18° Parçalı bulutlu

İSRAİL UZUN ARAŞTIRMALAR SONUNDA KURAKLIĞA ÇÖZÜM BULDU!

GÜNCEL HABER - 24 Aralık 2017 17:45 A A

İSRAİL UZUN ARAŞTIRMALAR SONUNDA KURAKLIĞA ÇÖZÜM BULDU!

İsrail Tarım Bakanından Kuraklığa Çözüm: Ağlama Duvarında Yağmur Duası

Yazar: Zafrir Rinat, Haaretz, 24 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 24 Aralık 2017

Facebook sayfasında bir yazı paylaşan İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, çiftçiler ve İsrail halkını, önümüzdeki kurak kışa hazırlık yapmak maksadıyla Ağlama Duvarında yağmur duasına davet etti.

İsrail bilim kitaplarına göre dua etmek, çiftçiliğin temel parçalarından bir tanesidir. Şaka değil, İsrail Eğitim Bakanlığı bir biyokimyacıya, bilimi Yahudi dininin gereklerine uydurması için talimat vermiştir.

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, Facebook sayfasında bir yazı paylaşarak, yağmur yağdırmak için dua etmek isteyenleri Ağlama Duvarına davet etmiştir. Tarım bakanının daveti; çiftçileri ve katılmak isteyen bütün İsrail halkını kapsamaktadır.

Tarım bakanı tarafından basılan davetiyede; İsrail, tarım bakanlığı ile Moshavim Hareketi ve Dini Kibbutz Hareketi’nin sembolleri yer almaktadır.

Dua ile yağmur yağdıracağına inanan tarım bakanı, Ağlama Duvarı önünde yapılacak olan yağmur duasına katılacaklara şemsiyelerini de beraberinde getirmelerini tavsiye etmiştir.

Davetiyede yazan bilgilere göre; yağmur duasına İsrail Baş Hahamı, Ağlama Duvarının Hahamı, İsrail Çiftçiler Birliği Başkanı ve Moshav Hareketinin Genel Sekreteri ve Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinden sorumlu Amana genel sekreteri Ze’ev Hever de katılacaktır.


İsrail Meteoroloji Servisine göre; İsrail’de önümüzdeki yıl kurak bir kış yaşanması beklenmektedir. Avrupa Orta Vade Hava Tahminleri Merkezinden alınan son 20 yıllık verilere göre bu kış yetersiz yağmur yağma şansı %64,7’dir.

İsrail, bu yıl Eylül ve Kasım ayları arasında beklediği yağmurun sadece %45’ini almıştır. Ocak, Şubat ve Mart aylarında havanın yağmurlu geçme şansı ise sadece %33’tür.

Taberiye Gölünde de su seviyesi son dokuz yıldaki en düşük seviyeye düşmüştür. Göldeki su seviyesi Aralık başı verilerine göre de son 15 yılın en düşük seviyesindedir.

Çevirenin Notları: Kuraklığa çözüm bulan İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’i kutluyor ve önümüzdeki Perşembe günü, Ağlama Duvarı önünde tertip edilecek olan yağmur duasına, yoğun işlerim dolayısı ile katılamayacağım için özür dileyerek, İsrailli çiftçilere Türkiye Ankara’dan bir yağmur duası gönderiyorum.

‘‘Hamd, rahman, rahim, din/hesap gününün maliki olan âlemlerin Rabbine aittir. Allah’tan başka ilah yoktur. O, dilediğini yapar.

Allah’ım! Sen Allah’sın, Senden başka ilah yoktur. Sen zenginsin, biz fakiriz. Bize bol yağmur indirdiğin yağmuru bize kuvvet ve güç eyle ve yağmuru (muhtaç olduğumuz) zamana kadar indir.

‘’Allah’ım! Bize yardım eden, içimize sinen, bol, faydalı her tarafı kaplayan, her tarafa akıp giden her tarafı sulayan bir yağmur ihsan buyur.’’

‘’Allah’ım! Bize imdadımıza koşan, afiyet veren, hızlı, zararlı olmayan, yararlı, gecikmeyen acil yağmur gönder.’’

‘’Allah’ım! Bize yağmur ver, Allah’ım bize yağmur ver, Allah’ım bize yağmur ver.’’

‘’Allah’ım Bize yağmur ihsan et, Allah’ım bize yağmur ver. Allah’ım yüksek tepelere küçük tepelere, vadilere, ağaçlık tepelere yağdır.’’

‘’Allah’ım! Kullarını, hayvanlarını yağmur suyuyla sula, rahmetini saç ve dağıt, ölmüş olan topraklarımıza hayat ver.’’

‘‘Sen bize dua etmemizi emrettin, kabul edeceğini vaat ettin, bize emrettiğin üzere sana dua ediyoruz; Bütün içtenliğimizle sana yalvarıyoruz, vaat ettiğin gibi dualarımızı kabul eyle. Çünkü sen vaadinden dönmezsin. Âmin.

Yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Israeli agriculture minister’s solution to drought: Mass Western Wall prayers for rain

Minister of Agriculture Uri Ariel published a statement on his Facebook page Friday inviting “prayers to bring about rain” that will begin Thursday at the Western Wall plaza. The statement said that Ariel initiated the prayer service intended for “farmers and the general public.”

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Geronimo Teslim Oldu
SON YAZILARI
GÜNCEL HABER - 17:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: