savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
19,1767
EURO
20,9100
ALTIN
1.221,18
BIST
4.896,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
7°C
Ankara
7°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
17°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Çok Bulutlu
20°C

İsa Mesih Neden Dirildi?

A+
A-

İsa Mesih Neden Dirildi?

 

İsa Mesih, insan bedeninde yeryüzüne gelip bizim günahlarımızın bağışlanması, Kutsal olan Tanrı ile aramızda olan duvarların yıkılması için canını çarmıhta kurban olarak sunmuştur. Ancak bu kurbanla Tanrı’nın huzuruna paklanmış şekilde, tamamen lütufla gelebiliyoruz. Ekmek ve şarap İsa Mesih’in her birimizin kurtuluşu için feda ettiği bedeni ve kanını temsil etmektedir. (KUTSAL KİTAP adlı web sitesinden)

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 07 Mayıs 2021

 

 

Güneşin mi (sun) yoksa oğlun mu (son) yeniden doğuşu?

Görgü tanıklarının ifadelerine göre; Jesus Christ (İsa Mesih) isimli bir adam ölüm üzerindeki gücünü göstermiştir. Olayların görgü tanıkları, gerildiği çarmıhta öldükten ve gömüldükten üç gün sonra İsa Mesih’in aniden dirildiğini anlatmışlardır. Ardından adam, bir keresinde aynı anda 500 kişi olmak üzere, başka takipçileri tarafından da canlı olarak görülmüştür.

Çok geçmeden İsa Mesih’in öldükten sonra dirildiğine yönelik haber her yere yayılmıştır. Fakat İsa’nın yeniden dünyaya gelişi, acaba 2000 yıllık bir efsane olabilir mi? Veya doğrulanabilir tarihsel kanıtlara dayandırılabilir mi?

İsa’nın öldükten sonra dirilmemesi, Hıristiyan inancının temelinin sonsuza kadar yıkılması anlamına gelirdi.

İsa’dan 700 yıl önce peygamber Isaiah (Yeşaya) insanoğlunun günahları için acı çekecek ve ölecek, fakat sonra dirilecek olan bir Mesih’in geleceğinden bahsetmiştir.

‘‘Yeşaya 53: 7-9: O baskı görüp eziyet çektiyse de ağzını açmadı; kesime götürülen kuzu gibi, kırkıcıların önünde sessizce duran koyun gibi açmadı ağzını. Acımasızca yargılanıp ölüme götürüldü.  Halkımın başkaldırısı ve hak ettiği ceza yüzünden diriler diyarından atıldığını onun kuşağından düşünen oldu mu? Şiddete başvurmadığı, ağzından yalan çıkmadığı halde,  ona kötülerin yanında bir mezar verildi, ama öldüğünde zenginin yanındaydı.

Isaiah 53’teki kehaneti tekrarlayan İsa Mesih; ihanet edilecek, tutuklanacak, lanetlenecek, üzerine tükürülecek, kırbaçlanacak ve öldürülecek, fakat üç gün sonra dirilecek Mesih olduğunu iddia etmiştir.

İsa’nın bütün öğretileri ve iddiaları öldükten sonra dirilmesine dayanmaktadır. Eğer İsa söz verdiği gibi dirilmeseydi, onun ebedi yaşam için bağışlanma ve ümit mesajı anlamsız hale gelirdi.

İsa Mesih ve havarilerinin, onun çarmıha gerilmesinden önce birlikte yedikleri son akşam yemeği. Yemek esnasında İsa Mesih havarilerine içlerinden birinin ona ihanet edeceğini söyler. Ekmek ve şarabı kutsadıktan sonra havarilerine yemeleri ve içmeleri için verir ve “Bu sizin uğrunuza feda edilen bedenimdir. Beni anmak için böyle yapın” der. Aynı şekilde, yemekten sonra kâseyi alıp şöyle der: “Bu kâse, sizin uğrunuza akıtılan kanımla gerçekleşen yeni antlaşmadır (Luka 22: 19 – 20). Duvar Resmi: Domenico Ghirlandio, 1480, Ognissanti Kilisesi, Florence. İmaj: SCALA/Art Resource, New York.

 

Neler olmuştu?

Olayların görgü tanıkları; tam da İsa’nın tahmin ettiği gibi ona havarilerinden Judas Iscariot’un ihanet ettiğini, ardından Romalı Vali Pontius Pilatus zamanında sahte bir duruşmayla mahkûm edildiğini, cezalandırıldığını, tekmelendiğini, üzerine tükürüldüğünü, vahşice kırbaçlandığını ve son olarak da tahta bir haç üzerinde çarmıha gerildiğini anlatmışlardır.

