Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Havacılıkta Yeni Eğitim Sistemleri

Senaryo Tabanlı Eğitim

Havacılıkta Yeni Eğitim Sistemleri

 

Senaryo tabanlı eğitim stratejisi; öğrencilerin teorileri ve kavramları gerçek dünyadaki kritik olaylara dâhil ederek, birçok faktörü değerlendirmeye zorlandığı ve kararlar verdiği derin öğrenme ve farkındalığı artıran öğrenci merkezli bir yaklaşımdır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 23 Mart 2021

Senaryo Tabanlı Eğitim Nedir?

Senaryo Tabanlı Eğitim; gerçekleştirilmesi amaçlanan hedef ve davranışların bir senaryo dâhilinde oluşturularak öğrencilerin kendilerini oyuncu yerine koyarak karşılaştıkları sorunları çözebilecek hedef ve davranışları gösterebilmesi esasına dayanan bir eğitim ve öğretim yaklaşımıdır.

Senaryo temelli öğrenme vasıtasıyla öğrencilerin çözümleme, sentezleme, değerlendirme ve karar verme gibi çok sayıda üst düzey düşünme becerisi de gelişmektedir (Akins M. & Crichton S. (2003), Scenario Based Learning Geography in the Field Using GIS/GPS for Curriculum Integration ve Veznedaroğlu M. (2005) Senaryo Temelli Öğrenmenin Öğretmen Adaylarının Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum ve Öz Yeterlik Algısına Etkisi. Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Ankara, 89.

Öğrenme yollarından en eğlenceli ve en etkili olanıdır. Çünkü işbirlikçi öğrenme, yaşayarak öğrenme birçok öğrenme tekniğini bünyesinde barındırır. Bunlardan ziyade sıkıcı, ezbere dayanan sınıf ortamını eğlenceli bir öğrenme ortamına dönüştürür.

Öğretmenlerin ezbere dayalı yani hazır bilgiyi belleğe yerleştirerek öğrencilerin yaratıcılığını yok eden geleneksel öğretim yöntemleri kullanmaları yerine, öğrencileri temele alan yani öğrenenin bilgiyi kalıp olarak aldığı değil, ancak düşünerek anlamlı bulduğu bilgiyi günlük yaşamına kolayca aktarabildiği ve hem öğretmenin hem de öğrencinin birlikte zevk alacağı etkinliklerin yer aldığı ders ortamları yaratmaları etkin öğrenmeye dayalı öğretim ile gerçekleşebilir (Şahinel Melek 2003, Etkin Öğrenme, Ankara: Pegema Yayıncılık).

Kanıt Esaslı Eğitimin safhalarından bir tanesi olan Senaryo Tabanlı Eğitim (Diğerleri: Değerlendirme ve Manevra Eğitimleri safhası), insan hatalarının meydana geldiği uçuş koşullarını oluşturur, kaza-kırımlara neden olan hatalar zincirini ele alır ve mürettebatın kendisine olan güvenini geliştirir.

Bu yazıda; başlangıçta havacılık eğitim ve değerlendirmeleri için bir çözüm olarak görülen, fakat sonradan yerini Kanıt Tabanlı Eğitim’e bırakarak, bu yeni eğitim ve değerlendirme metodolojisinin bir safhası haline gelen SENARYO TABANLI EĞİTİM incelenmiştir. Bir sonraki yazıda kanıt Tabanlı eğitimi tartışmak üzere…

Yazının tamamını PDF formatında okuyabilir, ‘‘Senaryo Tabanlı Eğitim’’ başlıklı PowerPoint sunusundan faydalanabilirsiniz.

Bütün uçuculara emniyetli uçuşlar dilerim.

 

Önceki Makale  NANO İNSANSIZ HAVA ARACI

 

SENARYO TABANLI EĞİTİM SUNUSU İNDİR

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri “Siyaset”

Yazı Dizisi - 4 Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri Siyaset...

Nobel Barış Ödülü Nükleer Silah Karşıtlarına Verildi

Nobel Barış Ödülü Nükleer Silah Karşıtlarına Verildi   Yazar: Robin...

Korona Virüs Tedavisinde Kara Kedi Macunu

  Vietnamlılar Çıldırmış Olmalı!   Korona Virüs Tedavisinde Kara Kedi...

Kırmızı ve Mavi Amerika Aynı Pandemiyi Yaşamıyor

Virüs Salgını Amerika’yı İkiye Böldü! Kırmızı ve Mavi Amerika Aynı...

Konuşmadan İnsanlara Verdiğiniz Yedi Mesaj

Konuşmadan İnsanlara Verdiğiniz Yedi Mesaj Bazen konuşmamak dünyadaki bütün kelimelerden...

Kapat