Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İsrail-Yunanistan Savunma Anlaşması

İsrail-Yunanistan Savunma Anlaşması

 

Savunma işbirliği anlaşması; Yunan hava kuvvetleri için eğitim merkezi kurulması ve işletilmesinin yanı sıra ‘‘aşılı’’ İsrail vatandaşlarının Yunanistan ülkesine girişlerine müsaade edilmesini de kapsamaktadır.

 

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 20 Nisan 2021

 

Fotoğraf: Menahem Kahana

 

İsrail ve Yunanistan bugüne kadar iki ülke arasında gerçekleşen en büyük tedarik anlaşmasını imzalamıştır. İsrail yetkililerine göre bu anlaşma iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik bağları güçlendirecektir.

1,65 milyar dolar tutarındaki anlaşmaya göre İsrail savunma şirketi Elbit Systems, Yunanistan hava kuvvetleri için bir eğitim tesisi inşa edecek ve işletecektir. Eğitim merkezinin inşasında İsrail’in kendi eğitim merkezi model alınacak ve İtalya’nın Leonardo şirketi tarafından imal edilen 10 adet M-436 eğitim uçağı kullanılacaktır.

İsrail Elbit Systems firması da, Yunanistan’ın envanterinde bulunan T-6 modeli uçakların modernizasyon kitlerinin yanı sıra eğitim, simülatör ve lojistik destek sağlayacaktır.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada; iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın İsrail ve Yunanistan’ın ekonomilerine katkı sağlayacağını ve savunma, ekonomi ve siyasi alanlarda ortaklık ruhunu geliştireceğini ifade etmiştir.

İsrail hava kuvvetlerinde de eğitim uçağı olarak kullanılan M-346 model hava aracı (Lavi). Kaynak: EDR ON-LINE

 

Açıklama; Cuma günü Kıbrıs adasında; aralarındaki işbirliğini derinleştirme kararı alan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail dışişleri bakanlarının katıldığı bir toplantının ardından yapılmıştır.

İsrail Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; İsrail ve Yunanistan hava kuvvetleri Pazar günü Yunanistan’da müşterek bir tatbikat başlatmıştır.

Yunanistan’da geçmişte gerçekleştirilen en az bir tatbikatta İsrail savaş uçakları Girit adasında bulunan S-300 modeli hava savunma füzelerine karşı eğitim yapmıştır. Rus yapımı S-300 füzeleri, İsrail’in düşmanı olan İran ve Suriye’nin envanterinde de bulunmaktadır.

Önceki Makale  Putin’in Buzullarla Dansı

Yunanistan Ulusal Savunma Komutanlığından bir yetkiliye göre;  Pazar günü başlayan müşterek tatbikatta, Girit adasında bulunan S-300 hava savunma sistemleri aktive edilmemiştir.

Yunanistan hava kuvvetleri 2013 yılı Aralık ayında;  Kıbrıs Rum kesimi tarafından 14 yıl önce tedarik edilen Rus yapımı S-300 modeli hava savunma füzelerinin ilk testlerini gerçekleştirmiştir. Kıbrıs Rum kesiminin S-300 füze tedarikini Küba Füze Krizine benzeten Türkiye’nin önleyici darbe tehditleri işe yaramış ve baskılara dayanamayan Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan, hava savunma füzeleri Girit Adasına konuşlandırma kararı almıştır. Türkiye ve NATO’nun devam eden baskıları sonucu S-300 füzeleri 14 yıl boyunca test edilememiştir. Kaynak: Sputnik News.

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs; 2,000 megawatt gücünde bir denizaltı elektrik kablo ve bölgesel rakip Türkiye’nin canını sıkan, 1,900 kilometre uzunluğunda doğal gaz boru hattı inşası dâhil son aylarda aralarındaki bağları güçlendirme yolunda adımlar atmaktadır.

İsrail ordusu geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Kıbrıs ile deniz tatbikatları icra edildiğini açıklamıştır.

Yunanistan ve Kıbrıs, Yunanistan tarafından hak iddia edilen sulara doğal gaz arama gemileri gönderen ve Kıbrıs’ın münhasır haklar talep ettiği bir bölgede sondaj yapan Türkiye ile büyük bir anlaşmazlık içindedir. Gerginlik, NATO müttefiki Türkiye ve Yunanistan’ı geçen yıl çatışmanın eşiğine getirmiş, fakat karşılıklı atılan adımlar sonucu dinmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Pandemi Sonrası Dünya

  Bizi Neler Bekliyor? Pandemi Sonrası Dünya   Çünkü sosyal...

“Oded Yinon Büyük İsrail Planı” Sempozyumu

“Oded Yinon Büyük İsrail Planı” Sempozyumu Fatih Sultan Mehmet Vakıf...

Abbas’dan Büyükelçi Friedman’a Hakaret ‘‘Köpeğin Oğlu’’

Abbas’dan Büyükelçi Friedman’a Hakaret ‘‘Köpeğin Oğlu’’ Donald Trump Yönetimine karşı...

İsveçli politikacılar Erdoğan’ı Kürtlere soykırım uygulamakla suçluyor

İsveçli politikacılar Erdoğan’ı Kürtlere soykırım uygulamakla suçluyor (Bir bu eksikti!)...

Libya İç Savaşı

Libya İç Savaşı Nasıl başladı, kimler katılıyor ve gelecekte neler...

Kapat