAT DAVASI'NDA ÖNEMLİ AŞAMAYA YAKLAŞIRKEN Yazar: Alican Türk, Sun...

Salgın Tedbirlerine Rağmen Dinsel Festivale Katılan Aşılı Yahudiler Birbirini Ezdi

‘‘Ağır Felaket’’ Salgın Tedbirlerine Rağmen Dinsel Festivale Katılan Aşılı Yahudiler...

Hortum Oluşturan Gizli Silah HAARP

Trump Ekonomik Yıkım Saldırısına mı Geçti? Hortum Oluşturan Gizli Silah...

Erdoğan gibi bir problem nasıl çözülür?

Erdoğan gibi bir problem nasıl çözülür? (Askeri Darbeden Sadece Bir...

Kapat