Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Her şey yeniden mi başlıyor?

 

Wuhan’da Büyük Şok

 

Her şey yeniden mi başlıyor?

 

Yeni korona virüs bulaşlarının ortaya çıktığı kentte ilan edilen ‘‘On Gün Savaşı’’ kapsamında 11 milyon insana test uygulanacak.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Mayıs 2020

 


Sosyal mesafe tedbirlerini gevşeten birçok ülkede yeni korona virüs vakaları görülmeye başladı ve SASRS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığının ilk ortaya çıktığı ve halkın aylarca evlerinde kaldığı Çin’in Wuhan kentinde, önümüzdeki 10 gün içinde milyonlarca insana test uygulanması planlanıyor.

Almanya ve Güney Kore de yeni virüs vakalarının görüldüğü ülkeler arasında yer almaktadır. Çin, Almanya ve Güney Kore’de bunlar yaşanırken, ne yazık ki birçok ülke; zirve-plato hikâyeleri ve rakam oyunlarının arkasına sığınarak tedbirleri gevşetme ve ‘‘yeni normale’’ dönüşün planlarını yapmakta ve geçmektedir.

Çinli yetkililer, çok sıkı 76 günlük sokağa çıkma yasağının ardından yeni vakaların görülmesi üzerine, önümüzdeki 10 gün içinde Wuhan kentinde yaşayan milyonlarca kişiye test uygulamayı planlamaktadır.

Yetkililerin verdikleri bilgilere göre; Wuhan eyaletinde yeniden görülen yeni virüs bulaşlarının hiç birisi kent dışı kaynaklı değildir. Wuhan kentinde sağlık yetkilileri halka nükleik asit testi uygulayacaklardır.

Nükleik asit testi, vücudun bağışıklık sistemini inceleyen diğer testlerin aksine virüsün genetik kodlarını tespit etmekte ve bulaşın varlığını, özellikle ilk safhalarında çok daha başarılı bir doğrulukla belirlemektedir.

‘‘On Gün Savaşı’’ olarak adlandırılan kampanya ile 10 günlük süre içinde 11 milyon insana test uygulanacaktır. Bu rakam Yunanistan’ın toplam nüfusundan daha fazladır.

OMV Petrom tarafından yapılan 1 milyon avro tutarındaki bağış parası kullanılarak Romanya Kızılhaç’ı tarafından tedarik edilen nükleik asit test kiti. 300 adet test kitiyle 7.200 kişi test edilmekte ve sonuçlar 40 dakika içinde alınmaktadır.

Bilindiği gibi Wuhan kenti virüsün ilk görüldüğü yerdir ve Wuhan sağlık yetkilileri tarafından yayılmanın kontrol altına alınması maksadıyla; çok sıkı tedbirlerin uygulandığı 76 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. Wuhan kentinde sokağa çıkma yasağına 08 Nisan 2020 tarihinde son verilmiş, birçok işyerleri kapalı kalmaya devam ederken kent sakinlerinin dışarıya çıkmalarına izin verilmiştir.

Yaşanan ekonomik acılar ve travmaya rağmen Wuhan kenti, Çin’in salgına karşı verdiği mücadelenin sembolü olmuştur. Virüsün yeniden ortaya çıkması şimdiden mahalli hükümette değişikliklere neden olmuş durumdadır. Virüs vakalarının ilk görüldüğü yer olan Changqing yerleşim biriminin yöneticisi Zhang Yuxin, salgını önleyememek suçlamasıyla görevinden uzaklaştırılmıştır.

Çin’in vaka sayıları konusunda yapılan suçlamalar göz önüne alındığında, Wuhan kentinde ilan edilen milyonlarca insana test uygulanacak on gün savaşının sonuçları merakla beklenmektedir.

Çin’de yeni vakaların görüldüğü tek yer Wuhan kenti değildir. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Shulan kentinde, 11 kişide virüs bulaşı saptanmasının ardından savaş zamanı karantina tedbirleri uygulanmaktadır.

Virüsle mücadelede örnek gösterilen Güney Kore’nin başkenti Seul’de de yeni vakaların tespit edilmesi nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşanmaktadır. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Pazar günü yaptığı açıklamada; korona virüse karşı sürdürülen mücadelenin bitene kadar devam edeceğini açıklamıştır.

Hayatı normalleştirme ve yeni normale dönme hazırlıkları yapan, özellikle de açık veya örtülü ‘‘sürü stratejisi’’ uygulayan ülkelerin ortaya çıkan bu yeni durum karşısında ne yapacağı merakla beklenmektedir.

Sağlıklı kalınız…

 

Önceki Makale  Maske ve Filtre

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
SURİYE VE LİBYA’DAN DOĞRU BİLGİ ALABİLMEK

  SURİYE VE LİBYA'DAN DOĞRU BİLGİ ALABİLMEK...    Yazan: Alican...

Haftar Rusya’nın Yardımıyla Trablusgarp Kentini Ele Geçirebilir

  Haftar Rusya’nın Yardımıyla Trablusgarp Kentini Ele Geçirebilir   Birleşik...

Askerler Artık Diş Mikrofonlarına Sahip

Askerler Artık Diş Mikrofonlarına Sahip   Yazar: Patrick Tucker, Defense...

Dünyanın En Az Irkçı İnsanından İnciler

Dünyanın En Az Irkçı İnsanından İnciler Büyük bir duvar inşa...

“Oded Yinon Büyük İsrail Planı” Sempozyumu

“Oded Yinon Büyük İsrail Planı” Sempozyumu Fatih Sultan Mehmet Vakıf...

Kapat