Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İsrail Basınından Garip İddia

 

İsrail Basınından Garip İddia

 

Türk hükümeti kafayı İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye takmış durumda. İktidardaki AKP, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesine karşı çıkanların başında geliyor.

 

Yazar: Seth J. Frantzman, THE JERUSALEM POST, 24 Ağustos 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 01 Eylül 2020

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konuşmasını yaparken Kaynak: T24 Bağımsız İnternet Gazetesi.

 

Türk hükümeti, kafayı daha fazla ülkenin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesini durdurmaya takmış gibi görünmektedir.

Bu tutumu apaçık ortadadır, çünkü Anadolu gibi hükümet yanlısı kanallar sürekli olarak Orta Doğu’da normalleşmeyi reddeden ülkeler ve siyasi partiler hakkında haberler yapmaktadır.

Örneğin Türkiye, bütün bölgede Müslüman Kardeşler bağlıları arasında muhalefeti öne çıkarmak için çaba göstermektedir.

Pazartesi günü Anadolu ajansında yayımlanan haberde Fas’ın İsrail ile normalleştirmeye karşı çıktığı yönünde bir haber yer almıştır. Bu haber Başbakan Saad Eddine El Othmani’nin yaptığı bir yoruma dayanmaktadır. Othmani açıklamasında; Siyonist İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesine Filistin halkının haklarının daha fazla ihlal edilmesine yol açacağı nedeniyle karşı çıktığını dile getirmiştir. Othmani Fas Adalet ve Kalkınma Partisinin (PJD) bir üyesidir.

Türkiye, Fas ile daha iyi ilişkiler olasılığı nedeniyle endişelenmiştir. Ankara geçmişte Fas ile İsrail arasında ilişkiler olduğunu bilmektedir.

Cumartesi günü Türk medyası; sözcünün İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki üstü kapalı açıklaması sonrasında kovulmasına işaret ederek, Sudan’ın da normalleşmeye karşı çıkmasını da öne çıkarmıştır. Türkiye, Sudan Komünist Partisinin İsrail ile ilişkileri normalleştirecek her türlü anlaşmaya karşı olduğunu ifade etmektedir.

 

Geçtiğimiz yıl İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde Anadolu Ajansı ofisinin de bulunduğu binaya hava saldırısı düzenlemesi sonrasında Süleyman Soylu; “Bu akşam İsrail’in yaptığı saldırıyla Anadolu Ajansının da yer aldığı binanın vurulması, Türkiye’nin mazlumların yanında vakur duruşunun ve yapılanların dünyaya aktarılmasının ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Anadolu Ajansına ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizle.” açıklamasını yapmıştır.

 

Önceki Makale  Uydu Kontrollü Yapay Zekâlı Silahla Suikast

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşırı sağcı rejimi komünist görüşlere karşıdır, fakat İsrail’e karşı çıktıkları sürece Türkiye’nin komünist partilerle bir alıp veremediğinin olmadığı görülmektedir.

Türk medyası ayrıca Kuveyt Hükümet Dışı Organizasyonlarının (NGO) normalleşmeye karşı çıkmasını da öne çıkarmıştır. Türkiye devlet televizyonu TRT Pazartesi günkü haberinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin BAE-İsrail normalleşme anlaşması sonrasında her gün eleştirildiğini iddia etmiştir. TRT ayrıca Hamas Lideri İsmail Haniyeh’in bu hafta sonu yaptığı Türkiye ziyaretini haber yapmıştır. Haniyeh, Türkiye ve Kuveyt’i normalleşmeye karşı çıkmakta öncülük ettikleri için övmüştür.

 

İsrail basını tarafından kafayı Arap ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesine taktığı iddia edilen Recep Tayyip Erdoğan solda 2005 yılında gerçekleştirdiği ilk ve son İsrail ziyareti esnasında İsrail Başbakanı Ariel Sharon ile kameralara poz verirken görülmektedir. Sağda ise ADL (Anti-Defamation League – İftira ve İnkârla Mücadele Birliği) Ulusal Direktörü Abraham Foxman’dan ‘‘Courage to Care’’ ödülünü alırken görülmektedir. Erdoğan ödülü alırken yaptığı konuşmada Türk ulusunun yüzyıllardır Yahudi halkı ile birlikte yaşadığını ve gelecekte onlarla yakın ve dostane ilişkilerini sürdüreceğini ve ırkçılığa karşı birlikte kararlılıkla mücadele edeceğini dile getirmiştir. Kaynaklar: GPO ve HyeTert

 

 Türkiye’de iktidarda bulunan AKP, BAE ve İsrail ile ilişkilerine bugüne kadar sürekli olarak karşı çıkmıştır. Türkiye bir NATO üyesi olmasına, aynı zamanda görünürde ABD müttefiki olmasına ve İsrail ile ilişkileri olmasına rağmen, İran’dan sonra İsrail karşıtı söylemleri ile öne çıkan ikinci ülkedir.

Türkiye giderek İran, Çin ve Rusya’ya yaklaşmaktadır. Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın almıştır. Ankara, BAE’nin İsrail ile yaptığı normalleşme anlaşması sonrasında ilişkileri kesme tehdidinde bulunmuştur.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.jpost.com/middle-east/turkish-government-obsessed-with-stopping-normalization-with-israel-639738?utm_source=jpost&utm_medium=facebook&utm_campaign=boost&utm_content=08-24-20

 

Önceki Makale  Macron, Erdoğan’ı Hukukun Üstünlüğüne Saygı Göstermesi Konusunda Uyardı

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Robotlar Muharebe Sahasında

ROBOTLAR MUHAREBE SAHASINDA   Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27...

Pompeo Çavuşoğlu’na Ne Dedi?

Pompeo Çavuşoğlu’na Ne Dedi?   Levent Kağan, Sun Savunma Net,...

COVID-19 REHBERİ 14/04/ 2020

COVID-19 (SARS-CoV-2 ENFEKSİYONU) REHBERİ Bilim Kurulu Çalışması T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI14...

Türk Dil Bayramı

Türkçemizin resmî dil olarak kabul edilişinin 743. yıl dönümü olan...

‘‘Vanayı kapatırız’’ diyen Erdoğan, ‘‘Bir Gece Ansızın Gelebiliriz’’ sözleriyle Irak Kürdistanı’nı işgalle tehdit ediyor!

‘‘Vanayı kapatırız’’ diyen Erdoğan, ‘‘Bir Gece Ansızın Gelebiliriz’’  sözleriyle Irak...

Kapat