Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Gerginliği Azaltın Yoksa Yaptırımlar Yolda

Almanya’dan Türkiye’ye Uyarı

Gerginliği Azaltın Yoksa Yaptırımlar Yolda

Avrupa Birliği dış politika şefleri Türkiye ile ilişkilerde bir ‘‘dönüm noktası’’  hakkında konuşurken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptırımlar konusunda Türkiye’yi uyarmıştır.

 

Yazar: Hans Von Der Burchard, POLITICO, 19 Kasım 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 24 Kasım 2020

 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Berlin’in Ankara’ya olan sabrının giderek tükendiğinin bir göstergesi olarak Perşembe günü yaptığı açıklamada; Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de provokasyonları durdurması, aksi takdirde gelecek ay potansiyel Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarının yolda olduğu konusunda uyarmıştır.

AB dış politika şefi Josep Borrell de Türkiye’ye baskıyı artırmış durumdadır. Borrell Ankara’yı ‘‘Avrupa Birliğinden giderek artan kopma’’ konusunda uyarmış ve AB’nin Türkiye ile giderek bir dönüm noktasına yaklaştığını ifade etmiştir.

AB liderleri Ekim 2020 ayı başlarında yaptıkları toplantıda; Ankara’nın Yunanistan ve Kıbrıs karşısında; bu ülkelerin sularına doğal gaz araması için gemi göndermek gibi illegal faaliyetlerine son vermemesi durumunda Aralık ayı toplantısında Türkiye’ye karşı gerekli tedbirlerin alınması üzerinde anlaşmıştır. AB liderleri açık bir şekilde yaptırımları kastederek; AB’nin elindeki tüm enstrüman ve seçenekleri kullanacağını dile getirmişlerdir. 

Bu uyarılara rağmen; doğal gaz arama faaliyetlerinin genişletilmesi, Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron’a yapılan hakaretler ve Erdoğan’ın, AB üyesi Kıbrıs Rum tarafınca kınanan Kuzey Kıbrıs’a geçen hafta sonu yaptığı çok tartışılan ziyaret göz önüne alındığında Türkiye ile gerginlikler artmaya devam etmiştir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bölünmüş Kıbrıs’ın Varosha (Maraş) bölgesine gerçekleştirdiği resmi ziyaret esnasında düzenlenen protesto gösterisinde Deryneia (Derinköy) kontrol noktasına yerleştirilen üzerinde ‘‘Erdoğan ve Covid-19 Defol’’ yazılı pankart, 15 Kasım 2020. Fotoğraf: Katia Christodoulou /EPA/EFE.

AB liderleriyle yapacağı video konferans öncesinde bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Aralık ayında gerçekleşecek olan Avrupa Konseyi toplantısında ne tür kararların alınacağını belirlemenin Türkiye’ye bağlı olduğunu ve Aralık ayına kadar Türkiye’den olumlu sinyaller gelmemesi ve Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs ziyareti gibi ilave provokasyonlar olması durumunda, Aralık ayındaki toplantıda kesinlikle zor müzakerelerin olacağını sözlerine eklemiştir.

Zor müzakerelerden kastının Ankara’ya yaptırım uygulanması anlamına gelip gelmediği yönündeki bir soruya; ‘‘kesinlikle’’ yanıtını veren Maas, geçmişte yaptırımlar meselesini masada tutmaya istekli üye ülkeler olduğunu ifade etmiştir. Maas, Türkiye ile ilişkilerde bir gelişme olmaması durumunda Aralık ayındaki Avrupa Konseyi toplantısında yaptırımlar meselesinin yeniden masaya getirileceğini düşündüğünü ifade etmiştir. Almanya, başta Fransa olmak üzere bazı AB üyelerinin, aksine geçmişte Türkiye ile daha dikkatli ve temkinli bir yol izlenmesini savunmuştur. Alman dışişleri bakanının sözleri Türkiye’ye karşı Berlin’in tutumunun sertleştiğinin izlerini taşımaktadır.

Ekim ayı başlarında AB liderleri tarafından da kabul edilen ve gerginlikleri azaltması durumunda Ankara’ya siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkilerin artırılacağını vadeden ‘‘olumlu bir AB-Türkiye siyasi gündemi’’ teklifinin arkasındaki ana itici güç Almanya Şansölyesi Angela Merkel olmuştur.

Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘‘HER İNSAN BİR DÜNYA’’ temalı Dünya İnsan Hakları Konferansında; Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘‘Ve bunun dışında bir dörtlü zirve yaptık ve bu dörtlü zirvede de İngiltere, Almanya, Fransa ve şahsım, bu dörtlü zirvede çok açık net, ne söylediysem her zaman, bunu orda da gündeme getirdim’’ ifadeleriyle duyurulan Suriye konulu dörtlü zirvede soldan sağa: Macron, Johnson, Erdoğan ve Merkel. Fotoğraf: AA

Dışişleri bakanları toplantısının ardından bir açıklama yapan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell; Türkiye ile pozitif bir gündeme geri dönüşün Türk tarafının tutumunda temelden bir tutum değişikliğini gerektirdiğini ifade etmiştir. Borrell, Avrupa Konseyi’nin Türkiye ile gündemin belirlenmesi konusunda önümüzdeki ay çok önemli bir yönlendirme yapacağını sözlerine eklemiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.politico.eu/article/german-foreign-minister-issues-sanctions-warning-to-turkey/

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Suriye’de Beş Türk Askeri Öldürüldü

Putin İkili mi Oynuyor? Suriye’de Beş Türk Askeri Öldürüldü Dünyanın...

Al-Bab ve Palmyra Savaşları ve Düşündürdükleri

Antik Palmyra kentinden bir görünüm Al-Bab ve Palmyra Savaşları ve...

ILLUMINATI ve SIRLARI

ILLUMINATI[1] ve SIRLARI   Çeviren: Ercan CANER, Sun Savunma.Net, 16...

Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE, 3 Nisan 2019 MÜSLÜMAN...

IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ VE KADINLAR

IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ VE KADINLAR Ercan Caner Suriye ve Irak’ta...

Kapat