Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Karadeniz’deki Kısıtlamalara ABD Tepkisi

Karadeniz’deki Kısıtlamalara ABD Tepkisi

Karadeniz ile Azak Deniz’inin birbirine bağlayan Kerch Boğazı ve üzerinde inşa edilen ve Rusya ile Kırım topraklarını karayoluyla birbirine bağlayan Kerch Boğazı Köprüsü iki ülke arasında yeniden gerginliğe neden oldu.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 20 Nisan 2021

Karadeniz ile Azak Denizi’ni birbirine bağlayan Kerch Boğazı üzerinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Mayıs 2018’de açılan ve Rusya ile Kırım topraklarını birbirine bağlayan 12 mil uzunluğundaki Kerch Boğazı Köprüsü. Kaynak: Congressional Research Service

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada ABD’nin Rusya’nın işgal edilen Kırım ve Kerch Boğazı yakınları dâhil Karadeniz’in bazı bölümlerinde yabancı donanmalara ait gemilerin seyrüseferlerinin engellenmesi kararını derin bir endişeyle karşıladığı açıklanmıştır.

Sözcü Price tarafından yapılan yazılı açıklamada Rusya’nın Ukrayna gemilerine karşı saldırgan eylemlerde bulunma ve Ukrayna’nın Azak Denizi’ndeki limanlarına erişimini engelleyerek uluslararası ticaretini etkileyen bir geçmişe sahip olduğu hatırlatılmıştır.

Rusya tarafından alınan yabancı gemilerin seyrüseferlerinin engellenmesi kararının, Ukrayna’ya zarar vermek ve istikrarsızlaştırmak isteyen Moskova’nın devam etmekte olan kampanyasında bir diğer nedensiz tırmanış olduğunun altını çizmiştir. Sözcü Price; bu gelişmenin işgal altındaki Kırım ve Ukrayna sınırlarında Rus birliklerinin, 2014 yılındaki Rus istilasından bugüne kadar görülmeyen seviyelerde yığınak yaptığına dair güvenilir raporlar ve Rusya’nın kontrolündeki güçlerin Temas Hattı’ndaki provakatif eylemleri nedeniyle oldukça rahatsız edici olduğunu dile getirmiştir.

Rus gemileri tarafından geçişi engellemek maksadıyla bloke edilen Kerch Boğazı, 2018. Kaynak: rt.com

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Price ayrıca; Birleşik Devletlerin, karasularına kadar uzanan ve uluslararası arenada tanınan sınırlar içinde Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz desteğin sürmekte olduğunu ve ABD’nin, Rusya’nın sözde Kırım ilhakını tanımadığını ve asla da tanımayacağının altını çizmiştir.

Sözcü Price yazılı açıklamasının son bölümünde de Ukrayna’yı Rus provokasyonlarına karşı sağduyulu tutumu nedeniyle takdir ettiklerini ifade etmiş ve Rusya’ya; bölgedeki gemilere yönelik tacizlerini derhal sonlandırma ve Ukrayna sınırı boyunca ve işgal altındaki Kırım topraklarındaki kuvvet yığınağından vazgeçme çağrısında bulunmuştur.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
28 ŞUBAT DAVASI’NDA ÖNEMLİ AŞAMAYA YAKLAŞIRKEN

28 ŞUBAT DAVASI'NDA ÖNEMLİ AŞAMAYA YAKLAŞIRKEN Yazar: Alican Türk, Sun...

YASSIADA DURUŞMALARI VE SONUÇLARI

  YASSIADA DURUŞMALARI VE SONUÇLARI YAZI DİZİSİ - 5 Yazan:...

Yazıklar Olsun!

Yazıklar Olsun!   Kitapların her sayfasında bir zafer yazılı. Ama...

Kamuoyu Açıklaması

Kamuoyu Açıklaması   Müyesser Yıldız, Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Naci Beştepe,  5 Eylül 2018, Sun Savunma.Net...

Kapat