Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Kardeşim Davutoğlu!

Kardeşim Davutoğlu!

Süha UMAR, Sun Savunma Net, 27 Aralık 2019


Aşağıda Süha Umar tarafından 31 Ekim 2012 tarihinde Davutoğlu’na hitaben kaleme alınan ‘‘Kardeşim Davutoğlu!’’ başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yaşça da, meslekte de ağabeyiniz sayılırım. Biliyorum dış ilişkilere meraklısınız. Kitap da yazmışsınız. Uzun cümleleriniz nedeniyle kolay olmadı ama okudum. Ama korkarım siz dış politikaya hâlâ çok uzaksınız. Ancak size hayranlık duymamak da elde değil. Konuya bu kadar uzak olup, bu kadar bildiğini zannetmek, bu kadar, “bilmeden uygulamaya kalkmak” az cesaret değil… Görüyorsunuz, bildikleriniz doğru değil, hele uygulanabilir hiç değil!

Hemen kızmayın! Kaybettikçe sinirlenmek normal olsa da, “oyun kuran”, “dünyaya akıl veren” devlet adamı sinirlenmez. Bu diplomasinin de ilk kuralıdır. Korkarım siz bunu da, diplomasi dilini de bilmiyorsunuz.

Bosna Hersek için oy istediğiniz NATO ülkelerinin bakanlarını “katliam” ve “soykırım” ile suçlamak olmaz! Size oy verse, döndüğünde işinden olur.

AB, Türkiye’nin Suriye konusundaki tutumunu “anlayışla karşıladığını” söylerken, “Susun, Türkiye başını derde soksun!” diyor!

Hepimiz dine saygılıyız.

Farkımız; biz, dini devlet işine karıştırmayız…

“Batılı” bizim için “gâvur” veya “kâfir” değil, sadece örneğin, “Amerikalı, Fransız, Alman vs.”dir. Din gözlüğüyle bakınca bu devletlerin dış politikasını anlayamıyorsunuz. Hepsi “Hıristiyan” dır ama esas olan “Ulusal Çıkar”dır. “Tartışmaya Açılmalıdır.” dediğiniz “Ulusalcılık”, Batı’nın önde gelen ilkesidir. Gerektiğinde AB içinde bile herkes bildiğini okur.Batılı meslektaşlarınız adam kullanmak konusunda çok beceriklidirler: “Ahmet! Şu bizim İran’da tutuklu gazetecilerimizi kurtarıver” derler ama sizi Ortadoğu konusundaki toplantılara davet etmezler. Hinoğlu hinler. Hem adamlarını kurtarırlar hem de sizi, “Batı’nın adamı” durumuna düşürüp, bir taşla iki kuş vururlar.

Korkarım siz Ortadoğu’yu da bilmiyorsunuz. “Osmanlı”: Ortadoğu’da en “Türk dostu!” ülkelerin bile korkulu rüyasıdır. Yöneticilerinin çoğu kendilerini Peygamber sülalesine bağlarlar ama sizi bu bile kurtaramaz. Ortadoğu’ya asker göndermeye kalkışıyorsunuz! Tarih de bilmiyorsunuz.

Osmanlı atalarımız bölgeyi altı yüz yıl; üç beş subay ve bir avuç askerle yönetmişlerdi. Arapların aralarındaki sorunlara karışmayarak, bölgeye yeni düzen vermeye çalışmayarak… Siz Suriye ile İsrail’in arasını bulmaya, Müslüman Kardeşler’i iktidara getirmeye, ülkeleri kimin yöneteceğine karar vermeye, Hamas ve Meşal’i desteklemeye kalkışıyorsunuz! Müslüman Kardeşler başa gelince Türkiye’yi lider mi seçecekler? Böyle olmayacağını daha şimdiden aldıkları tavırda, sözlerinden anlayamıyor musunuz?

Türkiye’nin yaşamsal çıkarına aykırı olduğunu çocukların bile bildiği, İran’ın nükleer programına zaman kazandırıyorsunuz. Yanınıza aldığınız Brezilya; Suriye’de, Rusya ve Çin ile birlikte size ters düşüyor!Balkanlar’ı dağ-bayır bildiğinizi söylüyorsunuz! Dağ bayır bilmek çobanlarla avcıların işidir. Dışişleri bakanlarının tarih, sosyoloji, kültür vs. bilmesi gerekir.

Balkanlar’ı bilseydiniz, Saraybosna’da; “Balkanlar’da Osmanlı Mirası” konuşması yapar mıydınız? Balkanlar’da da en korkulan düşüncenin “Osmanlıcılık” olduğunu bilmeden bölgeyi nasıl bileceksiniz? Unutmayın, siz o konuşmayı, Prof.Dr. Davutoğlu olarak değil, Türk Dışişleri Bakanı olarak yaptınız. Aradaki farkı göremiyor musunuz?

