savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,4580
EURO
17,7739
ALTIN
959,15
BIST
2.451,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
27°C
Ankara
27°C
Parçalı Bulutlu
Salı Açık
28°C
Çarşamba Açık
28°C
Perşembe Açık
29°C
Cuma Açık
29°C

Katolik Kilisesi Rahip Bekârlığına Derhal Son Vermelidir!

Katolik Kilisesi Rahip Bekârlığına Derhal Son Vermelidir!

Bekârlık İnanç Değil Disiplin Meselesidir!

Katolik Kilisesi Rahip Bekârlığına Derhal Son Vermelidir!

Bu, çocukları istismar etmeyen din adamlarının istihdam edilmesine yardımcı olacaktır. Katolik din adamlarının birçoğu kilisenin ilk zamanlarında evliydiler. Bekârlık fikri 11’inci yüzyılda şekillenmeye başlamış, 16’ıncı yüzyılda Trent Konsül’ünde mükemmelliği yeniden teyit edilmiş, ancak 1917 yılına kadar kilise  hukukunda yerini almamıştır. Kilise liderleri, evlilikten feragat eden rahiplerin İsa’yı taklit ettiklerini ve kendilerini sürülerine (cemaat) tam olarak adadıklarını ileri sürmektedirler.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Temmuz 2022

 

Papaların dinsel konularda gazetelerden tavsiye alma gibi bir alışkanlıkları bulunmamaktadır. Ne de olsa Roma Katolik Kilisesi, cemaate aktarılacak hususlarla ilgili dinsel talimatları evrenin yaratıcısından almaktadır. Bununla birlikte Papa Francis, 1.4 milyar Katolik mezhebi  mensubunun, inancın geleceği hakkında söz sahibi olmasını sağlayabileceği bir süreç başlatmıştır. Katolik mezhebi inananları,  dinsel rahipler tarafından yapılan cinsel istismar belasını azaltmak ve ortadan kaldırmak istiyorlar ise rahiplerin evlenmelerini yasaklayan kuralın ortadan kaldırılmasını talep etmelidirler.

Bu sadece teolojik bir sorun olsaydı The Economist’in herhangi bir söz hakkı olmazdı. Ancak bu sorun sadece teolojik değildir. Yıllardır, bölge kiliseleri, okullar ve piskoposluklarda Katolik dinsel rahipler çocuklara cinsel istismar uygulamaktadır. Diğer ülkelerin yanı sıra Amerika, Avustralya, Fransa, Almanya ve İrlanda, dinsel işçilere yaptıklarının hesabını sordular. Sadece Fransa’da, 2020 yılından geriye doğru 70 yıldaki cinsel istismar kurbanlarının sayısı 216,000’dir. Günümüzde, Polonya, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde de soruşturmalar yürütülmektedir. Katolik kilisesinde yaşanan cinsel istismarlar sadece dinsel çürük elmalardan ibaret değildir, sorun; bütün dinsel meyve bahçesine yayılmış durumdadır.

PREDATOR: Avcı demektir, bir anlamı da savunmasız ve masum insanları cinsellik dahil her alanda istismar eden insan müsveddesi anlamına gelmektedir. Foto: Bloody Disgusting

 

Katolik kilisesinin saçma sapan bekâr dinsel işçi dayatması sürdüğü sürece daha fazla cinsel istismar vakalarının ortaya çıkması kaçınılmazdır. Rahibeler dahil yetişkinlere yönelik cinsel istismarların boyutu daha yeni ortaya çıkmaya başlamıştır. Yetimhaneler dahil, 9000’den fazla Katolik kurumunun bulunduğu yoksul ülkelerde soruşturmalar henüz yeni başlamıştır. Ceza ve adalet sisteminin iyi oturduğu zengin ülkelerde dahi soruşturmalar, eski zamanlardan kalan Katolik kilisesi kurumunun içe dönük gizliliği tarafından engellenmiştir.

Kilisenin bazı başarısızlıkları diğer organizasyonlarda da yaygındır. Birkaç şahısa diğerlerini yönetme gücü verildiğinde, bu gücün üzerindeki kontrol mekanizması zayıf olduğunda ve kurbanlar istismarları rapor edecek etkili kanallardan yoksun olduğunda, insanları acımasızca sömüren ve onlardan faydalananlar avantaj sağlarlar; bunun en güzel örneği son zamanlarda Hollywood camiasında yaşanan hesaplaşmadır.

Bunun yanı sıra bir kurum, iddiaları derhal polise bildirmek yerine rutin olarak örttüğünde ve şüpheli istismarcıları başka işlere yönlendirdiğinde, savunmasız masum çocuklara ve yetişkin cemaat üyelerine yönelik cinsel istismar daha da büyüyecektir. Kilise bütün bu ayıpları düzeltmek için çalışıyor. Fakat yeterli olmayacak.

Rahipleri zorunlu bekârlığa mahkûm etmek, içinden seçilecekleri insan kaynağı havuzunu dramatik bir şekilde küçültmektedir. Ne kadar dinsel olurlarsa olsun, birçok insan için seksten, romantizmden ve bir aile kurma şansından feragat etmek yapılması gerçekten çok zor bir fedakârlıktır. Bununla birlikte böyle bir kuralın ilave bir yük getirmediği grup sübyancılardır. Toplum onlardan dürtülerini bastırmalarını ister. Birçoğu zaten bekar kalmaya çalışmakta veya bekar gibi davranmaktadır.