İsa gerildiği çarmıhta yaklaşık altı saat can çekişmiş ve öğleden sonra saat üçte ‘‘Artık bitti’’ diye haykırmış ve ölmüştür. İsa son nefesini verdiğinde gökyüzü karanlığa bürünmüş ve şiddetli bir deprem yeri sarsmıştır.

İsa Mesih; duruşmasına başkanlık eden ve çarmıha gerilmesi emrini veren Roma Valisi Pontius Pilatus’un önünde. Matta 27:24-31’e göre Pilatus İsa’nın masum olduğuna inansa da onu kırbaçlatmış ve askerlerin onunla alay etmelerine, ona vurmalarına ve tükürmelerine izin vermiştir. Pilatus hakkındaki çeşitli iddialar arasında sonradan Hıristiyan olduğu da bulunmaktadır. Etiyopyalı Ortodoks Hıristiyanlar onu ‘‘aziz’’ ilan etmişlerdir. İntihar ettiğini ileri sürenler de vardır, ancak Pilatus’a ne olduğunu gerçekte kimse bilmemektedir. Mihály Munkácsy, 1881. Resim: HISTORY TODAY

Romalı Vali Pilatus, gömülmeden önce İsa’nın öldüğünden emin olmak istemiş ve Romalı bir asker İsa’nın bedenine bir mızrak saplamıştır. Görgü tanıklarının ifadelerine göre akan kan ve su karışımı İsa’nın öldüğünün açık bir kanıtıdır. Öldüğüne emin olunan İsa’nın bedeni çarmıhtan indirilmiş, sıkıca ketene sarılmış ve Joseph of Arimathea mezarlığında gömülmüştür. Daha sonra Romalı muhafızlar mezarı büyük bir kaya örtmüş ve aldıkları emirler gereği 7/24 mezarı izlemiştir.

İsa’nın takipçileri onun çarmıhta ölümünden öylesine etkilenmişlerdir ki yakalanma ve öldürülme korkusuyla kendi hayatlarını kurtarmak için süratle kaçmışlardır. Fakat sonra bir şey olmuştur…

İsa gerçekten öldükten üç gün sonra dirildi mi?

İsa gerçekten öldükten üç gün sonra dirildi mi? Bu sorunun beş olası yanıtı bulunmaktadır:

  1. İsa aslında gerildiği çarmıhta ölmemiştir.
  2. İsa’nın bedeni çalınmıştır.
  3. İsa’nın havarileri halüsinasyon görmüştür.
  4. İsa’nın dirilmesi tamamen bir efsanedir.
  5. İsa gerçekten dirilmiştir.

Olasılıklar incelendiğinde; İsa’nın gerildiği çarmıhta can verdiği görgü tanıklarının ifadelerine göre kesindir. Ölüp ölmediğini anlamak için bir Romalı asker bedenine mızrak saplamış ve kan ile su aktığı görülmüştür. Mezarı, iyi eğitimli 14 Roma askeri tarafından 7/24 çok iyi korunduğundan, İsa’nın ölü bedeninin mezarından çalınması da söz konusu değildir.

Halüsinasyonlar sadece bireysel olarak görülebilirler, bir grup insanın aynı anda aynı halüsinasyonu görmesi bilimsel olarak mümkün değildir. Efsane teorisi ise mezarının neden boş olduğunu ve havarilerinin onun dirildiğine ateşli bir şekilde ikna olma nedenlerini açıklayamamaktadır.

Demek ki İsa gerildiği çarmıhta ölmüş ve onu yeniden canlı gören önce kadınlar, sonra da diğerlerinin iddia ettikleri gibi üç gün sonra yeniden dirilmiştir. Hatta İsa dirildikten sonra havarileri ile birlikte yemek yemiş ve 500’den fazla havarisi aynı anda onun canlı olduğunu görmüştür.

Peki, İsa neden öldü?

İnsanoğlunun İsa ile birlikte ebedi bir yaşam sürebilmesi için önündeki en büyük engel; günah işlemiş ve kutsal tanrıya ihanet etmiş olmasıdır. Tanrı her ne kadar insanoğlunu seviyor olsa da mükemmel adalet işlenen günahların bedelinin mutlaka ödenmesini gerektirmektedir ve işlenen günahların cezası da ölümdür.

Kaynak: TRADITIONAL CATHOLIC PRIEST

Birçok insan bu kadar kudretli bir tanrının insanların günahlarını affetmek yerine onları neden cezalandırdığını merak etmektedir.