Balkanlar’ı bilseydiniz, bizim Diyanet İşleri Başkanı dururken; Batı tarafından “Avrupa Müslümanlarının lideri” olarak sunulan El Ezher çıkışlı, ABD-AB destekli Bosna Müftüsü Mustafa Ceriç’i desteklemezdiniz.

Balkanlar’ı bilseydiniz, her türlü tehdide en açık, Batı’nın ilk fırsatta eritilmesinden yana tavır koyacağı Boşnakları, kendi elleri ile yok olmaya götürecek olan “Bosna Hersek, Karadağ ve Sırbistan Boşnaklarının tek bir devlet kurmaları” söyleminin takipçisi, her yönden kuşkulu bir Sancak Müftüsü üzerine politika kurmazdınız. Son iki yıldır, Batı Balkan politikasını Diyanet İşleri Başkanına bırakmazdınız.

Kitap yazarken masa başında ahkâm kesmişsiniz! Dışişleri Bakanı olduktan sonra da Büyük Arnavutluk projesinin sadece Balkanlar’da değil, bütün Avrupa’da herkesin tüylerini diken diken ettiğini anlamadınız mı? Sizce Batı, Kosova’da neden Sırp azınlığı bıraktı?

Hıçkıra hıçkıra ağlayan Davutoğlu

2008′ e kadar sırt çevirdiğiniz Sırbistan’ın; Türkiye’nin “doğal müttefiki Boşnakları” korumanın koşulunun bu ülke ile iyi ilişkiler kurmak olduğunu hiç düşünmediniz mi? Sırpların Bosna’da yaptıklarının insanlık açısından yüz karası olduğu, unutulmayacağı tartışmasızken, “devlet adamı”na düşenin, “bir daha tekrarlanmaması için önlem almak” olduğunu da mı bilemediniz? Kimse size, Osmanlı’nın/Sokullu’nun, Yunan Ortodoks Kilisesi’ni; “Sırp Ortodoks Kilisesi” kurarak nasıl dengelediğini anlatmadı mı? Türkiye Sırbistan ile yakınlaşınca, ABD’nin telaşını görmek de mi hiçbir anlam ifade etmedi?

Yunanistan ile “egemenlik” sorunlarının; “Sıfır Sorun” politikası ile çözülebileceğine gerçekten inandınız mı? Denktaş’ı devirip, Kıbrıslı soydaşlarımıza kabul ettirdiğiniz Annan Planı’nın; “Alınan alınmıştır, şimdi gerisine bakalım” yaklaşımı ile anında rafa kalkmış olması da mı size bir şey anlatmadı?

Ermenistan ile protokol yapmaya bu kadar hevesli olmanın gerekçesi neydi? Parlamentolarda Ermeni kararları daha da hızla ve artarak çıktı, değil mi? Sorunu bu kadar anlamamak kimseye nasip olmaz!

“Pro-aktif dış politika”, “Siz istemeseniz de ben vereceğim!” demenin Arapçası mı?

Düşündükçe aklıma neler geliyor? Yazsam sizin kitaptan kalın olacak!

Gelin siz; diplomasi, dünyaya yön vermek, bölgelere düzen getirmekten vazgeçin! Bakın sizi istediği gibi yönlendiren ABD bile bunu başaramadı. Dünyayı kurtarmak sevdasından vazgeçerseniz inanın önce Türkiye, sonra dünya rahat bir nefes alacak!

Bundan büyük hizmet mi olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Papaz Brunson & Atilla Takası mı?

 Papaz Brunson & Atilla Takası mı? İki Mahkemenin Zamanlama Oyunları...

Almanya İçişleri Bakanı: ‘‘İslam Almanya’ya Ait Değildir!’’

Der Islam gehört zu Deutschland! Almanya İçişleri Bakanı: ‘‘İslam Almanya’ya...

Squad X Programı ve Geleceğin İndirilmiş Piyade Mangası

SQUAD X Squad X Programı ve Geleceğin İndirilmiş Piyade Mangası...

Mavi Marmara Sonrasında İsrail-Türkiye İlişkileri Düzeliyor

Mavi Marmara Sonrasında İsrail-Türkiye İlişkileri Düzeliyor Ercan Caner, Ankara,Türkiye, 06...

Başkan Donald J. Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arasındaki Telefon Konuşması Metni

Beyaz Ev Basın Sekreterliği Ofisi, 24 Ocak 2018 Başkan Donald...

Kapat