Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İslam’ın Son Peygamberi Olduğunu İddia Eden Adam Öldürüldü

 

Mahkeme Salonunda İnfaz

 

İslam’ın Son Peygamberi Olduğunu İddia Eden Adam Öldürüldü

 

Peygamber olduğunu iddia eden ve dine hakaret suçlamasıyla yargılanan Pakistan asıllı Amerikan vatandaşı Tahir Ahmad Naseem, Pakistan’ın Peshawar kentinde bir mahkeme salonunda vurularak öldürüldü.

 

Cale Brown, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 30 Temmuz 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Temmuz 2020

 

Tahir Ahmad Naseem’in öldürülmesi sonrasında mahkeme salonu etrafında güvenlik tedbirleri alan Pakistan emniyet kuvvetleri. Kaynak: Muhammad Sajjad/AP

 

Peygamber olduğunu iddia eden ve dine hakaret eden Tahir Ahmad Naseem, Pakistan’ın Peshawar kentinde bir mahkeme salonunda vurularak öldürülmüştür.

Duruşma esnasında altı el ateş ederek Bay Naseem’i öldüren ve cinayet mahallinde emniyet güçleri tarafından tutuklanan katil Khalid Khan suçunu itiraf etmiş ve onu dine hakaret ettiği için öldürdüğünü ifade etmiştir.

Mahkeme salonunda cinayete kurban giden Bay Naseem iki yıl önce Pakistan tarafından dine hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanmıştır. Ahmediler, onlarca yıldır Pakistan’da ölüm, tehdit ve nefret kampanyalarına hedef olan dört milyonluk bir azınlık grubudur.

Pakistan’da bugüne kadar dine hakaret nedeniyle idam edilen olmamsına rağmen, 1990 yılından günümüze kadar 77 kişi öldürülmüştür. Öldürülenlerin arasında; dine hakaret ettiği öne sürülenlerin aile üyeleri, avukatlar ve dine hakaret edenleri beraat ettiren hâkimler de bulunmaktadır.

Son yıllarda dine hakaret ettikleri gerekçesiyle cinayete kurban gidenler arasında şarkıcılar ve öğretmenler de bulunmaktadır.

Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı mahkeme salonuna katil Khalid Khan’ın cinayet silahı tabancayı nasıl soktuğu Pakistan emniyet güçleri tarafından araştırılmaktadır.

 

Mahkeme salonunda cinayete kurban giden Tahir Naseem Kaynak: Twitter

 

Aşağıda; Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cale Brown tarafından cinayet sonrası yapılan açıklamayı okuyabilirsiniz.

‘‘Amerikan vatandaşı Tahir Naseem’in dün Pakistan’da bir mahkeme salonunda öldürülmesi nedeniyle şok olmuş bir durumdayız, çok üzüntülü ve de şaşkınız. Bay Naseem, İllionis’deki evinden Pakistan’a inancını yayması için çağıranlar tarafından tuzağa düşürülmüş ve Pakistan dine hakaret yasaları öne sürülerek tutuklanmıştır.

ABD Hükümeti Bay Naseem ve ailesine, tutuklandığı 2018 yılından beri konsolosluk yardımı sağlamakta ve üst düzey Pakistanlı yetkilileri utanç verici bu son trajedi olasılığına karşı sürekli olarak uyarmaktadır.

Bay Naseem’in ailesinin acısını paylaşıyoruz. Pakistan’ı, bu tür kötüye kullanmalara neden olabilen derhal dine hakaret yasaları ve mahkeme sisteminde reform yapma ve suçlunun yasaların elverdiği en ağır şekilde cezalandırılması konusunda uyarıyoruz.’’

 

Önceki Makale  ABD ve İngiliz Vatandaşları Afrin’de Türklere Karşı Savaşıyor

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Üçüncü Dünya Savaşının Etrafında Dolanıyoruz

  Üçüncü Dünya Savaşının Etrafında Dolanıyoruz   Fatih Bengi, Sun...

Simülasyon Tabanlı e-Öğrenme Örnekleri

Simülasyon Tabanlı e-Öğrenme Örnekleri Yazan: Li Whybrow, Bağımsız Eğitim ve...

Elektrikli Tank

Elektrikli Tank Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Ekim 2020...

HALİFENİN HAYALETİ

HALİFENİN HAYALETİ Eğer koyunların oy verme şansları olsaydı, sonradan boğazlarını...

Mi-17 Helikopterleri ve Orman Yangınları ile Mücadele

Mi-17 Helikopterleri ve Orman Yangınları ile Mücadele Ercan Caner, Sun...

Kapat