Cinayetten suçlu olduğunuzu ve bir mahkeme salonuna girdiğinizi hayal edin. Sanık sandalyesine doğru yaklaşırken birden yargıcın babanız olduğunu fark ediyorsunuz. Onun sizi sevdiğini çok iyi bildiğinizden hiç vakit geçirmeden yalvarmaya başlıyorsunuz: ‘‘Baba lütfen bırak beni gideyim’’.

Yargıç, yani babanız; gözlerinde yaşlarla size yanıt veriyor; ‘‘Seni çok seviyorum oğlum, fakat ben bir yargıcım. Öylece çekip gitmene izin veremem.’’

Yargıç babanız size karşı delilleri sunuyor ve elindeki tokmağı indirerek suçlu olduğunuza karar veriyor. Adaletten, en azından bir yargıç tarafından, kesinlikle taviz verilmemelidir. Ancak yargıç babanız sizi çok sevdiğinden; kürsüden iniyor, cübbesini çıkarıyor ve size cezanızın bedelini kendisinin ödemesini teklif ediyor. Aslında yargıç babanızın yaptığı; elektrikli sandalyede sizin yerinizi almaktan başka bir şey değildir.

Yeni Ahit’te çizilen resim işte budur. Tanrı, İsa Mesih formunda insanlık tarihine inmiş ve bizim için çarmıhta çarmıha gerilmiştir. İsa, insanların günahları için cezalandırılan üçüncü bir şahsiyet değil, bizzat tanrının kendisidir. Tanrının iki seçeneği vardır; ya insanları günahları için cezalandıracak ya da onların cezalarının bedelini kendisi ödeyecektir. Tanrı, İsa formuna girerek, insanların işlediği günahların cezasını bizzat kendisi ödemeye karar vermiştir.

Başka bir ifadeyle; tanrının mükemmel adaleti; oğlu İsa Mesih’in ölümüyle tamamen yerine gelmiştir. Ne kadar kötü olursa olsun, insanoğlunun işlediği bütün günahlar, bedel olarak İsa’nın kanıyla ödenmiştir.

Zeitgeist Filmi; İsa Mesih’in hayat hikâyesinin Mithra (mağarada dünyaya gelmiştir), Krishna (bakireden doğmamıştır, daha önce yedi doğum yapan bir kadından doğmuştur), Attis (çarmıha gerilmemiş ve üç gün sonra dirilmemiştir, kendisini hadım ederek ormana kaçmış ve orada kan kaybından ölmüştür)  ve Osiris (çarmıha gerilmemiştir, öldürülüp 14 parçaya bölünmüş ve parçaları Mısır’ın çeşitli yerlerine atılmıştır) gibi pagan dinsel kişiliklerden alındığını iddia etmektedir. İddialar; bakire doğum, 25 Aralık doğum tarihi, 12 havari, gerçekleştirilen mucizeler, üç gün ölü kalması ve dirilmesi hakkındadır. Kaynak: Got Questions

Bir Hristiyan olabilmek için İsa’nın insanoğlunun günahları yüzünden çarmıha gerildiğine ve öldükten üç gün sonra dirildiğine inanmak zorunludur. İnsanlar kendilerine dürüst davranarak günah işlediklerini kabul etmeli ve İsa Mesih’in onlara sunduğu bağışlamayı talep etmelidirler.

‘‘Sevgili rab İsa, geçmiş, şimdiki ve gelecekteki tüm günahlarım için ölmen nedeniyle sana teşekkür ediyorum. Bana sonsuz yaşamı verdiğin için sana teşekkür ediyorum. Seni imanla, kurtarıcım olarak kabul ediyorum ve hayatımın efendisi olmanı diliyorum. Beni olmamı istediğin türden bir insan yap.’’

Çevirenin Notları: Bu yazı;  ‘‘Y-Jesus’’ web sitesinde yer alan ‘‘Did Jesus rise from the death – İsa öldükten sonra dirildi mi’’ başlıklı (https://y-jesus.com/wwrj/6-jesus-rise-dead/) yazıdan derlenmiştir.

Bir de «Biz Allah´ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih´i öldürdük» demeleridir. Oysa onu ne öldürdüler, ne de astılar. Fakat öldürdükleri kimse, onlara İsa gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, ondan yana tam bir kuşku içindedirler. O hususta bir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesinlikle öldürmediler. Elmalılı Hamdi Yazır, Nisâ Suresi 157. Ayet

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.