Onlarca yıl küçük erkek çocuklara ve din eğitimi alan çocuklara cinsel taciz iddialarıyla suçlanan ve Papa Franciscus’un talimatıyla, 60 yıl papazlık görevinden sonra istifa eden eski Washington D.C. Başpiskoposu Kardinal Theodore McCarrick. Foto: AP Photo/South Bend Tribune, Robert Franklin, Pool.

Dinsel insan olmayı seçen bazıları, ruhani yaşamın cinsel dürtülerini bastırmalarına yardımcı olacağını içtenlikle umarak rahip olmayı, bazıları ise rahiplik mesleği, çocukları ve cemaat üyesi yetişkinleri istismar edecek fırsatlar sağladığı için rahip olmayı seçmektedirler. Her iki durumda da kilise, sürüleri için tehlike oluşturan dinsel işçilerini elemede oldukça kötü bir iş çıkarmıştır.

Bazıları kilisenin, dinsel rahipleri seksin olmadığı bir yaşamın streslerine hazırlama konusunda da kötü bir iş çıkardığını ileri sürmektedir. Dünyanın dört bir yanından çeşitli bilim insanlarının tahminlerine göre; rahipler ve keşişler gibi bekârlığı dayatan tarikatların üyelerinin %6-9’u cinsel istismarcı olabilir. Genel nüfusla ilgili istatistikleri saptamak zor olabilir, ancak Britanya Ulusal Suç Ajansı, yetişkin erkeklerin %1-3’ünün çocukları istismar etme dürtüsü olduğunu tahmin etmektedir; bunların çok daha azı ise dürtülerine yenik düşmekte ve çocukları istismar etmektedir.

Vatikan, İsa’nın yaşadığı sürece bekar kaldığını, bu nedenle dünyadaki hizmetkârlarının da bekâr kalmaları gerektiğini söylemektedir. İncil’in bazı bölümleri bekârlığı övüyor olsa da, hıristiyanlık dininin esaslarında bütün dinsel adamların bekâr kalmalarını söyleyen bir hüküm bulunmamaktadır. 11’inci yüzyıldan önce Roma Katolik Kilisesi rahip bekârlığı konusunda hiç ısrarcı olmamıştır.

Vatikan çocuk pornografisini ancak 2014 yılında resmi olarak kınamıştır. Foto: Wikipedia

Rahiplere bekârlık kuralı kısmen de olsa finansal nedenlere dayanmaktadır. Kiliseye göre çocuğu olmayan bekâr din adamlarının öldüklerinde bütün varlıklarını kiliseye bırakma olasıkları çok daha yüksektir. Günümüzde Doğu Katolik kiliseleri papaz olarak atanmalarınndan önce din adamlarının evlenmesine müsaade etmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde bu kiliselerdeki dinsel rahipler tarafından yapılan çocuk cinsel istismar olayları düşük seviyelerdedir.

Protestan mezhepleri, evli din adamlarının hem ailelerini hem de inançlı cemaat mensuplarını başarılı bir şekilde idare edebileceğini göstermektedir, aslında evlilik, rahipleri cemaatlerine daha da yaklaştırabilir. Din adamlarının cemaate daha çok yakınlaşması ise, birçok araştırmacının cinsel istismarlara katkıda bulunduğunu düşündüğü, din adamlarının dokunulmaz bir grup olduğu düşüncesini zayıflatacaktır.

Çocukların cinsel istismara maruz kalması onların duygusal dünyalarını sarsan ve gelecekteki yaşantılarında derin etkiler bırakan acı bir deneyimdir. Çocuklara karşı her türlü şiddet ve cinsel istismara karşı sıfır toleransla hareket edilmelidir. Kanuni düzenlemeler ve pratik uygulamalarda çocuk istismarcılarına iyi hal indirimi yapılmamalı ve kesinlikle tolerans gösterilmemelidir.

Papa Francis Fotoğraf: EPA-EFE/ Flippo Monteforte

Kilise oldukça zor durumdadır ve rahip sıkıntısı çekmektedir. Birçok insan da cinsel istismarcı dinsel insanları bünyesinde barındıran ve koruyan bir kuruma artık güvenmemektedir. Kilise insan kaynakları, rahiplerini bekar erkek havuzundan seçmeyi bırakırsa çok daha geniş bir gruptan uygun insanları dinsel insan olarak istihdam edebilir.

Katolik kilisesinin yaptığı en büyük ve affedilmez hatalardan bir tanesi de dinsel işçilerini çok yakından takip etmemesi olmuştur. Katolik kilisesi yetkilileri görevlerini daha iyi yapsalardı ve hızlı hareket etselerdi, bugün çok daha az çocuk ve yetişkin kadın veya erkek cemaat üyesi, dinsel rahiplerin cinsel istismarlarına maruz kalmış olurdu.

Katolik kilisesinin gerekli adımları atması ve cinsel istismar suçunu işleyen dinsel işçilerini atması durumunda, inananların kiliseden ayrılma hızının yavaşlayıp yavaşlamayacağını söylemek zordur. Ancak ne olursa olsun, cinsel istismar suçunu işleyen dinsellerin ortaya çıkarılması, olayların gizlenmemesi ve dinsel ve cinsel rahiplerin kiliseden derhal uzaklaştırılarak en ağır şekilde cezalandırılmaları gerekmektedir.

https://www.economist.com/leaders/2022/07/14/the-catholic-church-should-scrap-the-requirement-for-priestly-celibacy

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.